fbpx
Faktoring ŞirketleriTicaret

Faktoring Faiz Oranları Kaçtır Nasıl Kredi Çekilir

Tüketicilerin kredi kullanabileceği daha doğrusu sermaye edinebileceği kuruluşlardan birisi de faktoring firmalarıdır. Çok basit birkaç prosedürün ardından faktoring firmalarından kredi kullanabilen tüketici ve girişimciler vadeli alacaklarını nakit sermayeye çevirebilmekte ve bu sayede ticari işlemlerine hız katabilmektedir.

Faktoring Nedir?

Faktoring en basit haliyle vadeli alacakların peşinen satılmasıdır. Bu kapsamda kişiler sahip olduğu çek, senet vb. vadeli alacakları 180 gün süreyle faktoring şirketlerine verebilir ve alacak miktarı uyarınca belirli bir komisyon ödemesi yaptıktan sonra nakit sahibi olabilir. Vadesi gelen alacakları ise faktoring şirketi tahsis edecektir.

Faktoring firmalarının yaptıkları işlem üç farklı çatıda derlenebilir. Finansman, hizmet ve teminat fonksiyonuna kısaca değinilmesi gerekirse:

  • Faktor, vadeli alacağı olan firma ya da kişiye alacak bedelinin belirli bir miktarını önden ödeyebilir. Bu işleme faktoringin finansman fonksiyonu denilmektedir.
  • Satıcıların muhasebe kayıtları sürekli olarak kontrol edilebilir ve kredi ödemeleri önceden belirli bir düzene oturtulabilir. Bu işleme faktoringin hizmet fonksiyonu denilmektedir.
  • Satıcıların alacakları için teminat vermesi ise faktoringin teminat fonksiyonu olarak adlandırılmaktadır.

Faktoring Nasıl Yapılır?

Acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla vadesi gelmeyen çeklerin faktoring firmalarına satılması mümkündür. Faktoring şirketleri bu aracılık konusunda yetkili kılınmıştır ve bu işlemden belirli miktarda komisyon almaktadır.

Halk arasında çek kırdırmak olarak da bilinen bu yöntemle vadesinden önce fatura ve çekleri tahsil etmek, yeni ticari işlemlerde bu sermayeyi kullanmak mümkün olur.

Faktoring Mantıklı Mı?

Banka kredileri prosedür ve şart açısından faktoring şirketlerine göre çok daha katı ve zorlayıcıdır. Sahip olunan çek kredi limiti yüksek ve finansal hacmi makul düzeyde olan bir şirkete aitse bu çekin faktoring firmasına teslim edilmesiyle alacak finansmanı kullanılması çok daha mantıklı olacaktır.

Ek olarak alacakların tahsil edilmesi de işletmeler açısından zor olabilmektedir. Alacaklarını vadesinde alamayan işletmelerin faktoring şirketlerinden yararlanması iflas riskini ciddi şekilde ortadan kaldıracak ve ticari işlemlere sürdürülebilirlik kazandıracaktır. Yine de çek alınan kişi veya şirketin istihbarat sorgusu iyi yapılmalı ve riskli bir işlem olmadığından emin olunmalıdır.

Fakat nakit ihtiyacının aciliyeti yoksa ve kredi risk raporu da olumluysa bankalardan tahsis edilecek ticari krediler hem daha uzun vadeli hem de daha maliyetsiz bir çözüm olacaktır. Bu nedenle alacakları faktoring firmasına vermeden önce hangi yöntemin daha mantıklı olacağına bulunulan duruma göre kişi karar verebilecektir.

faktoring faiz oranları
faktoring firmalarinda faiz oranlari kactir nasil kredi cekilir

Faktoring Şirketleri Faiz Oranları 2020

Faktoring firmalarının faiz oranları alacağa ve vadeye göre oldukça esnektir. Bu kapsamda faiz oranı teklif usulüyle gerçekleşir fakat komisyonların % 1 ile % 1,5 arasında değiştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Ne kadar faiz alınacağını hesaplayacak olan faktoring firması çekin ne kadar risk taşıdığını da hesaba katacağı için ucu oldukça açık bir hesaplama yapılacaktır. Teklif almak ücretsizdir ve yalnızca teklif almak için de faktoring firmalarıyla iletişim kurulabilir.

Sitemiz üzerinde gelir belgesi istemeden online olarak şubeye gitmeden kredi başvurusu alan ve parayı hesaba yatıran bankalar konulu bölümümüzü buradan inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu