fbpx
Dijital Para

Kripto Para Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır

Çeşitli kriptografi süreçlerinin ardından ortaya çıkan sanal değerlere kripto para denilmektedir. Kripto paraların değerini bu kripto paralara olan talep, diğer bir deyişle market hacmi belirlemektedir. Bu kapsamda varlığı herhangi bir somut değere dayanmayan kripto paraların güvensiz ya da geçersiz olduğu düşünülebilir, ancak işler aslında tam olarak öyle değil. Bu kapsamda kripto para nedir ve nasıl yatırım yapılır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kripto Para Tarihi

Kripto para sanılanın aksine ilk defa 2009 yılında Satoshi Nakamoto’nun ortaya çıkardığı Bitcoin değildir. Kripto paranın fikri kendisinden çok daha öncelere 90’lı yıllara dayanmaktadır. 90’lı yıllarda siberpunk akımı üzerine çalışan Nick Szabo ve David Chaum’un müthiş yenilikçi bir fikri vardı. Bu fikir o dönemlerde popüler olan chat platformları aracılığıyla kişilere finansal konularda tam özgürlük vermekti. Kişiler arasında gerçekleşen alım-satım bankaların otoritesi altından çıkacak ve karşılıklı güvene dayanan özgür bir yapıya bürünecekti. Kişilerin ne kadar paraya sahip olduğunun bankalar tarafından dahi bilinmemesi gerektiğini düşünen, finansal konuların da kişinin özel hayatına dahil olduğunu savunan bu isimler Bitcoin’in prototipinden bazılarını Bit Gold, BMoney, RPaw ve Hascash ortaya fikirsel olarak koydu.

Fakat yenilikler için uygun koşul ve zamanın da oluşması gerekmekteydi, bu nedenle o dönemde yapılan bu girişimler başarısız oldu. Daha sonra bu akımdan etkilenen ve konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yürüten Sakoshi Nakamoto, 2009 yılının Ocak ayını seçti.

2009 yılının Ocak ayı oldukça önemli bir aydır çünkü 2008 yılının Eylül ayında yani Bitcoin ortaya çıkmadan tam 3 ay önce dünyanın en büyük bankalarından birisi olan Lehman Brothers iflasını açıklamıştır. Bu iflas ABD tarihinin en büyük iflas başvurusu oldu ve bir bankanın iflasını açıklaması oldukça trajik bir durum. Böyle bir dönem ekonomi temellerini derinden sarsacak kripto para teknolojisinin hayatımıza girmesi de farklı fikirler için daha anlayışlı bir ortam oluşmasını mümkün kıldı.

Blok Zinciri ve Sanal Para Madenciliği

Kripto para teknolojisiyle ilgilenen kişilerin sürekli olarak karşısına çıkan blok zinciri ve sanal para madenciliği gibi kavramlar oldukça önemli. Blok zinciri en basit haliyle her biri zincir oluşturan finansal kripto para işlemlerinin kayıt altına alınması anlamına geliyor. Birçok farklı finansal kripto para işleminin bir araya gelmesiyle de blok zinciri oluşuyor.

Blok zinciri tamamen açık kaynakllı yani herkes işlemlerin hacmi, tipi ve zamanı gibi konularda bilgi edinme imkanına sahip. Fakat bu işlemin kimle kim arasında gerçekleştirildiğini ne için gerçekleştirildiğini bilmek mümkün değil. Yani olayın herkesi ilgilendiren ticaret kısmı halka açık, ancak yalnızca iki kişiyi ilgilendiren özel kısmı yine sadece bu iki kişi arasında kalıyor.

Nakamoto’nun Asıl Başarısı

Kim olduğu bilinmeyen ve Bitcoin’i ortaya koyan Satoshi Nakamoto’nun en büyük başarısı Bitcoin değil ilgili kripto paranın işlendiği blok zinciridir. Bitcoin daha önce yukarıda da değinildiği gibi temelleri 90’lı yıllara dayanan bir fikir, ancak bunu mümkün kılan blok zinciri teknolojisi Nakamoto’nun asıl başarısı.

Madencilerin yaptığı ise blok zincirine kaydedilmek üzere gerçekleştirilen finansal işlemler için gereken kodun deşifre edilmesi. Yani madenciliği gerçek hayattaki tanımından ayırmak, bir kod deşifre süreci olarak betimlemek gerekiyor. Aralıksız çalışan yüksek güçteki bilgisayarlar yardımıyla karışık işlemleri kısa süre içerisinde yerine getiren bilgisayar programları tanımlaması yapılan her işlemi anında dağıtılmış hesap defterine yani blok zincirine de kaydediyor.

Madenciler kod deşifre süreci sonunda yaptığı her tanımlama için borsalar tarafından ödüllendiriliyor ve yaptıkları iş özelinde sanal para kazanıyorlar.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımı yapacak kişilerin önünde iki seçenek bulunmaktadır:

  1. Resmi parayı sanal para ile takas edip, spekülatif amaçlı para talebinde bulunmak,
  2. Sanal para madenciliği yapmak.

Sanal Para Satın Alarak Yatırım Yapmak

Sanal para satın alarak yatırım yapmak isteyen kişilerin öncelikle bunu hangi borsa aracılığıyla yapacağına karar vermesi gerekir. Onlarca farklı borsa var ve herhangi birisini önermek doğru olmaz. Yapılan araştırma sonrasında bir borsada karar kılınması halinde bu borsanın iş sürecine göre nakit para ödemesi gerçekleştirip sanal para almak mümkündür. Alınan sanal paranın değeri artınca satmak, değeri düşünce satın almak gibi çok basit bir kazanç yöntemi bulunur. Buna ek olarak çeşitli girişimler vadeli mevduat hesapları gibi sanal para birimlerinin kendi cüzdanlarında tutulması karşılığında faiz getirisi de taahhüt edebilmektedir.

Madenci Olmak

Madencilik giderek daha az kazandıran bir iş çünkü koin piyasasının revaçta olduğu dönemlerde bu işe binlerce kişi girdi ve şu an gerçekleşen işlemler karşısında faaliyetine devam eden çok fazla madenci var. Madenci sayısının artması sektör karlılığını düşürdü ve küçük miktarlı yatırımlarla madenciliğe başlamak pek mantıklı görünmüyor. Eğer bütçeniz varsa ve en az 10 kaliteli ekran kartı alabilecekseniz, elektriğin ucuz olduğu bir ülkede kripto para madenciliği yapmayı düşünebilirsiniz.

kirpto para nedir
kripto para nedir ve nasil yatirim yapilir

Kripto Parayı Nakit Paraya Çevirmek

Nakit parayı kripto paraya çevirmek gibi kripto parayı da nakit paraya çevirmek mümkündür. Bununla ilgili ATM ve türevi girişimlerin sayısı her geçen gün artsa da halen en sık kullanılan yöntem banka transferidir. Nakit çekim emri verildiğinde ilgili kripto para borsası banka hesabınıza ödemeyi gerçekleştirir, ancak bu işlem 1 hafta kadar sürebilmektedir.

En Hızlı Şekilde Altcoin Alabileceğiniz 5 Platform konulu yazımızı ve yine bunun yanı sıra Altcoin Ne Demek 5 Soruda Cevaplıyoruz konulu yazımızı okuyarak, altcoin alım satımı üzerine daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu