fbpx
Devlet Yardımları

Çeyiz Hesabı Açtırmak İstiyorum Diyenlere Devlet Desteği

Ziraat bankası veya çeyiz hesabını aktif eden bankalara başvuru yaparak, çeyiz hesabı oluşturabiliyorsunuz. 24 yaşını doldurmamış bütün bütün bireyler, devlet destekli olan çeyiz hesaplarını açabilir ve kullanabilir. Evliliğiniz için yapmak istediğiniz birikimlerinizi çeyiz hesabınızda biriktirerek bununla beraber devletten de destek alıyorsunuz ve evlenirken maddi konular ortadan kalkıyor. Hesabınızdaki birikimlerinizin en fazla % 20 ‘ si kadar devlet desteği veriliyor ve buna ek olarak aranan şartlar ve değerlendirme süreci oluyor. Şimdi Çeyiz hesabı Açtırmak İstiyorum Diyenlere Devlet Desteği nasıl alınır şartları nelerdir kısaca izah edelim.

çeyiz hesabı devlet desteği
ceyiz hesabi actirmak istiyorum diyenlere devlet destegi

Çeyiz hesabı şartları nelerdir?

Çeyiz hesabı açtırarak devlet desteğinden fayda sağlayabilmek için, vatandaşlarımızdan aranan bazı şartlar ve değerlendirme süreci vardır. Devlet katkısından yararlanabilmek için yaş sınırı ve aynı zamanda düzenli ödeme, aranan şartların en başında gelmektedir.

  • Çeyiz hesabınızdaki birikimlere devlet katkısı alabilmek için, hiçbir şekilde evlilik yapılmamış olunması gerekiyor
  • Eğer 18 yaşında küçükseniz veliniz ile beraber çeyiz hesabı açabilir vedevlet katkısından siz de faydalabilirsiniz.
  • Evlilik tarihinizden önce en üç sene olarak, tüm ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Eğer ödemelerinizde aksatma ya da gecikme gibi durumlarınız var ise, sizler çeyiz hesabından faydalanamayacaksınız.
  • Çeyiz hesabınızın başka bir bankaya aktarılması ya da transferi mümkün değildir.
  • Devlet katkısından ilk defa evlenecek ve 24 yaşını geçmemiş olan bireyler yararlanabilecektir.

Çeyiz hesabı nasıl açılır?

Yararlanacağınız devlet katkısı, yapmış olduğunuz ödemelere göre değişiklik gösterir. Hesabınızdaki birikimlerin en fazla % 20’ si kadar devlet destek verir ve bu durum genel olarak aynıdır.  Çeyiz hesabı TL cinsinden ve yurt içindeki banka şubeleri üzerinden alınır ve ortak çeyiz hesabı gibi bir durum yoktur. Buna ek olarak çeyiz hesapları birkez açılır. Devlet katkısından yararlanabilmeniz için evlilik tarihinizden sonra, aile cüzdanınız ve ilçe nüfusu müdürlüğünden evli olduğunuzu gösteren belge ile altı ay içinde Ziraat bankası şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor.  Ziraat bankası çeyiz hesabı açtırmak için sizlere en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

eyiz hesabı ödemeleri nasıl olur?

Ödemeleriniz en az 36 ay üzerinden hesaplanmalı ve düzenli olmalıdır. 2017 yılı içinde; eğer aylık ödeme seçeneğini tercih ediyorsanız; en düşük limit 105,58 TL, en yüksek limit 1.055,80 TL olacaktır. Eğer üç ayda bir ödemeyi tecih ediyorsunuz, doğal olarak 3 katı bir hesaplama yapılır. Ödemelerinizi aylık ödeyenler yılda 3 kere, üç ayda bir yapanlar ise sadece 1 kez aksatma hakkına sahiptir. Çeyiz hesabınızdan istediğiniz zaman para çekemezsiniz ve çeyiz hesabınızdan sadece dönem içlerinde birkaç kez para çekme hakkınız bulunuyor. Ayrıca sizlere söylemek isteriz ki, para çektikten sonra kalan bakiyeniz, hesabınızın açılış tarihinden sonra yatırmanız gereken asgari tutarın toplamından az olmamalıdır.

Çeyiz hesabınıza bir defaya mahsus olmak üzere toplu para yatırma istenir Bu miktar en fazla 15.837 TL olarak belirlenmiştir.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu