fbpx
Yatırım

Gram Altın Hesabı Hangi Bankalarda Var?

Gram altın hesabı, kısa ya da uzun süreli birikim yapmak isteyenlerin başvurduğu işlemlerden birisidir. Altını fiziki olarak evde ya da farklı bir alanda tutmak istemeyenler için bankalar tarafından sunulmuş bir fırsattır. Alım ya da satış mantığında herhangi bir durum fark etmeksizin birikim yapma imkânını kişilere sunmaktadır. 

Hesap açma işlemleri zor olmamakla birlikte hesap üzerinde hareketlilik kazanmakta oldukça kolaydır. Çok bir bilgi gerektirmeksizin hareketlerinizi kısa sürede kontrol edebilirsiniz. Altın hesapları normal banka ya da döviz hesapları ile aynı mantıkta işlemektedir. Günümüzde kişilere gram altın hesapları sunan banka sayısı da oldukça fazladır. 

Gram Altın Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir? 

Altın birikimi yapmaya karar veren bireyler için oluşturulan gram altın hesabı farklı avantajları bünyesinde barındırmaktadır. Oluşturduğu avantajlı durumu neticesinde tercih edenleri de oldukça fazladır. Hesap açtırmanın avantajları arasında:

 • Fiziki olarak altını koruma zorunluluğu olmaması,
 • Çalınma gibi durumların önüne geçilmesi,
 • Kolay alım-satım sağlaması,
 • Kısa sürede işlem yapabilme,
 • Bankalar önünde artı puan olarak yansıma bulunmaktadır. 

Gram Altın Hesapları Hangi Bankalarda Bulunmaktadır? 

Gram altınlarınız için banka hesabı açtırmak isterseniz faydalanabileceğiniz birden fazla banka imkânı bulunmaktadır. Oluşan geniş liste içerisinde karar verirken dikkat edilmesi gereken temel unsur ise hangi hesap türünde açtıracağınız ve mevcut hesap açtırma faizleri olmaktadır. Merkez Bankası tarafından belirlenen temel faizlerin dışında bankaların oluşturduğu farklılıklar, dikkatli olunması gereken bir unsurdur. 

Altın kesesi
Altın yatırımları, bankalar tarafından düzenlenerek, müşterilerine kazanım sunabilmektedir.

Gram altın hesabı açtırmak adına başvurabileceğiniz bankalar arasında:

 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Kuveyt Türk, 
 • Vakıf Bank,
 • Ak Bank,
 • Yapı Kredi bulunmaktadır. 

Listenin geniş olması tercih edilebilir banka sayısını da arttırır. Faiz oranı ve güven duygunuza göre dilediğinizi kolayca tercih edebilirsiniz. 

Siz de alternatif yatırımlar hakkında bilgi almak için “NFT Coinleri ve Kriptoparaları Hangileridir?

Gram Altın Hesabı Türleri Nelerdir? 

Banka hesapları açtırılmaya karar verildiğinde kişilerin karşısına iki farklı yöntem çıkmaktadır. Oluşan bu durum sadece altında olmadığı gibi döviz ya da TL üzerinde de etkili olmaktadır. Kişilerin bilgi sahibi olmaları ve hedefledikleri yatırım türüne göre bu hesaplardan birisini açması önerilmektedir. Doğru tercih neticesinde kişilerin kazançları artacak ve korunacaktır. 

Vadesiz Sistem 

Vadesiz banka hesapları her banka tarafından işleme koyulan hesap yöntemidir. Gram altın hesabı içinde olduğu gibi farklı yatırım araçlarında da bulunmaktadır. Klasik ve bilinen hesapların başında yer almaktadır. Vadesiz sistem de kısa sürede işlem yapabilir, alım satım sağlayabilirsiniz. Aldığınız miktarda altın siz işleme sokmadığınız müddetçe değişime uğramaz. 

Vadeli Hesap Sistemi 

Vadeli olarak açtırılacak hesap sisteminde faiz sistemi oluşmaktadır. Alacağınız altın miktarına göre faiz uygulatma imkânına sahip olursunuz. Bankanın faiz miktarına göre aylık ya da yıllık olmak üzere faiz biner. Böylece altınlarınız herhangi bir ekleme yapmadan değerini arttırmaya devam etmektedir. Bankaların vadeli hesaplar üzerinde oluşturdukları koşullar değişebilmektedir.  

Ziraat Bankası vadeli altın hesabı noktasında müşterilerine yüksek oran sunabilmektedir. Detaylar için bağlantı linkine tıklayabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu