fbpx
İhtiyaç Kredisi

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi kullanmak isteyen tüketicilerin önündeki engellerden birisi de kredi notudur. Geçmiş dönemlerde kullanılan kredi ve kredi kartı gibi temel bankacılık ürünlerinden doğan finansal sorumluluğun ne derece yerine getirildiğini ortaya koyan kredi notu bazı tüketicilerin kredi kullanmasının önünde ciddi bir engeldir ve aşılması da güçtür. Bu kapsamda kredi notuna bakmayan bankalar hangileri (hızlı kolay kredi) ve bu bankaların kredi ürünleriyle ilgili detaylar neler gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Kolay kredi çekilebilecek bankalar genel itibariyle işlemlerini dijitalleştiren ve perakende ürünlere ağırlık veren kurumlardır. Bu kapsamda tüketicilerin ticari nitelikteki kredi ürünlerindense bireysel tüketicilere yönelen bankalarla çalışması işlerinin kolaylaşması anlamına gelecektir. Perakende bankacılık ürünlerinin (kredi kartı, kredi vb.) artması, pazarın büyük olması nedeniyle ortaya çıkan rekabet ortamı da tüketicilerin işine yaramaktadır ve daha düşük faiz oranlarıyla daha kısa sürede bankacılık ürünlerinden yararlanabilmeleri mümkün hale gelmektedir.

İnternetten Kredi Veren Bankalar

İnternet ortamından kredi veren bankaların şart ve prosedürleri diğer bankalara nazaran daha kolaydır ve kısa sürmektedir. Bu kapsamda kredi başvurusu yapmadan önce online başvuru yapılmasına imkan veren bankalara düşük limitli kredi başvurusu yapılması düşünülmelidir. Fakat bu bir deneme yanılma oyununa çevrilmemeli, hangi bankaya ne kadar miktar için başvuru yapılacağı üzerine ciddi şekilde düşünülmelidir. Aksi takdirde çok sık reddedilen kredi ya da kredi kartı başvurusu olacağı için kredi notu üzerine olumsuz etki söz konusu olabilir. Hali hazırda internet ortamından başvuru iletilebilecek kredi tahsisi yapan bankalar CEPTETEB, Enpara.com, ING Bank e-Kredi ve N Kolay Kredi ürünüyle Aktifbank’tır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi notuna bakmayan ya da bakmadığını iddia eden bir bankanın olmadığını yukarıda belirttik. Dolayısıyla artık bunu bir kenara bırakarak diğer bankalara nazaran daha kolay kredi veren bankalara değinmek yararlı olacaktır, aksi takdirde kredi notuna bakmayan bir banka arayışı sırasında geçen zamanın yani en değerli şeyin çöpe gittiği görülecektir.

 1. Enpara.com: Dosya masrafı almadan 30 bin TL’ye kadar kredi kullanılmasını mümkün kılan Enpara, internet üzerinden yapılan başvuru işlemleri sonrasında tüketicinin ayağına kadar giderek kredi tahsisini gerçekleştirmektedir. Hali hazırda en kolay kredi kullanılabilecek banka QNB Finansbank’ın dijital şubesi Enpara’dır.
 2. Aktif Bank: Gerçek anlamda düşük kredi notuna sahip tüketicileri hedef alan Aktifbank 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları 36 ay vade imkanıyla karşılayabilmektedir. Düşük kredi notuna sahip tüketicilere hitap ettiği ve yüksek risk aldığı için bankanın faiz oranı da diğer bankalara nazaran çok yüksektir. Aktifbank, % 2.89 faiz oranıyla kredi tahsis etmektedir.
 3. CEPTETEB: TEB’in dijital bankacılık şubesi CEPTETEB aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar masrafsız kredi çekmek mümkündür. Belge talebinde bulunmayan CEPTETEB, tüketicilerin şubeye gitmesine gerek kalmaksızın kredi kullanmasını mümkün hale getirmiştir.

En Fazla Ne Kadar Kredi Veriliyor

İnternet ortamından kolay kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin çekebileceği kredinin bir üst limiti de var. Bu üst limit banka özelinde değişse de en yüksek kredi notuna sahip tüketiciler için belirlenen bir limit olduğu unutulmamalıdır.

 • ING Bank en fazla 50 bin TL,
 • Odeabank en fazla 35 bin TL,
 • Aktif Bank en fazla 30 bin TL,
 • CEPTETEB en fazla 30 bin TL,
 • com en fazla 30 bin TL,
 • QNB Finansbank en fazla 30 bin TL,
 • Vakıfbank en fazla 30 bin TL,
 • Garanti Bankası en fazla 25 bin TL,
 • Türkiye İş Bankası en fazla 25 bin TL,
 • Yapı ve Kredi Bankası en fazla 25 bin TL,
 • Akbank en fazla 20 bin TL.

Tüketicilerin ne kadar kredi kullanabileceği ise bu üst limitlerden bağımsız olarak aylık gelirine, kredi notuna ve düzenli çalışma durumuna bağlı olarak değişecektir.

Tatillerde Kredi Veriliyor Mu?

Kolay ve hızlı kredi veren bu kurumlar tatillerde de kredi tahsisi yapabilmekte, ancak kredi tahsisinin gerçekleşeceği bir cari hesabın ilgili bankada açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde hesap açılışının gerçekleştirilebilmesi için iş günleri ve mesai saatleri içerisinde bankaya gidilerek cari hesap açılışının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kredi başvurusu yapılması için ise resmi ve idari tatiller de dahil olmak üzere yılın 365 günü bu imkandan yararlanılabilir.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kolayca kredi çekebilmek için kredi notu elzem önem taşımaktadır, yani kredi notunun en azından 1100 puan üzerinde olması gerekir, aksi taktirde riskli grupta yer alınacağı için kredi çekilmesi zorlaşabilir. 700 ve 1100 puan arasında kredi notuna sahip tüketicilerin kredi başvurusunu düşük limitle yapmaları halinde kredi kullanma imkanı vardır fakat daha düşük kredi notuna sahip tüketicilerin başvurularının onaylanma ihtimali çok düşüktür. Bu gruptaki tüketicilerin çoğu zaman kredi başvurusuna istinaden bankaya gidip çeşitli teminatlar vermesi ya da gelir belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

İnternetten Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternet üzerinden kredi başvurusu yapan tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntı çekilecek kredi ve vadesinin dikkatlice incelenmesi, doğru vade için başvuru yapılmasıdır. Uzun vadeli borç kredi notu yüksek tüketiciler için iyi olabilir, ancak kredi notu düşük tüketicilerin daha kısa vadeli ve düşük miktarlı kredi miktarları için talepte bulunması yararlı olacaktır. Bu nedenle hangi bankaya başvuru yapıldığı fark etmeksizin olabildiğince düşük miktarlı kredi için olabildiğince kısa vadeli kredi başvurusu yapılması gerekir.

Kefil veya İpotek Vererek Kredi Çekebilirsiniz

Kefil ya da ipotek vererek rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Özellikle konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isterseniz konut ekspertiz değerinin % 80’ine varan oranlarda ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkün olur.

Kefil göstererek kredi çekmek istemeniz halinde ise kefilin düzenli gelir sahibi olduğundan, kredi notunun yüksek olduğundan emin olmalısınız. Kredi notu düşük ya da düzenli çalışmayan bir kefilin kredi başvurunuza herhangi bir avantaj sağlamayacağını bilmeniz önemlidir.

Kolay Kredi için Şartlar

Kolay kredi çekebilmek için tüketicilerin bazı şartları mutlaka sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartları üç alt başlıkta incelemek gerekir.

Yaş Kısıtlaması

Kredi kullanacak tüketicilerin tahsis için en az 18 yaşında olma şartı bulunduruyor olması 18 yaşındaki tüketicilere kredi tahsis edileceği anlamına gelmiyor. Çoğu banka 20 yaşından küçük kişilerin yaptığı kredi başvurusuna pek olumlu bakmıyor ve ciddi bir olumlu sinyal görülmemesi halinde yapılan başvuruları reddediyor. Üst yaş sınırı ise yine çoğu banka için 70, ancak spesifik olarak emeklilere hizmet veren ve emekli müşterilere özel bir kampanyaya katılım sağlanabilmesini mümkün kılmak isteyen bankalar üst yaş sınırını 80’e de çıkarabiliyor.

Kredi Notunun Oluşmaması

Kredi notunun oluşmaması yani daha önce bankalarla hiç çalışılmamış olması kredi çekilmesinin önünde bir engel çünkü bu durum hiç tanımadığınız birisine borç vermekten farksız. Dolayısıyla eğer daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmadıysanız, yani kredi notunuz oluşmadıysa ilk adımı krediyle değil de kredi kartıyla yapmanız daha iyi olabilir. Kredi kartı kullanmaya başladıktan 3 ay sonra kredi notunuz oluşacak ve rahatlıkla kredi kullanabileceksiniz. Tabii bu süreçte yapmanız gereken ödemeleri eksiksiz ve zamanında yapmanız gerekiyor.

kredi notunu dikkate almayan bankalar
kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar

Düzenli Gelir

Kredi notu ne olursa olsun tüketicilerin kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması için düzenli bir gelir sahibi olması gerekir. Düzenli gelir sahibi olmayan tüketicilerin yaptıkları kredi başvurusuna olumlu yanıt alma ihtimali yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla en az 3 aydır düzenli çalışıyor olma şartı bulunmaktadır. Yine aynı şekilde kefilin de tüm bu şartları sağlaması beklenmektedir.

Kredi Notunu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler ile ilgili yazımızı okuyarak, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu