fbpx
Kredi Kartı

18 Yaşından Küçüklere Kredi Kartı Veren Bankalar

Türkiye’de yaklaşık 24 milyon kredi kartı kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz ? Tabii ki e ticarette yaşanan gelişme ve ilerleme ile birlikte bu rakam her geçen gün artmaya devam edecek. Elbette kredi kartı alabilmenin bir takım kuralları var. En sert ve ilk kuralı ise 18 yaş üzerinde olmak. Ancak 18 yaşından küçüklere kredi kartı veren bankalar da yok değil. Bu istisnanın da bir takım kural ve kaideleri bulunuyor. Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim ve gençlerin merak ettiği 18 yaşından küçükler kredi kartı alabilir mi sorumuza cevap verelim.

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi

Kredi kartı başvurularında aranan şartlardan birisi her ne kadar 18 yaşından büyük olmak ise de; 18 yaşından küçük tüketiciler de kredi kartı alabilirler. Bunun bir kaç farklı yöntemi bulunmaktadır. İlk akla gelen; ebeveynlerinin adına kayıtlı kredi kartı üzerinden bir ek kart talep etmektir. Ancak bu şekilde ek kart sahibinin harcamaları kolay bir şekilde takip edileceğinden, gençler bu yöntemi pek tercih etmemektedir. Bunun yerine alternatif diğer yöntemlerle devam edelim.

Velinin İzni ile Kredi Kartı Tahsisi

Bankalar, 18 yaşından küçük kredi kartı başvurucusunun, başvurusunu işleme almadan önce velisinden izin ve kefalet istemektedir. Velisinin kefil olması ve izin vermesi ile birlikte 18 yaşından küçük kişilere kredi kartı tahsisi yapılabilir. Ancak olası bir borç geciktirme, ödenmeme durumlarında kredi kartı borcunuzun velinizden tahsil edilebileceğini unutmayın.

Hangi Bankalar 18 Yaş Altına Kredi Kartı Veriyor

Yukarı belirtmiş olduğumuz yöntemlerle; yani ek kart ya da veli izni ve kefaleti ile 18 yaşından küçüklere kredi kartı veren bankalar hangileri diye bakacak olursak, genel itibariyle ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankaların bu yöntemlerle kredi kartı tahsisi yaptığını söyleyebiliriz. Bu yöntemler haricinde ise; farklı ve dönemsel kampanyalarla henüz 18 i doldurmamış kişilere kart veren bankalar ise şöyledir.

  • Akbank
  • Halkbankası
  • Odeabank
  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türkiye İş Bankası ‘dır.

Gençlere Özel Hesap

18 yaşından küçüklere kredi kartı tahsisinin yanı sıra; bazı bankalar aynı zamanda gençlere özel olarak vadeli/vadesiz hesap imkanları sunmakta, bu hesaplara özel kazanç oranları ya da hesap işletim ücretlerinin bir kısmından muafiyet gibi özellikler sunmaktadır. Bu şekilde hesabı olan ve az miktar da birikimi olan 18 yaş altı gençlerin, hesaplarının bulunduğu bankadan makul limitlerde kredi kartı alabilmeleri de mümkündür.

18 yasindan kucuklere kredi karti
18 yasindan kucuklere kredi karti veren bankalar

Kredi Notuna Dikkat !

Her ne kadar 18 yaşın altına olan kişiler kredi kartı alabiliyor olsa da; olası borç ödeyememe, vs. gibi durumlarda, yetişkin muamelesi göreceği, borç işlemleri için icra takibi başlatılacağı, bunun yanı sıra gecikmeler nedeniyle kredi notunun da düşebileceği konusunu unutmamak gerekiyor. Ne de olsa bir şey olmaz zihniyeti ile sorumsuzca kredi kartından alışveriş yapılması, ileride ticareti hayatınızın yanı sıra bankaların size duyduğu güveni de zedeleyebilecektir. Dolayısıyla alınacak kredi kartının sadece ihtiyaç halinde ve makul ölçülerde kullanılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmış olalım.

Konuyla ilgili paralel bir yazımız olan En İyi Kredi Kartı Hangisi konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu