fbpx
Kredi Notu

Kredi Sicili Temizleme Yöntemleri (Tüm Detay ve Püf Noktalar)

Geçmiş dönemlerde bankalarla girilen ticari ilişkiler sonrasında yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle kredi notunun düşmesi ya da kişi hakkında idari takip başlatılmış olması ihtimali yüksektir. Bu kapsamda sicile olumsuz etkisi bulunan bu durumların ileride bankalara yapılacak kredi ve kredi kartı başvuruları üzerinde de olumsuz etkisi bulunur. Dolayısıyla kredi sicili temizleme yöntemleri ve kredi siciliyle ilgili bilinmesi gereken bazı detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Sicili Neden Önemli

Kredi başvurusu yapıldığı sırada bankanın kredi talebini değerlendirmek konusunda attığı ilk adım kredi sicilinin kontrol edilmesidir. Kredi sicili geçmiş dönemlerde bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartlarına istinaden yapılan tüm ödemeleri içeren oldukça kapsamlı bir rapordur. Bu raporda herhangi bir olumsuzluk olması durumunda kredi başvurusunun reddedilmesi ya da normalde kullanılabilecek miktardan çok daha düşük miktarla kredi tahsis edilmesi imkan dahilindedir. Dolayısıyla kişilerin kredi siciline önem vermesi hem kredi taleplerinin karşılıksız kalmaması hem de kredi notuna göre faiz oranı belirleyen bazı bankaların düşük faizli kredilerinden yararlanılabilmesi için oldukça önemlidir.

Kredi Notu ile Kredi Sicilinin Farkı

Kredi notu kredi sicilinin sonucudur. Yani kredi notu nihai değerlendirme anlamı taşımaktadır, buna karşın kredi sicili geçmiş dönemlere ilişkin gerçekleşen her ticari işlemin içerisinde yer aldığı, ne zaman ödeme yapıldığı, bu ödemelerin normalde ne zaman yapılması gerektiği, ne kadar ödeme yapıldığı, kişinin ortalama ne kadarlık bir finansal hacme sahip olduğu vb. detayların yer aldığı bir rapordur.

Kara listeye giren bir kişinin neden kara listeye girdiği de kredi sicilinde açıkça görülebilecektir. Bilindiği gibi bankaya ödenmesi gereken bir borcun 90 gün süresince ödenmemesi durumunda yasal takip başlatılır ve yasal takip sonrasında kişi kara listeye alınarak tüm temel bankacılık hizmetlerinin dışına itilir.

Kara listeye girilmesi kredi sicilinin düşebileceği en kötü durumdur. Kara listedeki bir kişi yaptığı hiçbir kredi başvurusuna olumlu yanıt alamaz ya da kredi kartı kullanamaz.

Kara Listeye Giren Kişilerin Sicili Temizlenir Mi?

Eğer kişi borç ödemesini yapmaması kaynaklı kara listeye alındıysa bu listeden çıkabilmek için yapabileceği tek şey 5 yıl süresince beklemektir. Eğer bu süreç içerisinde sicil affı uygulaması başlamazsa 5 yılın sonunda tekrar temel bankacılık hizmetlerinden yararlanılmaya başlanabilir. Fakat bu hakkı tekrar elde edebilmek için daha önceki borcun mutlaka ödenmiş olması gerekmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Kredi sicilini temizleyebilmek için öncelikle mevcut borçların bir düzene koyulması gerekir. Mevcut borçları düzene koymanın en basit ve etkili yolu yapılandırma talebinde bulunmaktır. Yapılandırma talebinde bulunulamaması halinde borç transferi aracılığıyla mevcut borcun vadesi uzatılabilir ya da borçların tek bir bankada toplanması sağlanabilir.

Kredi sicilinin temizlenebilmesi adına atılması gereken diğer bir adım gecikmedeki borç için bankayla ilişkileri iyi tutmaktır. Banka, 60 günün sonunda borç sahibi kişiyle yapılacak görüşmeleri bir avukat aracılığıyla yapabilir, bu süreçte gerçekleşebilecek bazı alternatif uygulamalar da vardır ve bu kişilerin iyi niyetiyle ilgilidir.

kredi sicili nasıl temizlenir
kredi sicili temizleme

Kişilerin sicil temizlemek için atabileceği diğer bir adım da gecikmeye düşmemeye çabalamaktır. Ne olursa olsun ödemesi yapılması gereken ilk borcun ilk önce ödenmeye çalışılması gerekir. Eğer ipotekli kredi vb. söz konusu değilse tarihlerin önemli olduğu bu dönemde gecikmeye girmekten kaçınmak oldukça önemli bir adım olacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kolay Kredi Veren Bankalar 10 Bin TL konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu