fbpx
Sigorta

Kasko ve Trafik Sigortası Kapsamları Arasındaki Farklar Neler

Gerekli önlemler alınmış olsa da her zaman için kaza riski vardır ve bu nedenle yaşanabilecek olumsuzlukların üstesinden gelebilmek amacıyla kişiler kasko veya trafik sigortası poliçeleriyle maddi konularda kendisini güvenceye alabilir.

Kasko ve trafik sigortası sık sık birbiriyle karıştırılmaktadır, ancak kapsamları ve poliçelere ödenmesi gereken ücretler oldukça farklıdır. Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklara değinmeden önce ayrı ayrı kasko ve trafik sigortasının ne anlama geldiğini öğrenmek yararlı olacaktır.

kasko trafik sigortası farklar
kasko ve trafik sigortasi arasindaki farklar

Trafik Sigortası Nedir?

En çok bilinen adıyla zorunlu trafik sigortası kişinin kendinden çok karşısındaki kişinin zararını tanzim etmek amacıyla yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigortadır. Trafik sigortası yaptıran kişi ve bu kişinin sahip olduğu araç trafik sigortasının kapsamında değildir, trafik sigortası yalnızca kaza sonucu hasar verilen aracın zararını karşılar yani 3’üncü kişilerle ilgilidir.

Kasko Nedir?

Kasko, temel ve ara teminatlar yardımıyla özelleştirilebilen kişinin kendisini ve aracını güvence altına alabildiği bir sigorta türüdür. Bu kapsamda kaza ve çeşitli olaylar sonucunda yaşanan maddi zararlar güvence altına alınabilir. Zorunlu trafik sigortasının aksine 3’üncü kişilerle ilgili değildir ve yalnızca sigorta sahibiyle sigorta sahibinin aracını kapsar.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

  1. Trafik Sigortası, karşıdaki kişiyi ve aracını güvence altına alır; KASKO ise sigorta yaptıran kişi ve sigorta yaptıran kişinin aracını.
  2. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur, KASKO ise isteğe bağlı olarak yaptırılır ya da yaptırılmaz.
  3. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafikten men edilir, KASKO yaptırılmaması ise herhangi bir yaptırıma neden olmaz.
  4. Zorunlu Trafik Sigortası’nın verdiği teminatlar ve ücretleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir, oysa KASKO her türlü pazarlığa açık ekleme ve çıkartma yapılabilen kişiye göre özelleştirilebilen sigorta poliçeleridir.
  5. Zorunlu Trafik Sigortası için en mantıklı seçim en ucuz olandır, ancak KASKO için en mantıklı seçim poliçeye nazaran en fazla avantajı sağlayan tekliftir.
  6. KASKO istenilen zaman iptal edilebilir, ancak trafik sigortasının isteğe bağlı ya da farklı bir sebeple iptal edilmesi ya da yaptırılmaması mümkün değildir.
kasko trafik sigortası
kasko ve trafik sigortasi kapsamlari arasindaki farklar nelerdir

Trafik Sigortası ve KASKO Neleri Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası çarpışma nedeniyle karşı tarafın gördüğü hasarı tamamen karşılar. Ek olarak kaza sonucu karşı aracın içerisinde yer alan kişilerin yaralanması ya da ölmesi sonucu oluşan tedavi ve diğer masraflar için de teminat verir. Çalınma, terör, sel veya su baskını, yangın gibi olumsuzluklar için hiçbir teminat vermez.

KASKO ise temel teminat olarak çarpışma sonucu sigortalı kişinin aracının hasarını karşılar. KASKO’nun isteğe bağlı ara teminatları ise çalınma, terör, sel veya su baskını, yanma gibi olumsuzluklardır. Bu gibi olumsuzluklara karşın poliçede belirlenen tutar ya da aracın rayiç bedeli kadar teminat verilir.

Sitemiz üzerinden Sigorta bölümünü buradan inceleyebilir ve ilgili bilgi paylaştığımız diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu