fbpx
BankacılıkKredi Notu

Kredi Sicil Affına Başvurdum Kredi Notu Ne Zaman Düzelir

Ödenemeyen borçların sayısının giderek artması ve KOBİ’lerin iş yapamaz hale gelmesi nedeniyle geçtiğimiz yılın başında çıkartılan sicil affı milyonlarca kişi tarafından başvuru iletilen bir geçici düzenleme oldu. Söz konusu düzenleme kapsamında 6 aylık süreç içerisinde borcunu ödeyen ya da yapılandıran kişilerin kara listeye girmemiş gibi kredi kullanabilmesine imkan verileceği duyurulmuştu fakat 2017 sicil affını daha önceki sicil aflarından ayıran bazı önemli noktalar bulunmaktaydı. Örneğin, tüketiciler sicil affından yararlansa bile kara listeden çıkmıyor. Sicil affı sonucu maalesef istenildiği düzeyde olmadığını da söyleyebiliriz. Şimdi devam edelim.

2019 Sicil Affı

Banka veya farklı bir finansman kurumuna borcu olan ve bu borcu ödeyememesi nedeniyle kara listeye alınan tüketicilerin 27 Ocak 2017 ile 27 Temmuz 2017 tarihleri arasında borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde kara listede değilmiş gibi kredi kullanabilmesinin önü açıldı. 2019 yılı itibariyle de bu aftan yararlananların durumu devam ediyor.

Bu kapsamda kişilerin borçlarını ödemesine istinaden yapması gereken herhangi bir başvuru ya da hazırlaması gereken bir dilekçe bulunmuyor. TBB aracılığıyla takibi yapılan borçların kapatıldığı andan itibaren tüketicilere kredi vermek bankalar için herhangi bir hukuki yaptırım anlamı taşıyor.

Bilindiği gibi kara listeye giren tüketicilerin 5 yıl süresince banka kredilerinden ya da bankacılık ürünlerinden yararlanması mümkün değil. Fakat 2017 sicil affı ile birlikte borcunu ödeyen ya da yapılandıran tüketicilere bankalar tarafından kara listede değilmiş gibi muamele gösterilebilmesinin önü açılmış oldu. Sicil affı yasasından önce bankaların kara listedeki bir kişiye kredi ya da bankacılık ürünü vermesi ciddi yaptırımlara sebep oluyordu.

İşte tam da bu noktada bir kafa karışıklığı ortaya çıktı çünkü tüketiciler kara listeden çıkacaklarını sanırken kara listede değilmiş gibi muamele göreceğini geçte olsa fark etti. Şöyle ki sicil affı kapsamında borçlar kapatılsa ya da yapılandırılsa dahi kara listeden çıkılması için 5 yıl beklenilmesi gerekiyor. Yani halen kara listede bulunuluyor fakat bu süreç içerisinde kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinin kullanılması da mümkün oluyor.

Siciller Ne Zaman Temizlenecek?

Yukarıda da değinildiği gibi sicil affı daha önceki sicil afları gibi tüketicilere ve KOBİ’lere yeni bir sayfa açmıyor. Dolayısıyla geçmiş dönemlerdeki kredi borcunu ödeyen ya da yapılandıran tüketicilerin kara listeden çıkmak için bir başvuru yapması ya da dilekçe yazması da gerekmiyor.

Kara listede olan bir kişi bankaya kredi başvurusu ilettiğinde borçlu olup olmadığı kontrol ediliyor ve sicil affından yararlandığı tespit ediliyor. Bu noktadan sonra kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifinde oluyor. Kara listeden çıkılması için ise 5 yıl beklenilmesi gerekiyor.

kredi sicil affı kredi notu
kredi sicil affina basvurdum kredi notum ne zaman yukselir

Sicil Affından Sonra Kredi Notu Artar Mı?

Sicil affı sicilin temizlenmesi değil kara listede olunması halinde dahi kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinin kullanılmasını sağlayan geçici bir düzenleme niteliğindedir. Dolayısıyla borcun ödenmesi ya da yapılandırılması nedeniyle kredi notunun yükselme ihtimali olsa dahi sicil affından yararlanıldığı için kredi notunun yükselmesi mümkün değildir.

Sitemizde Kredi Notu Yükseltmek İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler konulu bölümü buradan ziyaret edebilir ve ortalama 3 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu