fbpx
İş Fikirleri

Yaz Aylarında Ekstra Ne Gibi İşler Yapılabilir (İlginç Fikirler)

Yaz ayları herkes için tatil ya da dinlenme dönemi değildir, bazıları yaz döneminin iş potansiyeli açısından çok olumlu olduğunu bilir ve bu kapsamda bazı adımlara atarak çeşitli kollarda ek işlere girer. Bu açıdan yaz aylarında ekstra ne gibi işler yapılabilir kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Yaz aylarında ne gibi işler yapılabileceğine değinmeden önce bu işlerin yapılacağı yerlerin çok önemli olduğunu ve bu nedenle tavsiyelere uymadan önce işin nerelerde yapılabileceğini düşünmeniz gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Özellikle tatil beldelerinde veya sirkülasyonun fazla olduğu bölgelerde yapılacak küçük işler dahi yüksek miktarda gelir elde edilmesine yardımcı olabiliyor. Bu nedenle sizin durumunuzda ve bulunduğunuz yerde bu işlerin nerelerde yapılabileceğini ayrıca düşünmeniz gerekir. Unutmayın yapacağınız işin ilgili bölgede hem çok fazla yapılıyor olmaması hem de alıcı bulabilmesi gerekir.

1 – Seyyar Su ve Dondurma Satıcılığı

Özellikle sıcak bölgelerde su ve dondurma satışı yapan kişilerin ciddi bir iş potansiyeli sahibi olduğunu belirtmek gerekir. Eğer yapılan dondurma gerçekten lezzetliyse ve ağızdan ağza pazarlama yapılmasını da sağlayacaksa gelirlerin normalde yapılan işin kazandırdığından çok daha fazla olacağından şüpheniz olmamalı.

2 – Karting İşletmeciliği

Özellikle yaz aylarında akın akın müşteriye hizmet veren karting işletmeleri gün içerisinde 3 bin TL’yi aşan miktarda ciro yapabilmektedir. Bu kapsamda kurulacak basit bir pist aracılığıyla yüksek miktarda getiri elde etmek ve yalnızca yaz aylarına özel karting işletmeciliği yapmak mantıklı bir tercih olabilir.

3 – Trambolin İşletmeciliği

Parkların yakınındaki trambolinler sahiplerine çok yüksek miktarlarda getiri sağlayabilmektedir. 10 bin TL civarında yatıırm ihtiyacı olan trambolinlerin tek gideri bulunduğu yere verilen kiradır. Eğer bölge de size aitse karınızın çok yüksek olacağından emin olabilirsiniz.

4 – Buz Satıcılığı

Özellikle plaj bölgelerinde buz satıcılığı yaparak gün içerisinde 200 TL’ye varan miktarlarda gelir elde etmek mümkündür. Kişilerin 1.5 TL – 2 TL seviyesinde sattığı buzlar sıcaklığın yüksek olduğu her bölgede kendisine alıcı bulabilmektedir.

5 – Buzlu Meyve Satıcılığı

Yeni yeni meslek halini alan bu iş kişilerin yüksek miktarda gelir elde etmesini sağlayabilmektedir. Çok düşük sermayelerle girişilebilecek bu iş sayesinde normalde elde ettiğinizden çok daha fazla gelir elde edebilirsiniz. İşin yapılacağı yer tabii ki sıcak ve turistik olmalıdır. Yöresel lezzetlerin buzlu ve lezzetli şekilde satışa sunulması gelirin daha da fazla olmasını sağlayacaktır.

6 – Outdoor Tur Düzenlemek

Bisiklet, dağ motosikleti, tırmanış, dalış ya da yamaç paraşütü gibi sportif faaliyetler için tur düzenlemek ve ilgili tura katılım için para talep ederek yüksek miktarda gelir elde edebilirsiniz. İşin yaklaşık % 30 oranında kar marjı bulunmaktadır.

7 – Vitamin Bar

Sabah saatlerinde özellikle güne başlarken tercih edilen meyve ve sebze suyu karışımları yüksek miktarda gelir elde etmenize yardımcı olabilmektedir. Nerede yapılabileceği kişiye bağlı olmakla birlikte sadece sıcak bölgelerde değil, seyyar şekilde herhangi bir bölgede de yapılabilir. Yatırım için gerekli sermaye miktarı oldukça düşüktür, buna karşın kar marjı oldukça yüksektir.

8 – Deniz Bisikletçiliği

Son dönemlerde talebi oldukça artan deniz bisikletlerinin tatil bölgelerinde kolaylıkla para kazandırabileceğini bilmek yararlı olabilir. Eğer bölge ranta açık değilse ve kiralama için gerekli izinler alındıysa çok düşük sermayeyle yüksek miktarda gelir elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

9 – Yerel Takı

Yerel takıların tatil bölgelerinde turistlere satılabileceği de bilinmelidir. Evde kendinizin dahi yapabileceği bu takılara kısa süre içerisinde alıcı bulmanız ve yüksek kar marjıyla satış yapmanız mümkündür. Bölge seçimi ve raf düzeni konusunda yaratıcı davranıldığında ve satış için gerekli izinler alındığında oldukça yüksek miktarlarda gelir elde etmek mümkündür.

10 – Limonata Standı

Yaz döneminde satışları tavan yapan limonatanın stantlarda taze taze satışa sunulması bu yaz sizin yapacağınız iş olabilir. Yüksek kar marjı ve basit iş prosedürleriyle kısa süre içerisinde işe başlayabilmenin mümkün olduğu bu iş kolu için alınması gereken bazı izinlerin olduğu da unutulmamalıdır.

yazın yapılabilecek ek işler
yaz aylarinda ekstra isler

11 – Geçici Dövmecilik

Basit bir stant ve dövme makinesiyle geçici dövme yaparak tatil bölgelerinde ciddi miktarda gelir elde etmeniz mümkündür. Basit bir çizimin dahi 20 – 30 TL’ye yapıldığı düşünüldüğünde ve yapılması gereken yatırımın gerçekten çok düşük olduğu hatırlandığında işin ne denli bir potansiyele sahip olduğu bir kere daha ortaya çıkmaktadır. Çizim yeteneğinize güveniyorsanız yaz aylarında tatil bölgelerinde yapabileceğiniz en karlı işlerden birisi geçici dövmeciliktir.

Sizler için İş Fikirleri bölümümüzde daha önceden yayımlamış olduğumuz Seyyar Satılabilecek 40 Popüler Ürün Tavisiyesi için bu bölümü https://onlinekrediler.net/seyyar-ne-satabilirim-diyenlere-40-populer-urun-tavsiyesi/ ziyaret edebilir ya da İnternetten Ne Satabilirim Diyenler İçin 30 Trend Ürün Önerisi  konulu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu