fbpx
Gündem

Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alır 2021

Ülkemizde başbakan ya da Cumhurbaşkanı ne kadar maaş alır, sorusu birçoğumuzun aklına gelmiştir. Bu sorulara yanıt bulmak içinde küçük bir araştırma yapmak yeterlidir. Her yıl çalışanların ve emeklilerin maaşları nasıl artıyorsa, milletvekili, bakan ve cumhurbaşkanının da maaşı artmaktadır. Bu nedenle bu bilgilerin güncel sunulduğu sitelere bakmak yeterli olmaktadır. Aldığımız asgari ücretle birlikte bakan ve milletvekillerinin maaşlarını karşılaştırdığımızda arada dağlar kadar fark olduğunu görmekteyiz. Bu farka sadece genel olarak bakmak aldatıcı olabilir, okudukları okulları ve harcadıkları emekleri göz önüne getirdiğimizde alınan rakamın hak edilebilir olduğu kanaatine varabilirsiniz. Bu tamamen bakış açısı ile ilgili bir konudur. Sizde hangi açıdan bakarsanız o şekilde görebilir ve vekil ya da bakanların aldıkları paranın az olup olmadığına o şekilde karar verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alır 2020
cumhurbaskani maasi 2020

Cumhurbaşkanı Maaş Tutarı Nedir?

Şu an ki cumhurbaşkanı görevinde olan Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşı hakkında sizde ne kadar aldığını merak ediyorsanız, altta sizinle güncel bilgileri paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı makamı için belirlenen maaş 2021 itibari ile 81 bin 295 lira olup, her yıl da bu rakam değişmektedir. Yeni yılın verilerine göre zam oranlarına göre aldığı maaş da değişmektedir. Ülkemizde verilen bu rakamların az ya da çok olduğunu tartışan önemli bir kesim vardır. Bu tartışma konusu dönem dönem karşımıza medya da çıkmaktadır. Cumhurbaşkanının aldığı paranın da çok olduğunu söyleyen kesim her fırsatta da bunu yazılı ve görsel medya da eleştiri konusu haline getirirken, aynı şekilde aldığı paranın hakkı olduğunu savunan kesimde yazılı ve görsel basında bu eleştirilere cevap vermektedir.

Özel Sektör Çalışanları Daha Fazla Alıyor Mu?

Özellikle de son yıllarda bu tartışma çok sık karşımıza çıkıyor ve basında zaman zaman yer almaktadır. Bu görevi yapan bakan, ya da diğer devlet büyüklerimizin birçoğu işini en iyi şekilde yapmak için ailelerine vakit ayıramamakta ve sosyal hayatları bizim gibi olmamaktadır. Bu nedenle de tartışma konusu yapılırken tüm bunları göz önüne getirerek de yapmakta yarar vardır.

Özel sektörde çalışan genel müdür ya da şirket yetkilileri daha fazla maaşlar aldığı gerçeği de önümüzde durmaktadır. Tüm bunları ortaya koyduğumuzda devleti yöneten insanların bu paraları almalarında eğer işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlarsa haklarıdır diyebiliriz. Bu nedenle günümüzde özel sektörde görev alan müdür ya da yöneticilerin aldıkları maaşların ne kadar yüksek olduğunu görmek gerekiyor. Cumhurbaşkanından daha fazla maaş alan özel sektör çalışanları mevcuttur. İnternet üzerinden diğer devlet adamlarının ne kadar maaş aldıklarını görebilirsiniz. Anlık olarak sayfalarından bu bilgileri güncel olarak paylaşan sitelerden sizde istediğiniz zaman yararlanabilirsiniz. Her yıl enflasyona göre zam yapılmakta ve maaş oranları da değişmektedir.

Bakanlar Ne Kadar Maaş Alıyor konulu yazımızı da inceleyebilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu