fbpx
Bankacılık

Ödenmeyen Öğrenci Kredi Kartı Borcu İçin Haciz Gelir mi

Bankaların teslim ettiği kredi kartları ticari niteliğe sahip kredili ürünlerdir ve bankaların da duygusal davranan kurumlar olduğunu söylemek pek mantıklı olmayacaktır. Dolayısıyla öğrencilere verilen kredi kartlarının diğer kredi kartlarından bir farkı olmadığını tıpkı normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrenci kredi kartlarında da ödeme yapma zorunluluğu olduğunu bilmek gerekir.

Öğrenciler, temin ettiği kredi kartlarının limitlerini sanki onlara sahipmişçesine harcama gafletine düşebilmekte ve içerisinden çıkamayacakları borçlarla mücadele etmeye başlayabilmektedir. Böyle bir durum yaşandığında borç ödemeleri konusunda endişe etmeden önce hemen kredi kartı kullanıma kapatılmalı ve mevcut durum hakkında kişi öz eleştiri yapmaya başlamalıdır.

Kredi Kartı Borcunu En Son Ödeme Tarihi

Öğrenciler de dahil olmak üzere her tüketici temin ettiği kredi kartı konusunda hesap kesim tarihi belirleme yetkisine sahiptir. Bu doğrultuda kredi kartlarının hesap kesim tarihlerinden itibaren 10 günlük ödeme süresi bulunur ve bu tarihler içerisinde borcun ödenmesi gerekir. Söz konusu son ödeme tarihi hesap özetinden öğrenilebileceği gibi çağrı merkezi aracılığıyla da öğrenilebilir.

Az Bilinen Fakat Çok Kritik Hayat Kurtarıcı Bir Bilgi

Daha önce farklı bir mecradan bu bilgiyi edinmiş olmayabilirsiniz, ancak yasal haklar tüketicilerin yıl içerisinde 2 kere hesap kesim tarihini değiştirmesini mümkün kılmaktadır. Eğer çok zor durumdaysanız ve borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız hesap kesim tarihinize 3 gün kala ekstre kesim tarihinizi mevcut günün bir gün öncesine ertelemeniz ve 1 ile 2 ay süre kazanmanız mümkündür.

Örneğin bu ayın 25’inci gününün hesap kesim tarihiniz olduğunu varsayalım ve şu an ayın 22’inci gününde olduğumuzu düşünelim. Bu durumda yapılması gereken çağrı merkezini aramak ve hesap kesim tarihinin ayın 21’inci günü yapılmasını istemektir. Böyle bir talepte bulunulduğunda ayın 21’inci günü geçtiğinden ve mevcut hesap ekstresi de kesilmediğinden gelecek ayın 21’inci gününde iki aya istinaden tek ekstre kesilecektir. Dolayısıyla borç herhangi bir yaptırıma uğramadan doğrudan 1 ay daha ertelenmiş olacaktır.

Bazı bankalar gelecek ay içerisinde de hesap kesim tarihi değişikliğine izin verebilmektedir, bu bankanın iç yönetmeliğiyle alakalı olduğundan dolayı peş peşe ikinci ay da hesap kesim tarihi değişikliği yapılmasına imkan verilmeyebilir. Fakat ilk ekstre kesim tarihi değişikliği kanuni bir haktır ve talebin gerçekleştirilememesi söz konusu dahi değildir. Eğer bankanız ikinci ay da hesap kesim değişikliği yapmanıza imkan veriyorsa ayın 18’inci günü olduğunda daha önce 21’i olarak güncellediğiniz hesap kesim tarihini ayın 17’inci günü olarak bir kez daha güncelleyebilir ve borcun bir ay daha yani toplamda 2 ay ertelenmesini sağlayabilirsiniz.

borcu ödenmeyen öğrenci kredi kartı
odenmeyen ogrenci kredi karti borcu icin haciz gelir mi

Borç Ödenmezse Ne Olur?

Asgari ödeme tutarında dahi ödeme yapılamıyorsa banka ilk iki ay arama yaparak borcun ödenmesini talep edecektir. 3’üncü ayın da dolması ve borcun halen ödenmemiş olması halinde yasal süreç başlayacak, öğrenci de olunsa kara tüketici kara listeye alınacaktır. 15 gün içerisinde borcun halen ödenmemiş olması halinde banka haciz de dahil olmak üzere her türlü yasal hakkını kullanabilir.

İş bu raddeye gelmeden ödeme yapılamayan ilk ay içerisinde bankayla borç yapılandırması yapmak için konuşulmalıdır. Yüksek ihtimalle borç yapılandırılacak ve herhangi bir yasal sorunla karşılaşmadan ödeme gerçekleştirilebilecektir.

Sitemiz üzerinden Öğrencilere Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar konulu bölümümüze buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu