fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartının Yıllık Aidatı Nasıl İptal Edilir (En Etkili Yol)

Yaygın inanışın aksine tüketicilerin kredi kartı sahibi olmak için kredi kartı aidatı ödemesi gerekmiyor, çıkarılan kanuni düzenlemeler tüketicilerin bu konudaki haklarını koruyor ve ücret ödemeden de kredi kartı sahibi olabilmesini mümkün kılıyor. Bu kapsamda kredi kartının yıllık aidattı nasıl iptal edilir, aidatsız kredi kartı olur mu ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Aidatı İade Alınabilir Mi?

2014 yılının Ekim ayına kadar tüketicilerin kullandığı kredi kartları için fahiş miktarlarda yıllık kart aidatı ödemesi ve bu durum için BDDK  ya da bankaya başvurarak iade talep etmesi BDDK’yı harekete geçirdi. 2014 yılının Ekim ayında bazı konularda ciddi reformları gerektiren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’u yürürlüğe sokan BDDK, bankaların kredi kartlarıyla ilgili uygulamalarında bazı değişikliklere gitmesini zorunlu kıldı.

Bu zorunluluklar arasında ödenen kredi kartı aidatının geri alması konusu ise halen tartışmalı. 2014 yılının Ekim ayında yapılan kart aidatı ödemelerinin tüketici mahkemelerinde devam eden davaları var fakat bu tarihten sonra kart aidatlarına yasal bir zemin oluşturulduğu için tüketicilerin kart aidatlarını geri alması mümkün değil.

Buna karşın bu zorunlulukla birlikte bazı değişiklikler meydana getirildi ve bunların başında tüketicinin talep etmesi halinde aidatsız kredi kartlarına geçebilmesi geliyor.

Tüketiciler Aidatsız Kredi Kartı Kullanabilir

BDDK tarafından çıkarılan yönetmelik sonrasında her bankanın en az bir adet aidatsız kredi kartı çıkartması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda kart aidatı ödemek istemediğini belirten tüketicilerin bunu bankasına bildirmesi halinde aidatlı kredi kartından aidatsız kredi kartına geçmesi mümkün kılındı.

Aidatsız kredi kartlarının ne tür özelliklere sahip olacağıyla ilgili ise herhangi bir düzenleme yapılmadı. Tüketiciler ilgili kredi kartıyla birlikte sahip olacakları özellikler konusunda tamamen bankanın inisiyatifine bırakıldı.

Tüketiciler aidatsız kredi kartı kullanmaya karar verirse tek yapması gereken bunu bankasına bildirmek. Bu bildirim sonrasında banka konuyla ilgili adım atıp aynı limitle aidatsız bir kredi kartı tahsis etmek zorunda.

Ek Kart aidatları

Bilindiği gibi bazı bankalar ek kart için de yıllık kart aidatı talep edebilmektedir. Yürürlüğe giren BDDK düzenlemesi sonrasında ek kartların yıllık kart ücretlerinin asıl kredi kartı yıllık kart aidatlarının % 50’sini geçmemesi kararlaştırılmıştır. Örneğin her yıl asıl kredi kartı için 200 TL kart aidatı ödeyen bir kişi ek kartı için en fazla 100 TL kart aidatı ödeyebilir.

İstisnai Durumlar

Bankalar bazı durumların oluşması halinde tüketicilerden kart aidatı talep edememektedir. Bu durumlar:

  • Sanal kartlar,
  • Hİç kullanılmamış ve herhangi bir harcamaya konu edilmemiş kredi kartları,
  • En az 180 gün süresince hiç kullanılmayan kredi kartları için kart aidatı alınamamaktadır.
kart aidatı iptali geri alınması
kredi karti yillik aidat iptali

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

BDDK mevzuatında da belirtildiği gibi her banka aidatsız kredi kartı vermekle yükümlüdür. Bu kapsamda yapılması gereken tek şey bankayla iletişime geçmek ve aidatsız kredi kartı talep edildiğini belirtmek. Hali hazırda kredi kartı kullanılıyor olsa dahi banka bunu aidatsız olanla değiştirmek durumundadır.

Aidatsız Kredi Kartı Var mı Hangi Bankalar Veriyor konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu