fbpx
İhtiyaç KredisiPTT

Emekli Olmayanlar da PTT Kredi Başvurusu Yapabilir mi

PTT, Aktifbank aracılığıyla bankacılık lisansı almasından sonra ülkemizin her noktasına yayılan şube ağını diğer bankaların kullanımına da açmış ve bu sayede kredi kullanmak isteyen kişilerle bölgede şubesi olmayan bankalar arasında aracı kurum haline gelmiştir. Genellikle emekliler tarafından kullanılsa da PTT’nin kredilerine başvurmak için emekli olmak şart değildir ve gelir belgesi sahibi olan herkes rahatlıkla PTT kredisi kullanabilir.

ptt kredi basvurusu
ptt kredi basvurusu

PTT Kredi Şartları

PTT’den kredi kullanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi genellikle emekliler tarafından kullanılan PTT, sağlanması gereken şartları maaş müşterileri ve maaş müşterisi olmayanlar olarak ikiye ayırmıştır.

PTT maaş müşterilerinin: 

  1. Yüksek kredi notuna sahip olması ve kara listede bulunulmaması,
  2. En fazla 84 yaşında olunması ve kullanılan kredi vadesi itibariyle taksit ödemelerinin bittiği ay en fazla 84 yaşında olunması,
  3. Kredi taksit ödemelerinin maaşın % 50’sinden daha az olması gerekir.

PTT maaş müşterisi olmayanlar: 

  1. En az 18, en fazla 84 yaşında olmak,
  2. Gelir belgesi sahibi, sigortalı çalışan olmak,
  3. Yüksek kredi notuna sahip olmak ve kara listede bulunmamak,
  4. Kredi taksit ödemelerinin aylık gelirin en fazla % 70’ine tekabül etmesi.

PTT Kredi Veren Bankalar

PTT aracılığıyla tüketiciye kredi ulaştıran bankalar bulunur. Bunlardan bazıları şube bazında kampanya düzenlerken bazı bankalar tüm PTT şubeleri aracılığıyla kredi kullanılmasını sağlayabilmektedir.

PTT’nin kredi kullanımına aracılık ettiği bankalar Fibabanka, Odeabank, ING Bank, TEB, Denizbank ve Burgan Bank’tır. 

PTT Konut ya da Taşıt Kredisi Veriyor Mu?

Konut kredisi ve taşıt kredisi kanuni açıdan çeşitli belgelerin ibraz edilmesini gerektirir, dolayısıyla bu kredilere başvuracak kişilerin PTT ile değil doğrudan bankayla iletişim kurması şarttır. PTT aracılığıyla kullanılabilecek ihtiyaç kredisi ürününün üst limiti de 60 bin TL’dir. Bu üst limitte kredi kullanılabilmesi için ipotek gösterilmesi, teminat verilmesi vb. işlemler için de PTT ile değil doğrudan banka ile temas kurulmalıdır.

PTT Kredisi Kullanmak Masraflı Mı?

PTT aracılığıyla kredi kullanacak tüketicilerin standart masraflara ek olarak yapması gereken bir ödeme yoktur. PTT, komisyonunu sağlanan kredi için bankadan temin eder. Yine de neredeyse tüm krediler için % 0,5’lik finansman tahsis ücretinin ödenmesi ve hayat sigortası yaptırılması gerekeceği unutulmamalıdır.

PTT Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

PTT aracılığıyla kredi veren bankalar işlemleri tamamen otomatikleştirmiştir ve bu sayede en geç 1 – 3 iş günü içerisinde kredinin tahsis edilmesi mümkün olur. PTT’nin maaş müşterileri ise çok daha kısa süre içerisinde, bazen aynı gün içerisinde kredilerini tahsis etme imkanına sahiptir.

emekli olmayanlara ptt kredisi
emekli olmayanlar da ptt kredi basvurusu yapabilir mi

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredilerine başvurmak için herhangi bir PTT şubesi ziyaret edilebilir. Maaş müşterisi emekliler yalnızca kimlikleriyle, maaş müşterisi olmayanlar ise kimlik, gelir belgesi ve ikametgah ile kredi başvuru formu doldurabilir. Aktifbank aracılığıyla sunulan N Kolay Kredi haricinde herhangi bir PTT kredisine internetten başvurma imkanı yoktur.

PTT Kredisi Veren Bankalar ile ilgili bölümü buradan ziyaret edip, hangi bankaların PTT ile anlaşmalı bir şekilde kredi tahsis ettiğini öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu