fbpx
Yatırım

Fiziki Gümüş Nerden Alınır

Son dönemde dünya genelinde yaşanan sorunlar nedeniyle yatırımcıların çoğu güvenli liman hangisi sorusunu kendisine sormaya başlamakla birlikte; ilk tercihlerinde de değerli metalleri değerlendirmeye başladı diyebiliriz. Değerli metal deyince de ister istemez aklımıza ilk gelen ürünler altın ve gümüş. Her ne kadar altının popüleritesi çok ciddi seviyede olsa da; gümüşün de değerli bir metal olduğunu ve ciddi anlamda yatırımcısı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yazımızda gümüş yatırımı yapmak istiyorum diyen okuyucularımız için fiziki gümüş nerden alınır, nasıl muhafaza edilir gibi konulara değinmeye çalışacağız.

İçeriğimizde belirttiğimiz hususların herhangi bir yatırım tavsiyesi olmadığını, tamamen bilgi verme amaçlı olduğunu, yatırım tavsiyesi verme yetkisinin sadece SPK tarafından belirlenen kişi ve kurumlarda olduğunu unutmayınız.

Fiziki Gümüş Nereden Alınır

Aslına bakıldığında gümüş de tıpkı altın gibi daha çok kuyumcularda satılan bir değerli metaldir. Dolayısıyla alabileceğiniz yerlerin başında kuyumcular gelir. Ancak kuyumcuların ana ürünleri altın ve altın ürünleri olduğu için gümüş sorduğunuzda bulamama ihtimaliniz de vardır. Gümüşün fiyatının da ucuz olması bunun sebeplerinden birisidir. Yine de genel itibariyle kuyumculardan gümüş temin edebileceğinizi belirtmiş olalım.

İkincisi sadece gümüş işi yapan sarraflardır. Daha çok gümüş takı, vs. gibi ürünler satan sarraflardan gerek ham gümüş şeklinde gerekse de ürün şeklinde fiziki gümüş alabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, geriye satışta çok fazla değer kaybınız olmayacaktır. Ancak eğer son ürün şeklinde alıyorsanız ve işçiliği çok fazla olan bir ürünse bu durumda geri satışlarda bir miktar değer kaybı yaşayabilmeniz söz konusu olacaktır.

Gümüşe Yatırım Yapılır mı

İster gümüş olsun ister altın olsun, herhangi bir mala, değerli metale, emtiaya ya da döviz kuruna yatırım yapmadan önce kesinlikle mevcut fiyatının ucuz olup olmadığına bakmak gerekiyor. Bunun için de gümüşün önceki dönemlerde hangi fiyatlar üzerinden fiyatlandığına bakmamız gerekiyor.

Gümüşün tarihi zirvesine baktığımızda 45-46 dolar bandında olduğunu görüyoruz. Bu rakamlardan düşüş trendine giren gümüş, 10 dolar civarına kadar düştükten sonra buradan 20 dolar sınırlarına kadar yükselmiş durumda. Dolayısıyla belki 10 dolar civarından gümüş alımının oldukça makul bir alım olduğunu söyleyebilirdik ancak bu rakamlardan alınıp alınmayacağı konusu ise tamamen yatırımcının takdirinde.

Altınla Korele Hareket Ediyor

Gümüşün genel itibariyle altınla birlikte paralel ve korele hareket ettiğini görmekteyiz. Düşüşlerde ve çıkışlarda küçük farklılıklar olmakla birlikte ana hareketlerin birlikte olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla gümüş yatırımcısının bir gözünün de altında olması doğru bir takip mekanizması olabilir. Son dönemde piyasadaki birçok korelasyonun bozulduğu gibi altın ve gümüş arasındaki bu korelasyonunun bozulma ihtimalini de dikkate almak gerekiyor.

Belirsizlikler Fiyatı Etkiliyor

Dünya genelinde gerek ekonomik gerekse de politik birçok belirsizlik; yatırımcıları değerli madenlere yönlendiriyor. Tabii ki bu değerli madenler arasında gümüş liste başı yatırım araçlarından birisi. Günümüzdeki dünyanın durumunu da göz önünde bulundurarak bu konuda da bir fikir yürütebilmek mümkün.

fiziki gumus nereden alinir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi; ifadelerimiz tamamen bilgi paylaşma amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. En doğru karar; kendi araştırmalarınız sonucunda kendi özgür hür iradenizle vereceğiniz karar olacaktır.

Son 5 Yılda Altın Ne Kazandırdı ile ilgili hazırladığımız yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu