fbpx
Konut Kredisi

İnşaat Halindeki Ev için Kredi Çekilebilir Mi

Konut fiyatlarının giderek artması nedeniyle kişilerin arsa tapulu konut ya da inşaat halindeki ev için kredi talep etmesi giderek daha sık rastlanan bir durum halini aldı. Bu kapsamda inşaat halindeki ev için kredi çekilebilir mi, bu süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylar neler ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İnşaat Halindeki Ev için Kredi

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin bu imkandan yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kredi başvurusu yapmadan önce sadece faiz ya da kar payı oranlarıyla ilgili değil kredi tahsisinin gerçekleşeceği konutla ilgili de bazı araştırmaların yapılması şart.

Tüketicilerin inşaat halindeki ev için kredi kullanıp kullanamayacağı ise ucu açık, spesifik bir durum. İnşaat halindeki ev için kredi çekmek isteyen tüketicilerin talebi üzerine bankalar ilgili konuta bir eksper gönderir ve konutla ilgili inceleme yapılmasını talep eder. Eksper, söz konusu konutu inceledikten sonra inşaatın ne derece birildiğini analiz eder ve buna uygun şekilde puanlama yapar. Çoğu banka eksper raporunda % 80’i bitirilen konutlar için kredi tahsis etmektedir, yani konutun en az % 80’i bitmemişse ilgili konut için kredi çekmek oldukça zor bir ihtimal. Fakat bunun da bazı istisnaları var.

Konut Projeleri için Kredi Çekilebilir

Eğer satın alınacak konut bir inşaat projesine dahilse ve ilgili projeyi hayata geçiren inşaat şirketinin herhangi bir banka şubesiyle anlaşması bulunuyorsa bu durumda konutların ne oranda bitirildiği fark etmeksizin krediye konu olması mümkün olabilir. Bu nedenle konut satın almadan önce konuta kredi çıkıp çıkmayacağını proje sahibiyle görüşmek, eğer mümkünse anlaşmalı banka şubesi üzerinden kredi başvurusu yapmak gerekir. Konuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli detay anlaşmanın sadece bir banka şubesini kapsayabileceğidir. Yani A ilçesindeki banka şubesine yapılan başvuru için olumsuz yanıt alınabilirken B ilçesindeki banka şubesine yapılan başvuru için olumlu yanıt alınabilir. bunun ne şekilde gerçekleşeceği ancak inşaat şirketi tarafından bilinebilir.

İnşaat Sürecinde Tedarik Edilmesi Gereken Belgeler

İnşaat sürecindeki bir konut için kredi kullanılacağı zaman temin edilmesi gereken bazı belgeler de vardır. Bu belgeler:

  • İmar durum belgesi,
  • Belediye proje onay belgesi,
  • Yapı ruhsatı,
  • Temel üstü ruhsatı,
  • Arsa paylarını gösterir belge,
  • Kat irtifakı,
  • İskan izni,
  • Kat mülkiyeti,
  • Duruma özel gerekli olan çeşitli belgeler olarak sıralanabilir.

Arsa Tapulu Konut Kredisi

Eğer arsa tapusu olan bir konut için kredi kullanılacaksa ilgili konutun ipotek altına alınamayacak olması kaynaklı konut kredisi başvurusu reddedilir. Bankalar, konut kredisi nedeniyle ipotek ettirilmesi gereken konutun tapu sahibi olmasını talep etmekte ve bu nedenle konut tapusu talep etmektedir.

inşaat halinde eve kredi çıkar mı
insaat halindeki ev icin kredi cekilebilir mi

Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi çekmek isteyen tüketicilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir, bu şartlar arasında yer alan şüphesiz en önemli kriter kredi notudur. Kredi notu düşük olan tüketicilerin uzun süreli bir borç sözleşmesine imza atması banka tarafından tercih edilen bir durum değildir. Buna ek olarak düzenli gelir, konutun krediye uygun olması, eş rızası da yerine getirilmesi gereken şartlar arasındadır.

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu