fbpx
Hibe KredilerTarım Kredileri

Devletin Verdiği Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır

Tarım kredileri ve bu alanda devletin verdiği hibe destekleri ile ilgili olarak daha önceki bir çok yazımızda sizlerle bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere; bu yazımızda da günümüz itibariyle Devletin Verdiği Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır konusunu ele almaya çalışacağız.

Devletin Verdiği Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır
Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Desteği

Devlet tarafından yerli üretimi desteklemek ve ülke ekonomisine katkı bulunmak amacıyla, çiftçilere bilindiği üzere bazı destekler veriyor. İşte bu desteklere bir başka örnek de, ceviz yetiştiricileri için veriliyor. Tüm üreticiler, devlet destekleri ile finansal sorunlarına çözüm bulabildikleri gibi, aynı zamanda ceviz yetiştiriciliği için de, başvuru yaparak sorunlarını büyük oranda çözebilir.

Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliğine hibe desteği başvuruları, Tarım İl veya tarım ilçe müdürlüklerine bizzat yapılmaktadır. Ceviz yetiştiriciliği hibe desteği almak için, projelendirme oluşturmanız gerekiyor. Yani projesi olmayan çiftçilerimizin, bir an önce bu projeyi hazırlamalarını öneririz. Bu projede cevizleri ekeceğiniz alanına toprak yapısına bakılmaktadır. Daha sonra tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, elektrik-su durumu vb gibi çeşitli durumlar değerlendirilir.

Ceviz Yetiştirenlere Dönüm Başına Ne kadar Kredi Verilir?

Dönüm başına genel olarak verilen destek, 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Geri ödemeler ise, yaklaşık 15 yıl sonra alınmaktadır. Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği hibe desteği, proje dahilinde yapacak olduğunuz harcamalara yönelik verilir. Tabi ki ilk olarak projenizin, Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tam not yani onay alması gerekir. Ödemeler yapmış olduğunuz işlere karşılık, fatura karşılığı yapılır.

Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Şartları Nelerdir?

Sizlerde bu desteği alabilmek için genel olarak ilk yapmanız gereken işlem, Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmaktır. Bu aslıdna yapılması mutlaka zorunlu bir işlemdir diyebiliriz. Her yıl 31 temmuz tarihine kadar( bu tarih genel olarak değişir ve bildirgesi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi internet sitesinde duyurulur) fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler, sertifakalar ile başvurmanız gerekir. İlgililer bu işlemden sonra bahçenize gelip, ekilen fidanları yerinde görüyor. Ödemeler için de, Ziraat Bankası tercih ediliyor ve tam bir yıl sonra ödeme sizlere gönderiliyor.

Neden Destek Veriliyor?

Ceviz ithalatı yapan Türkiye’nin ceviz üretim miktarını tamamen arttırmak, ağaçlandırma çalışmalarında katma değeri tamamen yüksek olan meyveli çeşitlere yönelmek , ülke ekonomisine katkı sağlamak, kırsal alanda faaliyetlerin gelişmesi için, tüm çiftçilerimize gerekli şartların sağlanması durumunda, ceviz yetiştiriciliği hibe desteği verilmektedir. Bu desteği almak isteyen çiftçilerimizin, yazımızı detaylı olarak okumasını öneririz.

Devletten Tarım İçin Ne Tür Destekler Alınabilir

Ülkemizde son dönemde çiftçiliğin ve hayvancılığın geliştirilmesi adına bir çok alanda teşvik ve hibe kredileri tahsis edilmesine başlanmış, bu kapsamda da bu hibe ve faizsiz kredi destekleri vatandaşlarca epeyce rağbet görmüştür. Bu konuyu çok daha detaylı ve kapsamlıca ele aldığımız Devlet Destekli Tarım Kredileri bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu