fbpx
Blog

Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur

Bilindiği üzere nakit ihtiyaçlarınız için bankaya gittiğiniz zaman, sizlerin kredi notuna ve aynı zamanda sabit düzenli gelirinize bakılır. Bu işlemden sonra eğer kredi çekebilmek için uygun bir kişi olarak görülürseniz, sizlerde istediğiniz paraya bankalar aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kredi çektiğiniz zaman sizlerin zorunlu kıldığı bir uygulam ada, Hayat sigortasıdır. Hayat sigortası getirilen bir karar ile, kredi çekerken aranan ilk şarttır. Yani kredi çekmek için, mutlaka hayat sigortası yaptırmanız gerekiyor ve bunu da bankalar sizin için yapıyor ve tutarını çekmiş olduğunuz kredide tahsil ediyor. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, ‘’Kredi erken ödendiğinde hayat sigortası ne olur?’’ sorusudur. Sizler için bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur
Kredi Hayat Sigortası

Kredi Kapatınca Hayat Sigortası İadesi Edilir

Kredi borcunuzu vadesinden erken kapattığınız zaman yani ödediğiniz zaman; bu durumda kalan günlere ilişkin hayat sigortası olmasına gerek kalmayacaktır. Buradan hareketle hayat sigortasının iptali mümkündür. Bu iade işlemi için ise; tarafınızca bir başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuru için ise; bir dilekçe ile işinize resmiyet katmanız daha doğru bir tercih olacaktır. İhtiyaç duyacağınız dilekçe örneği yazımızın devamında istifadenize sunulmuştur.

Geri Alınabilir mi

Uzun vadeli çektiğiniz krediyi erken kapatmanız durumunda sigorta için ödediğiniz bedeli geri almak mümkün mü hemen cevap verelim. 48 ay vadeli ihtiyaç ya da taşıt veya 120 ay vadeli konut kredisi çektiğinizi varsayalım. Ayrıca yaşınızın 40-50 li yaş ve yukarılarda olduğunu düşünürsek eğer, ödediğiniz poliçe prim tutarının oldukça yüksek seviyelerde olma ihtimali vardır. Eğer bu tarz bir durumda yer alıyorsanız, aşağıda yazılan dilekçe örneğini bankaya iletmeniz gerekiyor.

Hayat Sigortası İptali İçin Dilekçe Örneği

Hayat Sigortası İptal Dilekçe Örneği şu şekilde olmalıdır.

“…… Bankası … Şubesi Müdürlüğüne”

”Tarafıma düzenlenmiş olan Hayat Sigorta poliçesinin 01.03.2019(kredinin kapatılan tarihi) tarihi itibariyle kredimi tamamen ödememden dolayı, hayat sigortamın iptal edilmesini ve bununla beraber kalan prim tutarının Bankanızda yer alan vadesiz hesabıma aktarılmasını rica etmekteyim.”

Talimatı ileteceğiniz tarih olacak şekilde, Ad Soyad/ İmza atmanız durumunda hayat sigortası iadesi için talep oluşturmuş olursunuz.

Bu tarz bir dilekçeyi kredinizi tamamen ödediğiniz bankaya iletmeniz durumunda, Banka ilgili dilekçeyi sigorta firmasına aktarım yapacaktır. Riskinizin devam ettiği günün tam hesaplaması yapılarak fazladan kalan gün sayısı kadar ortaya çıkarılır ve böylece hesabınıza aktarımı sağlanacaktır. Burada yapmanız gereken en önemli nokta ise hesabınızı sürekli kontrol etmenizdir. Çünkü kredi hesabınız kapandığı için sigortadan gelen tutarın hesabınızda aktif olarak yer alması durumunda, hesap işletim ücreti tahsilatı yapılma ihtimali oldukça yüksektir.

Bunun yanı sıra müşterisi olduğunuz ilgili bankanın müşteri hizmetlerini de arayarak talepte bulunabilirsiniz. Eğer bankanızın müşteri hizmetlerini bilmiyorsanız; https://onlinekrediler.net/calisma-saatleri/ bu bölümü inceleyerek tüm bankaların çalışma saatleri, müşteri hizmetleri numarası ve çalışma saatlerine ulaşabilirsiniz.

Eğer kredi hayat sigortanızın iptalinde sorun yaşıyorsanız, bu konuda yorum bölümünden bizlere yazabilir, ilgili kişilerin size dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. SAYIN YÖNETİCİ
  halkbanktan 11.04.2019 tarihinde 5 yıllık ihtiyaç kredisi aldım.karşılığında hayat sigortası olarak 5.211 TL
  ücret alındı.
  Kredimi 30.10.2019 tarihinde kapattım.
  hayat sigortası prim iadesi olarak hesabıma 2.831.89 TL geçti.
  bu iade tutarı doğru mu.
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  hayırlı işler

  1. Merhaba Yusuf İzzettin Bey,
   Miktar biraz az gibi duruyor. Bununla ilgili bankadan döküman isteyip, buna göre hareket etmelisiniz. Ne kadar süre için ne kadar prim tahsil edilmiş hesaplatmalısınız.

 2. Merhabalar.

  3 adet ihtiyaç kredim var.

  1. kredim — 1500 tl civarında ve 10 aylık çekildi. 6 aylık ödemesi kaldı.

  2. kredim bugün içinde 20.000 ve 30.641 TL olarak ayrı ayrı çekildi. Miktar 50.641 TL. Poliçe için toplam kesilen miktar 3,240 TL. 1 aralık akşamı çektim. 2 aralık sabahı yani Yarın tamamını ödeyeceğim.

  Bu durumda 1. kredi için poliçe iptalinden sonra alacağım miktar ne kadar olur ? yanlış hatırlamıyorsam 200 tl kesmişlerdi.

  2. kredi için poliçenin tamamını tarafıma iade ederler mi ve hesapta tam olarak 1 gün bile geçmeden tamamını ödeyeceğim için dilekçe vermeme gerek kalır mı ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey,
   Krediyi kapatmanız halinde kullanım sağladığınız süreye göre bir hesaplama yapılacak ve buna göre bir para iadesi yapılacaktır. Ancak şu hususa dikkat edin; çektiğiniz kredileri 14 gün içerisinde aynı miktar olarak herhangi bir kesinti olmadan iade edebilme hakkınız da bulunuyor. Kredi sözleşmesinde bu konuyu özellikle inceleyin. Bankadan bankaya farklılıklar olabilir ama böyle bir hakkınız olma ihtimalini de unutmayınız.

 3. merhaba ben 45 yaşındayım 05-12-2019 tarihinde tükedici kıredisi cektim60 ay vadeyle 65.000.00 tl buna karşılık benden 2,710,92tl hayat sigortası pirimi kesildi ocak ve şubat ayları taksıtlerını ödedim 3-3-2020 kıredimi kapattım ve erken kapattıgım için 1,715,63 tl hayat sigartası policesi geri ödemesi yapıldı buna nasıl itiraz edebilirim çünkü 2-3 ay sonra kıredıyı kapattım sigorta geri ödemesi düşük tşekkür ederim

  1. Merhaba Mehmet bey,
   İtiraz etmeden önce kredi hayat sigorta sözleşmenize göz atmayı unutmayın. Bunun dışında bir dilekçe ile bankadan konu hakkında öncelikle bilgi talep etmelisiniz. Gelecek cevaba göre; gerekirse Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 4. Merhabalar,
  2010 yılında 120 ay vadeli konut kredisi çektim, 1 yıl sonra borcun tamamını kapattım. Borcu kapatırken 24.000 TL hayat sigortası kesintisi yapıldığını şu an yeni fa rk ettim(kalan 9 yılın ücreti). Bu paranın iadesi mümkün olabilir mi, zaman aşımı süresi var mıdır?

 5. 12.9.2019 tarihinde 60 bin tl 60 ay vadeli konut kredisi çektim 5 bine yakın sigorta bedeli çıkardılar 28.04.2020 tarhinde kapattım toplam 28 tl ödeme yaptılar sigorta iptal edip ücretleri nasıl alabilirim

  1. Merhaba Onur bey,

   Biraz fazla kesinti yapılmış gibi duruyor. En güzeli bankaya bir dilekçe ile iade talebinde başvurmanız ve yazılı bir cevap almanız. Sonrasında ise konuyu tüketici hakları kapsamına sokabilir ve hukuki mücadelenizi sürdürebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde bankanızın kredi sözleşmesinde hayat sigortası kesintisi bölümünü detaylıca incelemenizde yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu