fbpx
Kosgeb Kredileri

KOSGEB ten Hibe Ödemem Ne Zaman Banka Hesabıma Yatırılır

Kosgeb bilindiği üzere toplumda yenilik getiren projeleri ve girişimcileri desteklemek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve aynı zaman enflasyon değerlerini düzenlemek ve işletmeler arasındaki rekabeti arttırmak için, destekleme ödemeleri yapmaktadır. Destekleme ödemelerinin birçoğu kredi olarak faiz eklenmeden verilirken, birçoğu da hibe olarak teslim edilmektedir. Hibe krediyi alan girişimciler, yeni bir işyeri kurarken ortaya çıkan masrafları en aza indirgemişlerdir. Böylece gerekli olan finansal destek ise, KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.

Başta Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ olmak üzere iş kurmak ya da mevcut işini geliştirmek isteyenlere çeşitli finansal ve sosyal yardımlarda bulunan KOSGEB, devletin sağladığı finansal desteklerin ilgilisine ulaşmasından sorumludur. Bu süreci geçmişten gelen tecrübesiyle en etkin şekilde işletmeye çalışan KOSGEB, ödemeler konusunda da bir şedül takip etmektedir. Bu açıdan KOSGEB’ten hibe ödemem ne zaman banka hesabıma yatırılır sorusunu yanıtlamak ve KOSGEB’in ödeme döngüsünü anlamak yararlı olabilir.

kosgeb hibe ödemesi ne zaman yatar
kosgeb ten hibe odemem ne zaman banka hesabime yatirilir

Kosgebin Hibe Kredi Vermediği Sektörler

Kosgebin hibe kredi verdiği sektörler, internet sitesinden detaylı olarak bulabilirsiniz. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt verecek olursa eğer, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rent a car açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere, hibe desteği vermemektedir.

Hibe Ödemesi Ne zaman Yatırılır

Hibe ödemesinin ne zaman yatırılacağı işletmeye ve işletmeyi denetleyen danışmana bağlı olarak değişebilir. Bu değişkenlik mevzuata uygunluk ve yapılan iş için toplanan belgelerin zamanında ibrazı nedeniyle mevcuttur, verimsizlik ya da erteleme gibi bir durum söz konusu değildir.

İşletmeler verilen hibenin tümünü tek seferde alamazlar, öncelikle kuruluş vb. önden yapılması gereken toplu harcamalar için ayrılan 50 bin TL’lik hibenin 32 bin TL’lik kısmını alırlar. Arta kalan 18 bin TL’lik hibe işletme denetlendikten 3 ay sonra hesaba yatırılır ki bu da 6 aylık bir süreç anlamına gelmektedir.

14 KOSGEB destek programından hangisi için başvuru yaptığınız da çok önemlidir. Çünkü her program kendi özelinde farklı mevzuata ve yönergeye sahiptir. Bu açıdan ödemenin ne zaman hesabınıza yatırılacağı konusunda danışmanınız ile görüşmeniz gerekir. Danışmanınız sizi denetleyecek kişi de olacağından bu ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda tam tarihi ancak kendisi verebilir, hiçbir site ya da hiç kimse dışarıdan ödemenin ne zaman yapılacağı konusunda net bir tarih belirtemez.

Kurum içi yönetmelik değişiklikleri de söz konusu olabileceği için ödeme konusunun sürekli değişkenlik gösterebileceğini bilmek, bütçe dahilinde ödemelerin en uygun zamanda yapılması gerektiğini anlamak önemlidir.

KOSGEB Ödeme Oluru

Kuruluş döneminde tek seferde verilen 32 bin TL’lik kısmın arta kalan kısmını yani hibenin geri kalanını almadan önce tüm faturaların ve yapılan harcamaların denetmene ibraz edilmesi gerekmektedir. Denetmen, bu fatura ve bilgiler dahilinde yapılan harcamaları tek tek hiçbirisini atlamadan inceleyecek ve seri numarasına kadar takip sağlayacaktır.

Sağlanan bu denetim sonrasında hiçbir sorun yoksa denetmen ödeme oluru verecek ve bir sonraki ödemeyi almaya hak kazanacaksınız. Bu hakkın kazanılması durumuna verilen isim ödeme oluruna onay olarak isimlendirilmektedir.  Denetmenin işletmeyle ilgili işlemleri ortalama 2 hafta kadar sürebilmektedir.

Bu süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz en önemli ve etkili şey belgelerin tam olarak toplanması ve doğru şekilde eksiksiz olarak ibraz edilmesidir. Hiçbir hile yapılmadıysa ve her şey gün yüzü gibi ortadaysa denetmenin işi de çok kısa sürecek ve ödemeyi çok daha kısa süre içerisinde alabileceksiniz. Unutulmamalıdır ki konusunun uzmanı denetmenler bulacağı bir eksiklik ya da gerçeğe aykırı beyan sonrasında kamu desteklerinden yasaklanmanızla sonuçlanabilecek çeşitli prosedürler uygulayabilir.

Kosgeb Ne Kadar Hibe Veriyor?

Kosgeb tarafından destek alan sektörlere 50.000 TL. karşılıksız geri ödemesiz,

100.000 TL sıfır faizli (faizsiz geri ödemeli) hibe kredi fırsatı verilmektedir.

Hibe Ödemem Ne Zaman Hesabıma Gelir?

Aslında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, hibe ödemem ne zaman gelir sorusudur. Kosgeb üzerinden hibe almaya hak kazanmış olan adalar, paralarının hepsini 50 bin TL olarak almazlar. Yani bunun 32 bin TL’sini masraflarına karşılık öncelikli olarak alırlar. Mesela işyeri açtınız ve işyerinizin giderlerini faturalı olarak bildirdiniz. Bunun karşılığında sizlere toplam 32 bin TL’ye kadar ödeme yapılır. Geriye kalan 18 bin TL ise sizlere iş yeri diğer masrafları ve işçi maaşları için veriliyor. İlk ödemeniz olan 32 bin TL, onay aldıktan 3 ay sonra veriliyor. Diğer 18 bin TL’nin sizlere gelmesi ise, 6 ayı buluyor.

Kosgeb Hibe ve Kredileri Almak için Hangi Şartlar Gereklidir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmaktır. 32 saat süren bu eğitim sonunda ise, girişimci adaylara sertifika verilir. (2016 yılında 70 saat olan ders, artık 32 saat veriliyor.)

Kosgeb Destekleri Kişiye Göre Değişir mi?

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında destek veriliyor. Bu değerlendirme de, kişiden kişiye göre farklılık göstermiyor ve herkes eşit tutuluyor

Kosgeb Verdiği Parayı Nakit Olarak Veriyor mu?

Kosgeb tarafından verilen para, iş planı uygun olan girişimcilerin, faturalandırdığı giderler içindir. Verilecek para para, istenildiği takdirde girişimciye hizmet sağlayan firmanın hesabına ya da girişimciye direkt olarak aktarılabilir.

Kosgeb Kredisi Bankadan mı Alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisinin olmadığını söylemek isteriz. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile herhangi bir ilgisi yoktur. Yani sizlere tüm ödemeler, Kosgeb tarafından yapılıyor diyebiliriz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu