fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin 6 Yöntem

Gerçekleşen bazı olumsuzluklar ya da çeşitli sorunlar nedeniyle nakit para ihtiyacı doğabilir ve bu gibi durumlarda kredi başvurusu yapılması bazı nedenlerle imkansız olabilir. Dolayısıyla tüketiciler nakit avans çekimini akıllarına getirecektir, ancak buradaki en önemli sorun da nakit avans çekimlerindeki faiz oranlarının yüksek olması ya da kredi kartı limitinin tamamının nakit avans olarak çekilememesidir. Bu kapsamda kredi kartını nakite çevirmek (takla attırmak) nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olabilir.

Kredi kartı limitinin bir kısmını ya da tamamını acil nakit ihtiyacı nedeniyle nakit paraya çevirmek isteyen kişilerin uygulayabileceği bazı yöntemler vardır fakat bunların hiçbirisi tavsiye edilmemektedir. Tavsiye edilmemesinin sebebi ise prosedürlerin yerine getirilmesi sırasında ortaya çıkan maliyetlerin fazla olmasıdır.

Kredi Kartı Limitini Nakite Çevirme

Kredi kartı limitini nakit paraya çevirmek isteyen kişilerin eğer mümkünse bunu yapmadan önce farklı neler yapılabileceğine ilişkin bir süre düşünmesi gerekir. Çünkü bu işlem hem kredi kartı borcunun faizle birlikte ciddi şekilde artmasına hem de işlem sırasında ortaya çıkan maliyetler nedeniyle çekilen paranın tamamının ele geçmemesine neden olacaktır. Ayrıca kredi kartı limitinin nakit paraya çevrilmesi işlemi etik değildir ve banka bu durumu tespit ederse işlemi şüpheli olarak yaftalayabilir.

Kredi Kartı Limitini Nakite Çevirmek Yasal Mı?

Kredi kartının nakite çevrilmesi işleminin hukuka uygun olup olmadığı çok ince bir çizgide ayrılmaktadır. Eğer kredi kartı limitini nakite çevirme sırasında herhangi bir kişi kar elde ediyor yani ortaya banka haricinde farklı bir kişinin para satışından doğan faiz geliri söz konusu oluyorsa işlem yasa dışıdır ve tefecilik söz konusudur. Buna karşın nakit avans çekimi vb. işlemlerle kredi kartı limiti nakit paraya çevriliyorsa hukuken herhangi bir sorun yoktur.

Kredi Kartı Nasıl Nakite Çevrilir

Kredi kartının nakit paraya çevrilmesiyle ilgili başvurulabilecek çeşitli yöntemler vardır ve bu yöntemlerin her birine ayrı ayrı değinilmesi yararlı olacaktır. E-ticaret sitelerindeki sanal pos cihazları üzerinden alışveriş yapılması, kuyumculara başvurulması, eş zamanlı alım-satım yapılması, fatura ödenmesi veya akıllı telefon satın alınması gibi yöntemler en bilinen yöntemlerdir.

1-E-Ticaret Siteleri Üzerinden Alışveriş

Çoğu alışveriş sitesi kendi ürün stokunu bulundurmaktansa çeşitli dükkanların sistemine dahil olmasına ve bu sayede çok daha fazla kişiye çok daha fazla ürün çeşidiyle daha düşük stok maliyetleriyle satış yapılmasına imkan vermektedir. Bunun en bilindik örnekleri işletme profili oluşturmanıza izin veren büyük e-ticaret siteleridir. Bu e-ticaret sitelerinde işletme hesabı açtığınızda belirli bir limite kadar yapılan harcamalar nedeniyle işletme kurmuş olmanız gerekmemektedir ve sizin adınıza vergi ödemesini firma yapmaktadır. Tüm bunları % 5 gibi bir komisyonla yapan e-ticaret siteleri yapılan ödemeden doğan geliri daha önceden belirttiğiniz IBAN numarasına yatırmaktadır.

  1. Hangi alışveriş sitesini kullanacağınıza karar verdikten sonra iki farklı hesap açılışı gerçekleştirin veya mevcut hesaplarınızı kullanın.
  2. Hayali bir ürün için satış ilanı verin ve alıcılardan talep toplayabilecek aşamaya kadar tüm prosedürleri yerine getirip, ürünün başarıyla listelenmesini sağlayın.
  3. Alışveriş sitesinin yapılacak işlemden ne kadar komisyon alacağını öğrenin ve kredi kartı limitinizi buna göre ayarlayın.
  4. Satışa koyduğunuz ürünü açtığınız diğer hesap aracılığıyla internet üzerinden ödeme yöntemiyle satın alın.
  5. Satış işlemi başarıyla gerçekleştikten ve yaptığınız ödeme alışveriş sitesine ulaştıktan bir gün sonra ürünü elden aldığınızı belirtin ve paranın ilgili hesaba geçmesi için onay verin.
  6. Onay verdikten sonra satıcı profilinde daha önceden belirttiğiniz IBAN numarasına paranın yatırıldığını göreceksiniz.

Eğer mümkünse satıcı ve alıcının bilgileri farklı olsun. Güvendiğiniz bir kişinin adına satıcı hesabı açın ve yine güvendiğiniz kişinin banka hesabı bilgilerini burayla paylaşın. Yaptığınız ödeme ilgili kişiye ulaşsın ve siz de bu kişiden paranızı temin edin. Aksi takdirde inceleme yapılması halinde işlemin başarısızlıkla sonuçlanması mümkün olabilir.

2-Kuyumcular

Kuyumcular kredi kartı limitini nakit paraya çevirme konusunda en sık kullanılan kurumlardır ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlaması kredi kartı taksitlerine ilişkin bazı düzenlemeler yapılmasını gerekli kılmıştır. Yapılan düzenlemeler sonrasında kuyumcu alışverişlerinde taksit imkanı ortadan kaldırıldıysa da kuyumcular aracılığıyla limitini nakite çeviren tüketici sayısı halen fazladır.

Kuyumcularda kredi kartı limitini nakit paraya çevirmek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken bu işlemi yapmak için herhangi bir kuyumcuya gitmek ve altın, gümüş vb. değerli bir ürün satın almak. Yapılan satın alma işleminden sonra kredi kartıyla ödeme gerçekleştirilmesi halinde tıpkı nakit para gibi konvertibl olma özelliği taşıyan bir değere sahip olunacaktır, dolayısıyla bu ürünün farklı bir kuyumcuda ya da aynı kuyumcuya satışı mümkündür. Eğer alım-satım yapılmak istenmezse doğrudan komisyonla para da çekilebilir.

Eğer kredi kartından yapılan alışverişi hangi kuyumcudan nakite çevireceğinizi merak ediyorsanız neredeyse her kuyumcunun bunu yaptığını bilmeniz yararlı olabilir. Kuyumcuları gezerek alışverişinizi kredi kartıyla yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli, satın aldığınız altını farklı bir kuyumcuya satabilir ya da aynı kuyumcuya kur farkıyla geri iade edebilirsiniz.

Yapılan işlem sonrasında kuyumcular aşağı yukarı % 5 civarında komisyon almaktadır, daha yukarısındaki teklifler için farklı bir kuyumcuya başvurulması iyi olabilir.

3-Farklı Kişiler Adına Alışveriş Yapmak

Eğer bir yakınınızın ya da güvendiğiniz bir kişinin alışveriş yapması gerekiyorsa bunun için sizin kredi kartınızı kullanmasını talep edebilirsiniz. En basit haliyle market alışverişini dahi yaparken sizin kredi kartınızı kullanması ve alışveriş bedelini size ödemesi hiç komisyon ödemesi yapmadan kredi kartı limitinizi nakit paraya çevirmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus adına alışveriş yaptığınız kişinin nakit parayı ödeyecek olmasıdır.

4-Fatura Ödemek

Yakınınız ya da güvendiğiniz bir kişinin faturalarını kredi kartınızla ödeyerek kendisinden nakit para talebinde bulunabilirsiniz. Faturasını ödediğiniz kişi fatura bedelini size nakit olarak ödeyebilir.

5-Akıllı Telefon Almak

Kredi kartıyla cep telefonu ya da tablet satın aldıktan sonra bu ürünü farklı bir kişiye satarak ya da satın aldığınız yere geri satarak kredi kartı limitinizi nakit paraya çevirmeniz mümkündür.

Kredi kartını nakite çevirme
kredi kartini nakite cevirmek

6-Sıfır Faizli Nakit Avans

Eğer kredi kartı başvurusu yapabilecek durumdaysanız sıfır faizli nakit avans çekmek için QNB Finansbank’ın Cardfinans Trabzonspor ürününe başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kredi kartı ürünü sayesinde tüketicilerin 900 TL’ye kadar sıfır faizli 9 ay taksitli nakit avans çekmesi mümkün olur. Yapacağınız çekim işlemi için yerine getirmeniz gereken tek şart en az 900 TL limitli bir kredi kartına sahip olmaktır.

Yapılan kredi kartı başvurusu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanır ve yine 2-3 iş günü içerisinde kredi kartına sahip olunabilir. Nakit avans çekimi yapıldıktan sonra kredi kartının kullanılmasına gerek yoktur, talep edenler kredi kartını kapatıp nakit avans taksit ödemelerine devam edebilir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru işlemleri için en yakın QNB Finansbank şubesine gitmek yeterli olacaktır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımıza da göz atarak kredi kartı temininde daha esnek kuralları olan bankaları öğrenebilir ve kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu