fbpx
Esnaf Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi En Fazla Ne Kadar Çekilebilir

Esnaf Kefalet Kooperatifleri kurulduğu günden beri esnafın kredi başvurularına aracılık ederek faaliyetlerine devam etmektedir. Basitçe banka ile esnaf arasında girip, bankanın aldığı riski düşüren ESKK, kefil olması sayesinde esnafın düşük faizli kredi kullanabilmesini, bankanın da riskini sıfıra indirgemesini sağlar.

Yine de aracılık ettiği bu finansman başvurusu için söz konusu ESKK biriminin belirli bir fona sahip olması gerekir, aksi taktirde ödenmeyen borçları karşılayabileceği bir öz varlığı bulunmaz ve sistem sürdürülebilirliğini yitirmiş olur. Bu nedenle sağlanan esnaf kefalet kredilerinin üst limiti bulunur.

eskkk kredi başvurusu
esnaf kefalet kredisi basvurusu nasil yapilir ve ne kadar kredi cikar

Esnaf Kefalet Kredileri ve Maksimum Kefalet Limitleri

Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından sağlanan 9 farklı finansman vardır ve her biri için belirlenen kredi üst limiti kendi özelinde bir yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu nedenle kullanılacak krediye başvuru iletmeden önce üst limite ilişkin bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin duyurularını incelemek gerekir.

İşletme Kredisi

Yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyesi işletmelere sağlanan bu finansman özellikle girişeceği ticari faaliyet için alması gereken ham madde ihtiyacı olan işletmelere tahsis edilmek üzere oluşturulmuştur. 1 ile 5 yıl arası istenilen vade ile taksitlendirilebilen finansman için ESKK en fazla 150 bin TL’ye kadar kefil olmaktadır.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

12 ile 24 ay arası vadelendirilebilen, kısa süreli ihtiyaçların karşılanabilmesi için oluşturulan aylık eşit taksitli işletme kredisi için EKK en fazla 150 bin TL’ye kadar kefil olmaktadır.

Tesis Kredisi

EKK üyesi işletmelerin satın almayı planladığı demirbaşların finanse edilebilmesi için geliştirilen tesis kredisi en az 2 yıl en fazla 5 yıla kadar vadelendirilebilmektedir. EKK, bu finansmandan yararlanmak isteyen işletmelere en fazla 150 bin TL’lik kefalet hakkı tanımaktadır.

İstihdamı Destekleme Kredisi

Özellikle ekonomiye yeni istihdam sahası kazandıracak ve daha fazla kişinin işletmesinde çalışmasını sağlayacak girişimcilerin ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlamak için geliştirilen istihdamı destekleme kredisi EKK yetkililerinin onay vermesi halinde eski teknoloji makinelerin satın alınması için de kullanılabilmektedir. Söz konusu kredi ilk yılı ödemesiz olmak üzere en fazla 3 yıl taksitlendirilebilmektedir. EKK, bu kredi için en fazla 150 bin TL’ye kadar kefil olmaktadır.

Kooperatif İhracat Kredisi

İmalat sektöründe faaliyet gösterip ihracat odaklı çalışan işletmelerin ham madde ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için geliştirilen kooperatif ihracat kredisi için en fazla 150 bin TL’ye kadar kefalet sağlanmaktadır. Kredi ilk yılı ödemesiz olmak üzere en fazla 4 yıla kadar vadelendirilebilmektedir.

İskonto Kredisi

Çok kısa dönemli senetlerin iskonto edilmesi suretiyle kullanılabilen iskonto kredisi için en fazla 150 bin TL’ye kadar kefalet sağlanmaktadır. Finansman en az 1 en fazla 9 ay vade ile kullanılabilir.

esnaf kefalet kredisi en fazla ne kadar cekilebilir

Kamyonet yenileme, Taşıt Onarım ve Taşıt Edindirme Kredisi

3 yaşına kadar otomobil, kamyonet ve minibüs, 5 yaşına kadar araç satın almak isteyen işletmecilere 2 – 5 yıl vade ile 150 bin TL’ye kadar kefalet sağlanır.

Aracını onarmak için finansmana ihtiyaç duyan esnafa ise 1-9 ay vade ile 150 bin TL’ye kadar kefalet sağlanır.

Yüzde 9 peşinat bulundurulabilmesi halinde 10 yaşından daha eski kamyonetlerin yenilenebilmesi için de 150 bin TL’ye kadar kefalet sağlanabilmektedir.

Sitemiz üzerinden esnaflara özel krediler hakkında daha detaylı ve geniş bilgi için bu bölümde yer alan dökümanlara ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu