fbpx
Bankacılık

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş Ne Yapabilirim

İnternet alışverişleri başta olmak üzere kredi kartının aracılık ettiği çeşitli ödeme işlemlerinde işlemlerin güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlamak adına sadece kart sahibinin bilebileceği bir bilgi ihtiyacı nedeniyle doğan CVV kodu işlemlerin güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesi için elzem öneme sahiptir. Sadece kart numarası ve vade tarihinin bilinmesi ile işlem yapılamaması, CVV kodunun mutlaka girilmiş olması gerekliliği de bunu anlamamızı sağlayan en önemli verilerden birisidir.

Bu kapsamda CVV kodu silinen, bir nedenle CVV kodunu elde edemeyen tüketicilerin kredi kartının aracılık edeceği internet, posta ya da telefonla provizyon bazlı işlemlerinde bazı sorunlar yaşaması muhtemeldir. Bu kapsamda kredi kartı güvenlik kodunun silinmesi durumunda ne yapılması gerektiğini açıklamak, silinen güvenlik kodunun nasıl öğrenilebileceğini anlatmak yararlı olabilir.

Silinen Güvenlik Kodu (CVV) Nasıl Öğrenilir?

Güvenlik kodunun silinmesi durumunda bu bilginin sadece kart sahibi tarafından biliniyor olması nedeniyle tekrar temini mümkün değildir, yani banka müşteri temsilcisini arasanız da banka şubesine doğrudan başvuru yapsanız da CVV kodu bilgisini edinemezsiniz çünkü banka bu bilgiyi personelleriyle dahi paylaşmaz. Bu bilgi sadece size özgüdür ve şifrelenmiş şekilde saklanır, dolayısıyla şube personeli ya da çağrı merkezi personeli bu bilgiye asla erişemez ve size de bunu paylaşamaz.

Dolayısıyla CVV kodu silindiğinde yapmanız gereken şey yeni bir kart başvurusu yapmaktır, yeni kartınız gelinceye kadar da CVV kodu gerektiren işlemler kullanamazsınız. Buna karşın bazı tekniklerle CVV kodunu okuyabilmeniz mümkündür.

Örneğin kartı ışık kaynağına yakın ve dik şekilde tutmak kartın arkasında yazan numarayı okumanızı sağlayabilir, ancak bu sadece lazerle doku olarak kazınan durumlarda geçerlidir. Bazı bankalar sadece yazıcı ile ilgili alanı doldurmakta, dolayısıyla güvenlik kodunun yazdığı yerde herhangi bir çukur oluşmamakta ve kartın güvenlik kodunu da bu şekilde okumak mümkün olmamaktadır.

Eğer kartınız baskı işleme yöntemiyle basıldıysa ışık kaynağının etrafında yapacağınız çeşitli denemeler sonrasında numarayı okumanız mümkündür, buna ek olarak ilgili alanın fotoğrafını çekip kontrast miktarını arttırdığınızda yani siyah ve beyaz dengesini en keskin haline uyarladığınızda da normalde çıplak gözle okuyamadığınız güvenlik kodu kısmının okunabilmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat bunlar  geçici çözümlerdir, bankaya yeni bir kart başvurusu yapmanız halinde 3 iş günü içerisinde çoğu zaman 1 veya 2 iş günü içerisinde yeni kartınızı temin edebilmektesiniz. Dolayısıyla bu yöntemlerden herhangi birisiyle kart güvenlik kodunu öğrenmiş olsanız da mutlaka yeni bir kart başvurusu yapın ve kartınızın yenilenmesini sağlayın.

Kredi kartınızın değil de banka kartının cvv kodu silinmiş ise; yapılması gereken işlemler yine aynısı olacaktır.

Yeni Kart Talebi

Yeni kart talebinde bulunduğunuz süreçte elinizdeki kart iptal olmaz, sadece CVV kodunu kullanamadığınız için internetten alışveriş yapamazsınız. Yeni kartınız gelinceye kadar eski kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz, yeni kartınız geldiğinde göreceksiniz ki kartınızın 16 haneli numarası, vadesi ve CVV kodu halen aynı. Dolayısıyla tanımladığınız otomatik ödemeler de dahil olmak üzere hiçbir aksaklık çıkmadan sadece kartınız fiziksel olarak yenilenmiş şekilde kullanmaya devam edersiniz.

kredi kartı güvenlik kodu silinmiş
kredi kartı cvv cvc silinmiş

CVV kodu internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenliği sağlamak için kullanılır, ortaya çıkış amacı internetten alışveriş yaparken kartınızın şifresini girmemeniz gerekmesi. Fark ettiğiniz ya da bundan sonra edeceğiniz şekilde internetten alışveriş yaparken kartınızın 4 haneli şfiresini girmeniz istenmez, bunun yerine CVV kodu istenir işte güvenlik kodunun en önemli faydası da budur. İnternette yapacağınız alışverişlerde kartınızın 16 haneli numarası, vadesi ve şifresinin bilinmesi halinde dolandırılma ihtimaliniz olur, fakat CVV kodu sayesinde bu mümkün olmaz çünkü kart şifrenizi paylaşmazsınız.

Benzer bir konuyu ele aldığımız Kredi Kartı Güvenlik Kodu Cvv Cvc Öğrenme konulu yazımıza da göz atarak alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu