fbpx

Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur

| |

Bilindiği üzere nakit ihtiyaçlarınız için bankaya gittiğiniz zaman, sizlerin kredi notuna ve aynı zamanda sabit düzenli gelirinize bakılır. Bu işlemden sonra eğer kredi çekebilmek için uygun bir kişi olarak görülürseniz, sizlerde istediğiniz paraya bankalar aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kredi çektiğiniz zaman sizlerin zorunlu kıldığı bir uygulam ada, Hayat sigortasıdır. Hayat sigortası getirilen bir karar ile, kredi çekerken aranan ilk şarttır. Yani kredi çekmek için, mutlaka hayat sigortası yaptırmanız gerekiyor ve bunu da bankalar sizin için yapıyor ve tutarını çekmiş olduğunuz kredide tahsil ediyor. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, ‘’Kredi erken ödendiğinde hayat sigortası ne olur?’’ sorusudur. Sizler için bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur
Kredi Hayat Sigortası

Kredi Kapatınca Hayat Sigortası İadesi Edilir

Kredi borcunuzu vadesinden erken kapattığınız zaman yani ödediğiniz zaman; bu durumda kalan günlere ilişkin hayat sigortası olmasına gerek kalmayacaktır. Buradan hareketle hayat sigortasının iptali mümkündür. Bu iade işlemi için ise; tarafınızca bir başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuru için ise; bir dilekçe ile işinize resmiyet katmanız daha doğru bir tercih olacaktır. İhtiyaç duyacağınız dilekçe örneği yazımızın devamında istifadenize sunulmuştur.

Geri Alınabilir mi

Uzun vadeli çektiğiniz krediyi erken kapatmanız durumunda sigorta için ödediğiniz bedeli geri almak mümkün mü hemen cevap verelim. 48 ay vadeli ihtiyaç ya da taşıt veya 120 ay vadeli konut kredisi çektiğinizi varsayalım. Ayrıca yaşınızın 40-50 li yaş ve yukarılarda olduğunu düşünürsek eğer, ödediğiniz poliçe prim tutarının oldukça yüksek seviyelerde olma ihtimali vardır. Eğer bu tarz bir durumda yer alıyorsanız, aşağıda yazılan dilekçe örneğini bankaya iletmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  Dolar Alıp Satarak Zengin Olmak Mümkünmü (Kritik Noktalar)

Hayat Sigortası İptali İçin Dilekçe Örneği

Hayat Sigortası İptal Dilekçe Örneği şu şekilde olmalıdır.

“…… Bankası … Şubesi Müdürlüğüne”

”Tarafıma düzenlenmiş olan Hayat Sigorta poliçesinin 01.03.2019(kredinin kapatılan tarihi) tarihi itibariyle kredimi tamamen ödememden dolayı, hayat sigortamın iptal edilmesini ve bununla beraber kalan prim tutarının Bankanızda yer alan vadesiz hesabıma aktarılmasını rica etmekteyim.”

Talimatı ileteceğiniz tarih olacak şekilde, Ad Soyad/ İmza atmanız durumunda hayat sigortası iadesi için talep oluşturmuş olursunuz.

Bu tarz bir dilekçeyi kredinizi tamamen ödediğiniz bankaya iletmeniz durumunda, Banka ilgili dilekçeyi sigorta firmasına aktarım yapacaktır. Riskinizin devam ettiği günün tam hesaplaması yapılarak fazladan kalan gün sayısı kadar ortaya çıkarılır ve böylece hesabınıza aktarımı sağlanacaktır. Burada yapmanız gereken en önemli nokta ise hesabınızı sürekli kontrol etmenizdir. Çünkü kredi hesabınız kapandığı için sigortadan gelen tutarın hesabınızda aktif olarak yer alması durumunda, hesap işletim ücreti tahsilatı yapılma ihtimali oldukça yüksektir.

Bunun yanı sıra müşterisi olduğunuz ilgili bankanın müşteri hizmetlerini de arayarak talepte bulunabilirsiniz. Eğer bankanızın müşteri hizmetlerini bilmiyorsanız; https://onlinekrediler.net/calisma-saatleri/ bu bölümü inceleyerek tüm bankaların çalışma saatleri, müşteri hizmetleri numarası ve çalışma saatlerine ulaşabilirsiniz.

Eğer kredi hayat sigortanızın iptalinde sorun yaşıyorsanız, bu konuda yorum bölümünden bizlere yazabilir, ilgili kişilerin size dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.


Önceki Yazı

Ayda 650 TL Para Biriktirebileceğiniz İlginç Tasarruf Yöntemleri

Devletin Verdiği Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır

Sonraki Yazı

“Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur” üzerine bir yorum

 1. SAYIN YÖNETİCİ
  halkbanktan 11.04.2019 tarihinde 5 yıllık ihtiyaç kredisi aldım.karşılığında hayat sigortası olarak 5.211 TL
  ücret alındı.
  Kredimi 30.10.2019 tarihinde kapattım.
  hayat sigortası prim iadesi olarak hesabıma 2.831.89 TL geçti.
  bu iade tutarı doğru mu.
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  hayırlı işler

Yorum yapın