fbpx
BankacılıkBlog

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Tüketicilerin yaptığı kredi çekme başvurularını değerlendiren bankaların bir şartı da sigortalı olma zorunluluğudur. Bu kapsamda şartı yerine getirmesi gereken tüketicilerin ne kadar sigortalı olması gerektiği bazı mevzuatlara ve kullanılacak kredinin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi Çekme Şartları ve Sigortalılık Süresi

Kredi başvurusu ileten tüketiciler başvuruyu internetten ya da şubeden yapması fark etmeksizin toplamda en az 6 – 12 ay sigorta primi yatırmış olmalıdır. Bu şartı sağlayan tüketicilerin son 6 ay içerisinde ne kadar süredir sigortalı olduğuna bakılmaktadır. Çoğu banka en az 6 aydır aktif sigortalı olunması gerektiğini belirtirken bazı bankalar en az 3 aydır sigortalı olma şartı koymaktadır. Fakat 3 aydan daha az bir süre sigortalı olan hiçbir tüketicinin gerekli şartı sağlamadığını bilmek gerekir.

Sigortalılık şartını yerine getirdiği fark edilen tüketicilerin sigorta primine esas kazancı incelenir. Söz konusu kazanç bankaya bildirilen gelirden farklıysa sigorta primine esas kazanç dikkate alınır ve bu tutar üzerinden kredi risk değerlendirilmesi yapılır. Bankanın, sigorta primine esas kazancı esas almasının bir nedeni ve en az 3-6 ay sigortalılık zorunluluğu tutmasının nedeni de bir ya da iki aya mahsus prim ödemesinin yüksekten yapılması ve bankaların aldatılmaya çalışılmasının önüne geçmektir.

Neden Sigortalılık Zorunluluğu Var?

Sigortalılık zorunluluğunun en önemli sebebi işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmesidir. Bankalar, değişen mevzuatlar uyarınca işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmesi için sağlanması gereken yeterlilikleri takip eder ve kredi şartlarını da buna göre belirler. Bu sayede kredi kullanan kişinin işsiz kalması durumunda da belirli miktarda geliri olabilmesini ve yapılandırılan borcu bir şekilde ödemeye devam edebilmesini amaçlar.

Buna ek olarak bankanın aldatılmaması da gerekir. Elinde kredi notu, aylık gelir ve sigorta dışında tüketici ya da yaşantısı hakkında herhangi bir bilgisi olmayan banka bu verilere sıkı sıkıya sarılmak, manipüle edilmesinin önüne geçmek durumundadır.

Dolayısıyla birkaç aylığına maaşın yüksek gösterilmesi ve yüksek gelirle kredi başvurusu yapılarak normalde erişilemeyecek düzeyde kredi çekilmesi de engellenmesi gereken bir durumdur. Bunun çözümü ise prime esas kazançları incelemektir. Gelir belgesinin ya da aylık maaşın yüksek miktardan belgelenmesi, prime esas kazancın yanlış beyan edilmesine nazaran çok daha kolaydır. Ayrıca SGK’ya yanlış beyan vermek nedeniyle de suç işlenmekte, dolayısıyla hukuki olarak da kişileri zor durumda bırakması nedeniyle başvurulan bir yöntem olmamaktadır.

3 Ay Sigortalı Olana Kredi Veren Bankalar

Yukarıda bazı bankaların 3 aydır aktif sigortalı olan tüketicilere de kredi verdiğine değinilmişti. Bu bankalar;

kredi çekmek için kaç ay sgk gerekli
kredi cekmek icin kac ay sigortali olmak gerekiyor
 • İş Bankası,
 • Halkbank,
 • QNB Finansbank,
 • Denizbank,
 • Ziraat Bankası,
 • ING Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası’dır.

Yine de verilecek kredinin miktarı ve vadesine bağlı olarak 6 ay sigortalılık şartının yerine getirilmesinin istenebileceği unutulmamalıdır.

Sitemizde yer alan Gelir Belgesiz Maaş Yazısı Olmadan Kredi Veren Bankalar konulu bölümümüzü inceleyebilir ve herhangi bir bordro gelir belgesi talep etmeden kredi veren bankaların hangileri olduklarını buradan inceleyerek ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu