Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur

Bilindiği üzere nakit ihtiyaçlarınız için bankaya gittiğiniz zaman, sizlerin kredi notuna ve aynı zamanda sabit düzenli gelirinize bakılır. Bu işlemden sonra eğer kredi çekebilmek için uygun bir kişi olarak görülürseniz, sizlerde istediğiniz paraya bankalar aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kredi çektiğiniz zaman sizlerin zorunlu kıldığı bir uygulam ada, Hayat sigortasıdır. Hayat sigortası getirilen bir karar ile, kredi çekerken aranan ilk şarttır. Yani kredi çekmek için, mutlaka hayat sigortası yaptırmanız gerekiyor ve bunu da bankalar sizin için yapıyor ve tutarını çekmiş olduğunuz kredide tahsil ediyor. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, ‘’Kredi erken ödendiğinde hayat sigortası ne olur?’’ sorusudur. Sizler için bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Kredi Erken Ödendiğinde Hayat Sigortası Ne Olur

Kredi Hayat Sigortası

Geri Alınabilir mi

Uzun vadeli çektiğiniz krediyi erken kapatmanız durumunda sigorta için ödediğiniz bedeli geri almak mümkün mü hemen cevap verelim. 48 ay vadeli ihtiyaç ya da taşıt veya 120 ay vadeli konut kredisi çektiğinizi varsayalım. Ayrıca yaşınızın 40-50 li yaş ve yukarılarda olduğunu düşünürsek eğer, ödediğiniz poliçe prim tutarının oldukça yüksek seviyelerde olma ihtimali vardır. Eğer bu tarz bir durumda yer alıyorsanız, aşağıda yazılan dilekçe örneğini bankaya iletmeniz gerekiyor.

Hayat Sigortası İptali İçin Dilekçe Örneği

”Tarafıma düzenlenmiş olan Hayat Sigorta poliçesinin 01.03.2016(kredinin kapatılan tarihi) tarihi itibariyle kredimi tamamen ödememden dolayı, hayat sigortamın iptal edilmesini ve bununla beraber kalan prim tutarının Bankanızda yer alan vadesiz hesabıma aktarılmasını rica etmekteyim.” Talimatı ileteceğiniz tarih olacak şekilde, Ad Soyad/ İmza atmanız durumunda hayat sigortası iadesi için talep oluşturmuş olursunuz.

Bu tarz bir dilekçeyi kredinizi tamamen ödediğiniz bankaya iletmeniz durumunda, Banka ilgili dilekçiyi sigorta firmasına aktarım yapacaktır. Riskinizin devam ettiği günün tam hesaplaması yapılarak fazladan kalan gün sayısı kadar ortaya çıkarılı ve böylece hesabınıza aktarımı sağlanacaktır. Burada yapmanız gereken en önemli nokta ise hesabınızı sürekli kontrol etmenizdir. Çünkü kredi hesabınız kapandığı için sigortadan gelen tutarın hesabınızda aktif olarak yer alması durumunda, hesap işletim ücreti tahsilatı yapılma ihtimali oldukça yüksektir.

İlginizi Çekebilir :  Seyyar Ne Satabilirim Diyenlere 40 Popüler Ürün Tavsiyesi

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git