fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Cvv Cvc Öğrenme

Bankaların internet üzerinden alışveriş gerçekleştirilirken ATM ya da kredi kartının 4 haneli şifresinin istenmemesi için geliştirdiği CVV kodu sayesinde online ya da uzaktan yapılacak ödemelerin kart şifresini girmenize gerek kalmadan yapılması mümkün olur. Fiziksel kart güvenliğini sağlamaya yönelik bir önlem olan ATM ya da kredi kartı şifresinin sanal ortamlarda ele geçirilmemesi için geliştirilen CVV kodunun birçok faydası vardır. Bu kapsamda başta internet üzerinden gerçekleştirilecek işlemler olmak üzere çeşitli noktalarda bilinmesi bir ihtiyaç halini alan CVV kodunun nasıl öğrenileceği, silinmesi ya da görülmüyor olması halinde neler yapılması gerektiği ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

CVV Kodu Nedir

Bankaların başta internet üzerinden gerçekleştirilecek harcamalar olmak üzere mail order türü kabul edilebilecek fiziksel kart çekimine ihtiyaç duyulmayan her türlü ödeme sırasında kullanılması için geliştirdiği CVV kodu sadece kart sahibi tarafından bilinir. Bu sayede internet üzerinden, telefon üzerinden ya da uzaktan işlem gerçekleştirirken kredi kartının şifresinin bilinmesine gerek kalmaz.

Bu açıdan CVV kodu müşteriler için oldukça önemli bir problemi yani veri güvenliği sorununu çözmektedir.

CVV Kodu Nasıl Öğrenilir

Eğer kartınız fiziksel olarak elinizdeyse, yanınızdaysa veya ulaşabileceğiniz bir yerdeyse kredi kartınızın arka tarafında beyaz şeridin üzerinde yazan rakamların son 3 hanesi CVV kodu olarak adlandırılır. Bu kapsamda kartınızın arka tarafındaki şeritte yer alan son 3 haneyi özenle korumalısınız. İnternet ya da mail order türleriyle gerçekleştirilecek işlemlerde CVV kodunuz sorulduğunda bu 3 haneyi paylaşabilirsiniz.

Eğer kartınız fiziksel olarak yanınızda değilse ya da kartınız fiziksel hasar gördüyse, CVV kodunun okunması gereken alanda CVV kodu okunamaz hale geldiyse bu durumda yapmanız gereken şey bankanızı arayarak kartınızın fiziksel olarak hasar gördüğünü belirtmek ve kartınızın yenilenmesini sitemektir.

CVV kodu sadece kredi kartı sahibi olarak sizin tarafınızdan bilindiği için bu bilginin banka personeli tarafından sizinle paylaşılması da mümkün olmaz, çünkü banka personelleri de CVV kodu bilginize erişemez. Dolayısıyla CVV kodunun silinmesi, kartınızın yanınızda olmaması durumunda bankayı arayarak ya da bankaya giderek CVV kodunu öğrenmeniz de maalesef mümkün olmaz.

Örneğin; silinen ya da herhangi bir sebeple okunamayan Vakıfbank bankomat CVV numarası öğrenmek için her ne kadar bankanın müşteri hizmetlerini arasanız da, bunun hiç bir anlamı olmayacaktır. Yapılması gereken iş kartın yenilenmesi talebidir.

Fakat yine de kredi kartınızın yanınızda olmaması nedeniyle alışveriş yapamıyorsanız kullanabileceğiniz alternatif bir yöntem bulunur bunu da aşağıda anlatacağız.

Kredi Karti Guvenlik Kodu Cvv Cvc Kodu Ögrenme
cvv cvc kodu öğrenme

Sanal Kartın CVV Numarası

Eğer kredi kartınız aktif ise, ancak bir nedenle CVV koduna erişim sağlayamıyorsanız bu durumda yapmanız gereken şey sanal bir kart oluşturmak. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da banka çağrı merkezi üzerinden bir sanal kart oluşturma talebinde bulunduktan sonra kartınızın bilgileri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden erişilebilir hale gelecektir. Bu sayede kartın fiziksel varlığına ihtiyaç duymadan sanal kartınızın 16 haneli numarası, vadesi ve CVV kodu ile içerisine tanımladığınız limit tutarınca alışveriş yapabilir hale gelirsiniz.

Sanal kart oluşturmak zaten online gerçekleştireceğiniz alışverişler için tercih edebileceğiniz en güvenli yolların başında gelmektedir. Bu kapsamda bir adet sanal kart sahibi olmanız ve internet tabanlı ödemelerinizin tümünü bu sanal kart ile yapmanız güvenliğiniz için çok faydalı olacaktır.

Eğer CVV CVC kodunuz kartınızın arkasından silindiyse bu durumla ilgili olarak konuyu ve çözümü izah ettiğimi Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş Ne Yapabilirim yazımıza göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu