fbpx
Bankacılık

Kredi Kartı Borcu İçin Erteleme Başvurusu

Bankaların korona virüs nedeniyle alınan önlemler anlamında yakın zaman önce açıkladığı ödeme erteleme işlemlerine konu ödemelerden birisi de kredi kartı ödemeleri. Daha önce kredi borcu erteleme işlemini detaylı bir şekilde tarif ettiğimiz üzere, bu yazımızda ise sadece kredi kartı borcu için erteleme başvurusundan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ertelenir ?

Kredi kartı borcu erteleme konusunda öncelikle bir hususu hatırlatmamız gerekiyor. Bu erteleme işlemleri sadece mevcut salgın nedeniyle ekonomik durgunluk yaşanmaması ve nakit akışında tüketicilerin sorun yaşamaması adına yapılıyor. Dolayısıyla normal şartlarda kredi kartı borcunu ertelemenin mümkün olmadığını belirtelim.

Erteleme işlemi yapmak için ise; bankanın müşteri hizmetlerinin aranması, ilgili müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra; “Yaşanan salgın nedeniyle iş yerimde / işimde ödeme sıkıntıları yaşamaktayım. Bundan dolayı nakit akışım bozulmuştur. Banka tarafından yapılan açıklamalara binaen kredi kartı ödemelerimde erteleme istiyorum” şeklinde beyanda bulunmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Borç Ertelemede Faiz Oranları Kaç ?

Kredi kartı borçlarınızı ertelediğinizde; bankalar bu ertelemeye karşılık olarak, mevcut ekstrelerinize belli bir faiz oranı uyguluyor. Ancak bu faiz oranı uygulanırken baz alınan miktarlar ise; alışveriş faiz oranı oluyor. Yani mevcut erteleme talebiniz sonrasında, ekstre tutarınıza uygulanacak faiz miktarı gecikme faizi olmayacak, alışveriş faiz oranı olacaktır. Alışveriş faiz oranını ise; bir önceki kredi kartı ekstrenizde görebilirsiniz. Bu durum nedeniyle çoğu bankanın alışveriş faiz oranları ve gecikmez faiz oranlarında indirime gittiğini de görüyoruz.

Ertelenen Kredi Kartı Borçları Ne Zaman Ödenecek

Kredi kartı borcunuzu erteleme başvurusu yaptınız ve bankanız tarafından işleminizin de kabul gördüğünü düşünelim. Bu durumda ertelediğiniz bu ekstre borçlarını ne zaman ödeyeceğinize de değinelim. Bankaların büyük bir bölümü bu konuda tarih olarak Haziran ayının sonunu belirlemiş durumda. Bu süreye kadar alışveriş faiz oranı yansıtmak kaydıyla borçlarınız Haziran ayının sonuna ötelenecek.

Kredi Karti Borcu icin Erteleme Basvurusu

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek Kredi Notunu Etkiler mi?

Eğer kredi kartı borcunuzu ertelediyseniz ve bankanız da bu işleme onay verdiyse, bu durumda yaşanacak gecikmeler nedeniyle herhangi bir şekilde kredi notunuz olumsuz ya da olumlu olarak etkilenmeyecektir. Normal şartlar altında kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz kredi notunuz düşürülürken, yine alınan önlemler kapsamında bu uygulama ile birlikte kredi notunuzda bir değişiklik yaşanmayacaktır. Ancak burada asıl bilinmesi gereken nokta; kredi kartı borcu erteleme işlemi için hali hazırda bir başvurunuzun bulunması ve bankanızın da bu başvurunuzu onaylamasıdır. Bankalar bu kredi kartı borcu erteleme işlemini sizin adınıza otomatik olarak yürütmez, direkt olarak tüketicilerin başvurusu aranmaktadır. Dolayısıyla erteleme talebinizi bankanıza iletmeyi ve bu başvuru sonucunda da bankanızın onay vermesi gerektiğini unutmayınız.

Yine benzer bir konu olan Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi konulu yazımızı inceleyebilir ve ilgili konuda alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu