fbpx
Kredi Kartı

Masrafsız Kredi Kartı Veren Bankalar (Anında Onay)

Kredi kartı kullanan tüketicilerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de alışveriş faiz oranı, gecikme faizi, vade farkı vb. maliyetlere ek olarak bankalar tarafından kredi kartı kullanım aidatı talep edilmesidir. Bu konuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine BDDK konuya dahil olmuş ve bazı düzenlemeleri yürürlüğe koymuştur. Söz konusu düzenlemeler sonrasında tüketicilerin aidatsız kredi kartı kullanması mümkün olmuş ve hatta kart aidatı alınması halinde itiraz hakkı dahi doğmuştur. Dolayısıyla masrafsız kredi kartı veren bankalar ve bu kartların çeşitli özelliklerine değinilmesi yararlı olacaktır.

Masrafsız Kredi Kartları

Masrafsız kredi kartı kapsamında tüketiciler kart kullanımları nedeniyle herhangi bir aidat ödemesi yapmak durumunda değildir. Yine diğer kredi kartlarında olduğu gibi alışveriş taksitlendirilmesi, puan kazanılması vb. de kart özelliklerinden olur fakat kart özelinde düzenlenen bazı kampanyalara katılım sağlanamaması da mümkündür. Dolayısıyla masrafsız kredi kartı kullanmak isteyen tüketicilerin en azından bir kere masraf ödemesi yapmaları halinde ne gibi imkanlara sahip olacaklarını bankalarına sorması önemlidir. Çünkü bazı bankalar kart aidatı ödemesinin yapılması halinde yılda iki defa ücretsiz çilingir hizmeti gibi ilginç harcamaları dahi karşılamayı taahhüt edebilmektedir.

Akbank Free Kart

En sık kullanılan masrafsız kredi kartlarının başında Akbank Free Kart gelmektedir. Kart aidatının talep edilmediği Free Kart sayesinde tüm harcamaların taksitlendirilmesi, nakit avans kullanılması ve yapılan harcamalardan puan kazanılması mümkündür.

Axess özellikli Free kart sayesinde yaptığınız harcamaları düşük faizle taksitlendirebilir, ekstre borcunuzu erteleyebilir, ekstre borcunuzu taksitlendirebilir, nakit avans borcunuzu vadelendirebilir, e-ekstre imkanıyla tüm harcamalara eş anlı olarak erişebilir, döviz cinsinden ekstre talep edebilir, fatura ödeyebilir, eft ya da havale yapabilir veya SGK prim ödemeleri gibi ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Free Kart Kampanyaları

Axess özellikli free kart sayesinde çeşitli kampanyalara katılım sağlamak mümkündür. Sık güncellenen kampanya listesiyle tüketicilerin yoğun ilgisini çeken Free Kart’ın çeşitli aktif kampanyaları şu şekildedir:

 • Axess özellikli Free kart ile vereceğiniz 1 yeni otomatik ödeme talimatı için 15 TL, 3 yeni otomatik ödeme talimatı için 50 TL, 6 ve üzeri fatura talimatı için toplamda 100 TL chip para kazanma imkanına sahipsiniz.
 • Yalnızca Free kart sahiplerinin katılabildiği Beymen kampanyası kapsamında Beymen mağazalarındaki fiziki pos cihazları üzerinden yapılacak 2 bin TL ve üzeri alışverişlerde 200 TL chip para kazanma imkanına sahipsiniz.
 • Axess üyesi Shell istasyonlarından 4 defa en az 125 TL yakıt almanız halinde 40 TL’ye varan miktarlarda chip para kazanma imkanına sahipsiniz.
 • Yalnızca Axess Free kart sahiplerine özel düzenlenen bu kampanya kapsamında Tatilsepeti’nden yapacağınız harcamalarda 9 aya varan taksit imkanından yararlanabilirsiniz, normal şartlar altında 6 taksitle yapılabilen harcamalar için 3 ek taksit sahibi olursunuz.
 • Watsons mağazalarından yapacağınız 75 TL ve üzeri harcamalarda 15 TL chip para kazanma imkanına sahipsiniz.

Diğer Free kredi kartı kampanyalarına erişmek ve Free kart ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgi almak için kartfree.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Maximum Aidatsız Kredi Kartı

İş Bankası’nın en çok kullanılan kredi kartı Maximum için geliştirdiği aidatsız özellikli bu kredi kartı sayesinde aidat ödemesi yapmadan tüm maximum özelliklerinden yararlanmanız mümkün olur.

Yaptığınız tüm harcamalardan MaxiPuan kazanmanızı mümkün kılan Maximum Aidatsız kredi kartı sayesinde topladığınız puanları farklı harcamalarda kullanmanız mümkün olur. Maximum Aidatsız kredi kartının öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yıllık kart aidatı ödemesi yapmanıza gerek yok,
 • Maximum üyesi iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerden çok daha fazla MaxiPuan kazanabilirsiniz,
 • Maximum üyesi iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde Maximum kart sahiplerine özel olarak hazırlanan vade farksız taksit imkanlarına sahip olabilirsiniz,
 • Kredi kartınızı aynı zamanda hesap kartınız da olacak şekilde iki özellikli tanımlayabilirsiniz, bu sayede vadesiz mevduat hesabınızla ilgili işlemleri de tek bir kart üzerinden gerçekleştirebilmiş olursunuz,
 • Nakit avans çekebilir, çektiğiniz nakit avansı 12 aya varan vade imkanı ve düşük faiz olanağıyla geri ödeyebilirsiniz.
 • Maximum kart sahiplerine özel olarak düzenlenen kampanyalara katılım sağlayabilir ve cazip fırsatlardan yararlanabilirsiniz, sık güncellenen kampanya listesine maximum.com.tr adresinden erişebilirsiniz.

Başvuru

Maximum aidatsız kredi kartına başvuru yapmak isteyen tüketicilerin AİDATSIZ boşluk TCKN yazıp 4402’ye SMS atması yeterli olacaktır.

Garanti Bonus Flexi

Türkiye’nin en yaygın iş yeri ağına sahip markası Bonus özellikli Garanti Bonus Flexi kredi kartı sayesinde yapacağınız tüm harcamalardan bonus puan kazanmanız mümkündür. Kart aidatı ödemesi yapmanıza gerek olmayan bu kredi kartı sayesinde ekstre erteleme, taksitli alışveriş yapma, harcama sözü vermeniz halinde yıllık 50 TL’ye kadar bonus puan kazanma, nakit avans çekme, kredi kartından havale ve EFT gibi özelliklerden yararlanma imkanına kavuşursunuz.

Kampanyalar

Bonus’un tercih edilmesindeki en önemli etken hiç şüphesiz çok sık güncellenen kampanya listesi aracılığıyla tüketicilere onlarca farklı iş yeri ve mağazada çeşitli indirimler sunmasıdır. Garanti’nin sadece kampanyaların takibini mümkün kıldığı BonusFlaş uygulaması hali hazırda 3 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiştir ve kampanyalara bu uygulama sayesinde çok basit bir şekilde katılım sağlanabilmekte, kampanya takibi yapılabilmektedir.

Dijital hizmet kanalının geliştirilmesi konusunda büyük yeniliklere imza atan ve kullanıcı deneyimini her geçen gün daha yukarıya taşıyan Garanti’nin Bonus Flexi kredi kartına başvuru yapmak için yapmanız gereken tek şey bonus.com.tr adresini ziyaret etmek ve başvur butonuna tıklamak.

Kuveyt Türk Sağlam Kart

Katılım Bankacılığı faaliyetlerine başarıyla devam eden Kuveyt Türk, geçtiğimiz dönemlerde çıkardığı Sağlam Kart ürünüyle tüketicilere aidatsız, vade farksız taksit imkanı ve eğitim-sağlık gibi sektörlerde masrafsız 5 taksit imkanı sunan bir kredi kartı ortaya koymuş oldu. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen Kuveyt Türk Sağlam Kart’ın en önemli özellikleri şunlardır:

 • Sağlık ve eğitim sektörüne yapılacak harcamalarda harcama yapılan yerin önemi olmaksızın vade farksız 5 taksit imkanı,
 • 12 ay süresince 200 TL ve üzeri harcama yapılması halinde 50 TL altın puan hediyesi,
 • Biriken altın puanların alışverişlerde kullanılması ya da fiziki altın olarak biriktirilmesi,
 • Kart aidatı yok,
 • Üye iş yerlerinde doğrudan indirim fırsatı, diğer kredi kartlarından farklı olarak Kuveyt Türk harcama yapılan yerin üye iş yeri ağında olması halinde nakit ödeme üzerinden oransal bazda bir indirim yapılmasını mümkün kılıyor. Yani harcama yapıldıktan sonra puan kazanılması vb. prosedürler yok, doğrudan nakit indirimi mevcut.

Kredi Kartı Aidatı Zorunlu Mu?

Kredi kartı aidatı ödemesi yapmak BDDK’nın 2014 yılının Ekim ayında çıkardığı yönetmelik sonrasında zorunlu olmaktan çıkarılmıştır. Bu düzenlemeyle birlikte tüketicilerin bankalarına başvurmaları halinde aidatsız bir kredi kartına sahip olması zorunluluk haline gelmiştir.

masrafsız aidatsız kredi kartları
masrafsiz kredi karti veren bankalar

Yani eğer bir tüketici bankasına başvurur ve kart aidatı ödemek istemeden kredi kartı kullanmak istediğini belirtirse bankanın bu tüketiciye bir ürün alternatifi sunması zorunludur. Tüketiciler kart aidatı ödemesinin yapılacağı kartlara mecbur bırakılamaz, fakat aidatsız kredi kartlarının ne gibi özelliklere sahip olacağı da yine bankaların kararına bırakılmıştır.

Ayrıca sanal kredi kartları için, hiç kullanılmayan kredi kartları için ya da kart aidatının yansıtılacağı günden önceki son 6 ay içerisinde hiç kullanılmayan kredi kartları için kart aidatı talebinde bulunulamaz.

Aidatsız Kredi Kartı Hakkı (Hangi Bankalar Aidatsız Kart Veriyor) konulu yazımızı okuyarak daha fazla alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu