fbpx
Gündem

Bakanlar Ne Kadar Maaş Alıyor 2021 Yılı

Bakanlar ne kadar maaş alıyor 2021 yılında merak edilen sorulardan biri olmuştur. Her sene zamlanan bakan maaşları bu yıl da her memur maaşı ve diğer çalışanların maaşı gibi zamlandı ve asgari ücretle kıyaslanmayacak seviyelere ulaştı. Asgari ücret 2021 yılı için de yakın zaman önce belli olmuştu. Yapılan pazarlıklar sonrası AGI (Asgari Geçim İndirimi) ile birlikte net asgari ücret 2825 TL oldu. Aynı zamlar memur maaşlarına da yapıldı.. Bu yüksek maaşların dikkat çekici diğer bir kısmı ise bakan ve milletvekili emeklilerinin maaşlarının da oldukça yüksek seviyede olması ve 5 yıl gibi kısa bir süre içinde emekli olabilmeleridir. Yıllarca çalışıp 2500 TL emekli maaşı alan sade vatandaşa göre bu durum değerlendirildiğinde arada uçurumlar var gibi gözükse de bir bakanın sorumlu olduğu işlere nazaran bu rakamlar makul ve kabul edilebilir rakamlardır. Bakanlık koltuğuna hakkı ile oturan ve vatandaşa dürüst hizmet veren her bakan için bu maaş olması gereken seviyededir.

bakan maaşı 2020
bakan maaşları ne kadar

21 Adet Bakan Mevcut

Ülkede şu anda güncel bakanlık ve bakan sayısı 21’dir. Bu bakanlıklar ise şunlardır; Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Bu Bakanlar aynı zamanda başbakanın başkanlık yaptığı bakanlar kurulunu oluştururlar ve bu kurulda alınan kararlara göre çalışmalarını yönlendirirler.

Bakanların Görevleri Ve Maaş Tutarları

Bakanların maaşları genelde meclise atanan milletvekilleri ile orantılı olarak artmakta ve her ikisinin de benzer yan ödenekleri bulunmaktadır. Bakanlar ve milletvekilleri net maaşın yanı sıra hayat sigortası, yolluk, bakanlar için makam aracı hizmeti, şoför hizmeti, yakıt ödeneği, telefon ve bilgisayar gibi özel iletişim destekleri, güvenlik ve koruma hizmeti ve makamlarında yiyecek içecek hizmetleri de dahil olmak üzere türlü ödenekler almaktadır. Bu ödenekler maaşa ek olarak verildiğinden ay ay veya dönem dönem değişmektedir. İstisnasız tüm bakanlara aynı haklar tanınmakta ve her sene bu haklar ve şartlar iyileştirilmektedir. 2021 yılı için bilinen bakan maaşları ise 25.000 TL ile 30.000 TL arasında ve yıllık eklentilere ve ödeneklere göre de değişmektedir.

Meclisteki milletvekilleri ise devlet memurluğunun en yüksek seviyesi olarak değerlendirilmiş ve ücretlendirmeler buna göre yapılmıştır. Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 3 temel görevinden biri olan Yürütme organıdır. Genel olarak ülkede vatandaşların ve yönetim şeklinin refahı ve doğru yönetimi için kendi dallarında her türlü çalışmayı ön görmek, projelendirmek ve faaliyete geçirerek sonlandırmaktan sorumludur.

Sitemiz üzerinden Evde Tasarruf Yaparak Ayda 650 TL Biriktirme konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz. Bunu yanı sıra 2020 Yılında Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alıyor konu bölümümüze de buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu