fbpx
Blog

Ayda 650 TL Para Biriktirebileceğiniz İlginç Tasarruf Yöntemleri

2020 yılına yaklaştığımız bu günlerde herkesin yakındığı bir konu var ki; o da “Tasarruf Edemiyorum” meselesi. Her geçen gün harcama kalemleri artış gösteriyor, hayat pahalılaşıyor ancak alınan maaşlar ya da gelirler bu artışlara paralel olarak yükselemediği için insanlar geçim sıkıntısı çekiyor. Ancak bu noktada iğneyi başkasına batırırken, çuvaldızı da kendimize batırmak gerekiyor. Atalarımızın da dediği gibi “İşten değil, dişten artar” misali, kazandığımız paradan çok bu parayı nereye ve nasıl harcadığımızı tespit etmek, buna göre de tasarruf yöntemleri geliştirmek ve birikim yapmak gerekiyor. Onlinekrediler.net olarak bu yazımızda siz değerli okurlarımız için; Ayda 1000 TL Para Biriktirebileceğiniz İlginç Tasarruf Yöntemlerini paylaşmaya çalışacağız.

ayda 650 TL para biriktirebileceginiz ilginc tasarruf yontemleri
Tasarruf Yöntemleri

1-Öncelikle Harcamalarınızı Tespit Ederek Yazıp Bir Liste Oluşturun

Her şeyden önce, tasarruf yöntemlerine geçmeden önce sakin bir kafa ile en son ay içerisinde yaptığınız tüm harcamaları bir kenara yazın. En ufak harcamaları bile atlamayın. Neden derseniz; bir evde ayda ortalama 100 kalem gider olduğunu kabul edecek olursak ve her kalemden 1 TL tasarruf ettiğinizde zaten bu aylık 100 TL yapacaktır. Bunları hesap ederken; patronunuzdan aylık 100 TL maaş zammı istemek için kapıya gittiğinizde çekeceğiniz sıkıntıya düşünürseniz, bunun yerine tasarruf planları oluşturmak ve buna sadık kalmak size daha cazip gelecektir. Şimdi de nelerden tasarruf edebileceğinize bir bakalım.

2-Faturalar, Faturalar ve Yine Faturalar

Bir ailenin evinde en önemli giderlerden birisi de faturalardır. Eskiden sadece elektrik, su, telefon faturası varken, . maalesef günümüzde o kadar çok şeyin faturası geliyor ki; liste saymakla bitmiyor. Dolayısıyla tasarruf yöntemlerine faturalardan başlıyoruz. Şimdi bir eve gelmesi muhtemel faturaları sıralayarak, hepsi için nasıl tasarruf edebileceğinize bir bakalım.

Telefon

Ev telefonu kullanıp kullanmama konusunda tercihi size bırakmakla birlikte; günümüzde cep telefonlarının gelişmesi ile birlikte ev telefonlarının kullanımının azaldığı hepimizin malumu. Ortalama bir eve 30 TL telefon faturası geldiğini düşünürsek, rakam olarak hiç yabana atılacak cinsten değil. İster ev telefonunuzu tamamen kapatabilir ya da aylık çok daha düşük rakamlara tekabül edecek şekilde sadece dışarıdan gelen aramalara açık olacak bir tarifeye geçebilirsiniz. Unutmayın, eskisi gibi internet kullanmak için telefon hattı sahibi olmanıza gerek yok. Yalın internet kullanıcısı olarak sadece internet satın alabilmeniz de artık mümkün. Biz yine de ihtiyatlı davranarak; ev telefonundan yapacağınız tasarrufu 20 TL olarak bir kenara yazıyoruz.

Su

Su faturaları her ne kadar çok gelmese de; yine de tasarruf edebilmek mümkün. Bir evin aylık su faturasını 40 TL olarak kabul edecek olursak, gereksiz su kullanımının önüne geçerek bu rakam 10 TL daha aşağıya çekilebilir. Sadece biraz üzerine düşmeniz yeterli. Su için 10 TL tasarruf dedik.

Elektrik

Belki de en rahat tasarruf edilebilecek faturalardan birisi de elektrik faturaları. Neden diyenler için; bu konuda bir çok alternatif yöntem olduğunu hemen söyleyelim. Öncelikle eğer evinizde elektrik tüketiminiz yüksek ise; bu durumda Serbest tüketici pozisyonuna geçerek daha indirimli elektrik alabilirsiniz. Bunun dışında da tarifeli elektrik paketlerine geçip, gece daha ucuza elektrik alabilirsiniz. Eğer böyle bir paketten yararlanıyorsanız, bu durumda çamaşırlarınızı gece yıkayabilir, ütülerinizi bu zaman dilimlerinde yapabilirsiniz. Bunun yanına elektrik tüketimini artıran hangi cihazınız var ise; bu cihazınız ile yaptığınız işlerin hepsini ekleyebilirsiniz. Bir evin aylık elektrik faturasını 100 – 150 TL olarak düşünecek olursak, basit bir şekilde elektrik faturasından tasarrufunuzu 30 TL ‘ye kadar çıkabilirsiniz.

Doğalgaz

Daha çok kış aylarında tükettiğimiz doğalgaz için de tasarruf imkanları bulunuyor. Öncelikle evinizin izolasyonunun iyi olması halinde doğalgaz tüketiminizin daha azalacağını unutmayın. Kiracıysanız ara katları tercih etmenizin de oldukça faydası olacaktır. Bunun yanı sıra kombi ya da doğalgaz sobalarınızı en yüksekte çalıştırmanızın da çok bir anlamı yok. Uzmanlar makul oda sıcaklığının 21 ile 24 derece arasında olduğunu söylüyor. Kış aylarında yaklaşık 5 – 6 ay doğalgaz faturası geldiğini düşünürsek, her faturada iyi bir tasarruf yöntemi ile aylık 50 TL ‘ye varan miktarlarda tasarruf edebilirsiniz.

Cep Telefonu

Günümüzün belki de en önemli giderlerinden birisi cep telefonu faturaları haline gelmiş durumda. İnternet paketi, konuşma paketi, vs. derken sürekli daha fazlasını istiyoruz. Ancak buna kesinlikle bir müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun için cep telefonu operatörlerinin tarifelerini çok iyi inceleyin. 4 kişilik bir ailede her bireyin cep telefonu kullandığını düşünsek ve yine bu bireylerin tarifeleri ile hepsinin 10 ‘ar TL tasarruf edeceğini düşünürsek ayda toplam 40 TL tasarruf edilmiş olacaktır.

İnternet

Bir diğer önemli fatura kalemlerinden birisi de internet faturası. Bu konuda da internet sağlayıcı şirketler arasında iyi inceleme yapın. Varsın internet hızınız biraz yavaş olsun. Ama aylık 20 TL daha ucuz olsun. İnternet faturasından 20 TL daha tasarruf ettik, bunu da bir kenara not edelim.

Dijital Tv

Sürekli maçları izlemiyorsanız ya da özel takip ettiğiniz bir program yoksa dijital tv kullanmanız için ortada herhangi bir neden yok. Tabii ki tercih size ait olmakla birlikte, basit bir uydu anteni ile zaten 1000 ‘e yakın kanal seyredebilirsiniz. Ortalama aylık 30 TL civarında olacağını düşünerek, bir 30 TL de dijital TV faturası için yazalım.

Ülkemizde sıradan bir ailenin ödeyebileceği faturalara genel itibariyle yer vermeye çalıştık. Bu haliyle faturalardan toplamda; aylık 200 TL tasarruf etmiş olduk. Kaldı 450 TL tasarruf etmeye, devam ediyoruz…

2-Ulaşım Giderleri

Dünyanın en pahalı benzin, mazot ve LPG ‘sini kullanan bir ülkede yaşayan vatandaşlar olarak, ulaşım giderleri de aylık bütçemizde genelde kendisine ilk sıralarda yer bulmaktadır. Tabii ki  bu kişiden kişiye değişebilecek bir kalemdir. Kimisi işine arabasıyla giderken, kimisi zaten otobüsle gitmektedir. Dolayısıyla her iki bireyin tasarruf etme imkanı daha farklı olacaktır. Ancak yine de konuyu derinlemesine ele alacak olursak; her gün işine kendi şahsi arabasıyla giden bir kişi, bunun yerine servis ya da toplu ulaşımı tercih ettiğinde muhakkak bir tasarrufu söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra kısa mesafeli gideceğiniz yerlerde; zaman da el veriyorsa bu durumda yürümeyi tercih ederek, böylelikle hem sağlığımız adına hem de cebimiz adına faydalı bir iş yapmış oluruz. Kendinize yine bu konuda bir plan oluşturabilir ve ulaşım giderlerinizden aylık 50 TL tasarruf edebilirsiniz. Bu planlarınızı da; haftada bir kez işe  ya da gideceğiniz yere yürüyerek gitmek, haftada bir işe servisle gitmek (arabayla gidenler için), vs. gibi.

3-Dışarıda Yemek Yemeyi Biraz Daha Azaltın

Türkiye ‘de artık yerleşmiş bir dışarıda yemek yeme kültürü bulunuyor. Elbette; ailenizle, eşinizle, dostunuzla dışarıda bir yemek yemek sizi daha sosyal yapacak ve günlük streslerinizden uzaklaştırarak mutlu edecektir. Ancak bunu da makul seviyelerde tutmak gerekiyor. En azından hedeflediğiniz tasarruf miktarlarına ulaşana kadar bunu öteleyebilir ya da en azından sayısını indirebilirsiniz. Ayda 2 kez dışarıda yemek yiyorsanız, bunu bire indirebilir ya da ayda bir yemek ve bir çay içme şeklinde düzenleyebilirsiniz. Ortalama 4 kişilik bir ailenin tahmini dışarıda yemek yeme maliyetinin 100 TL olduğunu düşünecek olursak, aylık iki olan sayıyı bire indirdiğinizde otomatik olarak 100 TL tasarruf etmiş olacaksınız.

4-Faiz Ödemelerinden Kurtulun

Maalesef kredi ve kredi kartlarının hayatımıza girmesi ile birlikte; bunları araç yerine amaç haline getiren ve iyi kullanamayan kişiler faiz üstüne faiz ödeyerek, bir kısır döngü içerisinde mücadele etmeye çalışıyor. Bu konuda ne durumda olduğunuzu tespit etmek için; hemen elinize kredi kartınızın son ektresini elinize alarak, son ay içerisinde kredi kartınız için ne kadar faiz ödediğinize bir bakın. Bu faizi önceki ay kredi kartı borcunuzu asgari tutarda ya da eksik yatırdığınız için ödüyorsunuz. Ortalama 5 bin TL ‘lik bir kredi kartında, eğer sürekli borç eksik ödeniyorsa, takribi 50 TL dolaylarında ekstradan faiz ödemesi olduğu görülecektir. Bunun içerisine geç ödenen kredi borçları, vergi borçları, fatura borçları, vs. gibi kalemleri ekleyecek olursak, borçlarınızı sadece zamanında ödeyerek aylık 100 TL ‘ye varan miktarlarda faiz ödemesinden kurtulabilir ve bunu da tasarruf listesine ekleyebilirsiniz.

5-Kiraya Çıkacaksanız İyi Bir Araştırma Yapın

Eğer kiraya çıkacaksanız ya da mevcut evinizden çıkmayı düşünüyorsanız, ev kiranızı iyi hesap edin ve mümkün mertebe; ev ile ilgili beklentilerinizi minimize ederek en uygun miktarlarda kiraya çıkın. 800 TL ‘lik bir evde oturmak yerine 600 TL ‘lik bir evi tercih ederek, ayda 200 TL tasarruf edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kiraya çıkacağınız ev ile ilgili planlama yaparken, ulaşım giderlerini de hesap etmeli, bu anlamda da sizin cebinizde daha fazla para kalmasını sağlayacak bir evi kiralayabilirsiniz. Her ne kadar daha fazlası mümkün olsa da kira giderleri için tasarruf listesine 100 TL daha ekliyoruz.

6-Evde İhtiyaç Duyulmayan ve Kullanılmayan Eşyalarınızı Satın

Belki bir tasarruf yöntemi gibi gözükmüyor ama aslına bakıldığında kesinlikle evinizin bütçesine artı sağlayacaktır. Evinizde emin olun kullanmadığınız bir çok eşyanız var. Ve bunu artık satmak internet sayesinde oldukça kolay. Yapmanız gereken sadece bir iki fotoğraf çekmek ve ilana koymak. Her ay evinizde fazlalık eşyanızı satarak, ayda 50 ile 100 TL arası ek gelir sağlayabilirsiniz. Buna çocuğunuzun eski kıyafetleri, oyuncakları, vs. gibi eşyalarla başlayabilirsiniz. Bu yöntem için de yine aylık 50 TL listemize ekliyoruz.

7- Banka Kredi Kartı Kampanyalarını Takip Edin

Kredi kartlarını istesek de istemesek de artık kullanıyoruz. Kullanmayanları tebrik etmekle birlikte;  kullananlar açısından bazı tasarruf imkanları bulunuyor. Bunlar için de bankaların kredi kartı puan kampanyalarını, indirim kampanyalarını iyi takip etmek gerekiyor. Örneğin; 100 TL ‘lik market alışverişine 10 TL puan hediyesi veren kredi kartları bulunuyor. Ya da benzin örneğini de buna gösterebiliriz. İşte bu tarz kampanyaları takip ederek, aylık belkide 50 TL ‘ye yakın puan kazanabilirsiniz. Hiç de hafife alınacak bir rakam değil.

Saydığımız bu taktiklerden sadece bir tanesini bile uygulayarak ev ekonominize katkıda bulunabilir ve ay sonunda elinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Yazımızın başında da söylediğimiz üzere; kesinlikle bir plan yapmalı ve bu plan dahilinde azimle yılmadan devam etmelisiniz. Belki bu kadar yapamasanız da hatta aylık 50 TL bile olsa bu sizin paranızdır bunu unutmayın.

Saydığımız bu yöntemlere sizler de bir yenisini ilave edebilir ve bunu YORUMLAR bölümümüzden paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Evde Ek Gelir Elde Etme konulu bölümümüze de buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu