fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Kredi Kartı ile Otomatik Fatura Ödeme için Nasıl Talimat Verilir

Otomatik ödeme ile faturalarınız bankanızdaki vadesiz hesaplara tanımlanır ve faturaların günü geldiği zaman, faturalar bu hesaplardan ödenir. Otomatik ödeme talimatı verilerek Telekom, cep telefonu, kablolu TV, su, doğalgaz, elektrik vb. Gibi tüm faturalar kısa süre içerisinde ödenmektedir. Fatura tutarının ödenmesi için hesaplarda mutlaka gereken parann olması durumu arz etmektedir. Aksi takdirde ödemelerin yapılmadığını söylemek isteriz. Bazı bankalar otomatik fatura ödemelerinde kullanılmak üzere kredili mevduat hesaplarını aktif ederler ve böylece hesabınızda yeterli para bulunmasa bile faturalarınız tam zamanında ödenir. Ancak kredili mevduat hesabından ödenen paraya faiz ödenmesi durumu olduğu için, hesap hareketlerini iyi takip etmek ve zamanında geri ödeme yapmak, son derece önem arz ediyor.

kredi kartı otomatik ödeme
kredi karti ile fatura odemek icin nasil otomatik talimat verilir

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Tüm bankalar otomatik fatura ödeme talimatlarını almaktadır. Otomatik ödeme talimatınızı bankanızın şubelerinden, internet veya mobil uygulama kanallarından ya da Atm’ler üzerinden verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek için herhangi bir form ya da sözleşme doldurmanıza gerek yoktur. Ödeme talimatı vermek istediğiniz fatura numaralarını, bankanıza iletmeniz yeterlidir.

Tekrar hatırlatacak olursak talimat verilebilen kanallar aşağıdaki gibidir.

  • Banka şubeleri
  • İnternet şubesi
  • Telefon bankacılığı
  • Mobil uygulama
  • Banka ATM’leri

Hangi ödeme türünü seçmeliyim ?

Otomatik ödeme talimatı sayesinde fatura ödemek için kuyruklara girmenize gerek kalmaz. Ancak vadesiz hesabınızda para olmaması durumunda, paranız ödenmeyebilir. Üstüste birkaç faturanın ödenmemesi halinde elektrik, su, ve doğalgaz gibi kritik hizmetler, kısa sürede kesintiye uğrayabilir. Dolayısıyla hesabınızda bulunan para miktarını düzenli olarak takip etmenizi öneririz. Talimat vermeden önce bankanızın fatura ödeme gününde, bankadan gelen bir mesaj olup olmadığını da kontrol etmenizi öneririz. Eğer bankanız imkan veriyorsa, vadesiz hesaptan ödeme yerine kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermek, faturasınızın sorunsuz ödenmesine olanak verecektir. Ayrıca bazı bankalar kredi kartından otomatik fatura ödemelerinde, bazı ekstra puanlar veriyor.

Otomatik fatura ödeme talimatı nasıl iptal edilir?

Herhangi bir sorundan dolayı, faturalara verdiğiniz ödeme talimatlarını iptal etmek için: yukarıda bahsedilen kanallardan yine herhangi bir form veya evrak doldurmadan iptal işleminizi yapabilirsiniz. Tekrar edecek olursak eğer iptal için; banka şubeleri, ATM’ler, internet ve mobil bankacılık veya telefon bankacılığını 7 gün 24 saat boyunca kullanabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek bütçenizi daha rahat takip etme fırsatını ve en önemlisi de faturaların son ödeme tarihlerini geçirmeniz gibi durumlarda, yüksek faiz ödemeleri yapmanıza engel olur.

Bugün otomatik ödeme talimatı vermeden önce, bankaların sunmuş olduğu tüm avantajları ve uygulamaları araştırmanızı öneriyoruz.  Çünkü otomatik ödeme talimatı veren müşterilerden kredi kartı kullanım ücreti ve hesap işletim ücretleri gibi durumlar, tamamen ortadan kalkıyor ve otomatik ödeme talimatı ile büyük bir kar ortaya çıkıyor.

Online kredi kartı başvuru yapabileceğiniz bankalar ile ilgili bilgilere sitemiz üzerinden bu bölümden ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu