fbpx
Kredi Kartı

Aidatsız Kullanabileceğiniz 7 Kredi Kartı

Kredi kartı kullanımın giderek arttığı günümüzde BKM tarafından yayımlanan istatistiklerden hareketle nakit ödemesiz toplum halini almaya başladığımız rahatlıkla söylenebilir. Hayatımızın bu denli içerisinde yer alan kredi kartlarıyla ilgili şüphesiz en can sıkan konulardan birisi alışveriş faiz oranlarından ziyade yıllık kart aidatlarıdır. Kart aidatlarıyla ilgili ciddi bilgi eksikliği olmasına istinaden bazı konulara değinmekte ve aidatsız kredi kartlarını listelemekte yarar var.

Aidatsız Kredi Kartı Yasal Bir Haktır

Oldukça az bilinen bir bilgi fakat geçmiş dönemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan bir mevzuat sonrasında aidatsız kredi kartlarının uygulamaya girdiğini bilmek gerekir. Kişiler çıkartılan bu mevzuat sayesinde bankalarına başvurarak mevcut kredi kartlarını aidatsız olanla değiştirilmesini talep edebilir.

Söz konusu mevzuat uyarınca kişilerin yıllık kart aidatı olan bir kredi kartına sahip olması durumunda bankaya başvurarak bu kartı aynı limitle kalmak koşuluyla aidatsız bir kredi kartıyla değiştirme hakkı kazanması sağlandı. Bir kart değişikliği olarak da tasvir edilebilecek bu haktan her kredi kartı sahibi her banka için yararlanabiliyor.

Aidatsız kredi kartı sahibi olunduktan sonra bu karta ne gibi imkanlar verileceğiyle bankanın kontrolünde. BDDK, kart aidatı ödemek istemeyen tüketiciler için bu sorunu çözdü, fakat bankaların haklarını da koruyarak çeşitli avantaj ve imkanların sadece aidatlı kredi kartlarına tanımlanabilmesine de izin verdi. Kişiler kendisi için hangisinin daha avantajlı olacağına karar verebilir.

Ek Kart için Kart Aidatı Alınır Mı

BDDK mevzuatı uyarınca bankaların asıl karta bağlı bir ek kart için de kart aidatı talep etmesi mümkün. Fakat bu bir sınırlamaya tabii. Bankalar, asıl karttan aldığı ya da talep ettiği kart aidatının en fazla yarısı kadar kart aidatını ek karta istinaden talep edebilir. Örneğin 50 TL’lik kart aidatı bulunan bir kredi kartının ek kart aidatı en fazla 25 TL olabilir.

6 Ay Kullanılmayan Kartlardan Kart Aidatı Alınmaz

Aralıksız 6 ay süresince hiçbir işleme konu edilmeyen, hiç kullanılmayan bir kredi kartı için kart aidatı alınmaz. Kartın kullanıma açılmamış olması halinde de kart aidatının talep edilmesi söz konusu olamaz. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde öncelikle bankayla iletişime geçilerek araştırma talep edilmeli, daha sonra tüketici hakem heyeti gibi kurumlara başvurulmalıdır.

Aidatsız Kredi Kartları

Bazı bankalar tüketicinin talepte bulunmasını beklemeden doğrudan aidatsız kredi kartları temin etmektedir. Bu kredi kartları genel itibariyle aidatlı kredi kartlarına nazaran daha az kampanyaya konu olsa da bazı avantajları sayesinde tercih edilmesi mantıklı olabilir.

  1. Akbank Axess Free
  2. Garanti Bonus Flexi
  3. Yapı Kredi Eko
  4. Kuveyt Türk Sale Plus
  5. İş Bankası Maximum Aidatsız
  6. Vakıfbank Tercih Kart
  7. QNB Finansbank FixCard
  8. Denizbank Net Kart

Akbank – Axess Free

Akbank’ın ücretsiz kredi kartı olarak nitelendirdiği Axess Free sayesinde tüm harcamalarınızdan chip para kazanmanız mümkündür. Normal şartlar altında Axess’e özel tüm taksit imkanlarından yararlanma hakkını da elde eden tüketicilerin nakit avans çekmesi, alışveriş sonrasın taksitlendirme imkanından yararlanması ve kampanyalara katılması da mümkündür.

Garanti Bonus Flexi

Garanti Bankası’nın en çok kullanılan kredi kartı Bonus’un ücretsiz bir sürümü olarak piyasaya sürdüğü Flexi sayesinde tüm bonus kampanyalarına katılım sağlamak, kredi kartına taksit imkanından yararlanmak, yapılan harcamalardan bonus puan kazanmak, nakit avans çekmek, ekstre atlatmak ve kredi kartından eft ya da havale imkanından yararlanmak mümkündür.

Yapı Kredi World Eko

Yapı Kredi Bankası tarafından geliştirilen World Eko ürünü için de kart aidatı ödemesi yapılması gerekmiyor. Tüketiciler ilgili ürün sayesinde World üyesi iş yerlerinden yapacağı harcamalardan ekstra World puan kazanma, peşin fiyatına taksit imkanından yararlanma ve tüm World kampanyalarına katılma hakkına sahip oluyor.

Kuveyt Türk Sale Plus

Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından geliştirilen Sale Plus kredi kartı yıllardır kart aidatsız şekilde kullanılıyor. Bir kredi kartından beklenen her türlü şeye yanıt veren ilgili kredi kartı katılım bankacılığı prensiplerine uygun hareket edilmesi gerekliliği nedeniyle yüksek miktarda nakit avans çekimine ya da haram sayılabilecek çeşitli harcamaların taksitlendirilmesine imkan vermiyor.

İş Bankası Maximum Aidatsız

İş Bankası’nın ücretsiz kredi kartı ürünü Maximum Aidatsız sayesinde yıllık kart aidatı ödemesi yapmadan her türlü kredi kartı özelliğinden yararlanılması mümkün hale getiriliyor. Tüketiciler aidatsız kredi kartı imkanına ek olarak maxipuan kazanma, taksitli alışveriş yapma, nakit avans çekme ve sonradan taksitlendirme hakkına da sahip.

Vakıfbank Tercih Kart

Vakıfbank’ın aidatsız kredi kartı tercih edenlere özel olarak piyasaya sürdüğü Tercih Kart ürünü ile tüm alışverişlerden worldpuan kazanmak, taksitli alışveriş yapmak, nakit avans çekmek mümkün hale getirilmektedir.

QNB Finansbank Fixcard

QNB Finansbank tarafından piyasaya sürülen Fixcard ürünü sayesinde QNB Finansbank’ın düzenlediği tüm kredi kartı kampanyalarına katılım sağlamak, alışverişleri taksitlendirmek ve yapılan harcamalardan para puan kazanmak mümkün hale getirilmiştir.

Denizbank Net Kart

Denizbank’ın aidatsız kredi kartı Net Kart ile Bonus üyesi iş yerlerinden yapılacak harcamalardan ekstra bonus kazanılması mümkündür. Ek olarak düzenlenen tüm bonus kampanyalarına katılım sağlanabilmesini, taksitli alışveriş yapılabilmesini ve nakit avans çekilmesini de mümkün kılan bu kart tüketicilerin ihtiyaç duyabileceği her türlü sorunu çözebilmektedir.

aidatsız 7 kredi kartı
aidatsiz kredi kartlari

Ödenen Kart Aidatı Geri Alınabilir Mi?

Eğer kart aidatı ödenmesiyle ilgili sözleşmede bir madde yer alıyorsa ve geçmiş dönemlerde yapılmış ödemeler geri isteniyorsa bu pek mümkün değil. Yine de bankayla iletişime geçilerek talepte bulunulabilir fakat çok yüksek ihtimalle girişimler başarısız olacaktır. Fakat mutlaka gerekli prosedürler yerine getirilmeli ve iade istendiğiyle ilgili ısrarcı olunmalıdır. Çağrı merkezi ya da şubelerden olumsuz yanıt alınması halinde iadeli taahhütlü kredi kartı itiraz dilekçesi doldurulmalı ve bankanın vereceği yanıt beklenmelidir. Bu belgeye bankanın yazılı olarak verdiği yanıt alınarak tüketici mahkemesine başvurulabilir. Heyet kararı sonrasında istenen sonuca ulaşılması ihtimali mevcuttur.

Buna karşın ilerleyen dönemlerde kart aidatı ödememek için bankayla temas kurmak mümkün.

Banka çağrı merkeziyle yapılacak görüşme sonrasında tüketicilerin gelecekte kart aidatı ödemek istemediğini belirtmesi halinde kartını aidatsız bir kredi kartıyla değiştirmesi mümkün. Bu değişim için herhangi bir maliyete katlanılması gerekmez.

Kredi Kartından 5 bin TL Nakit Avans Çekilince Ne Kadar Geri Ödenir konulu yazımızı da ortalama 2,5 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu