fbpx
EFT HavaleZiraat Bankası

Ziraat Bankası Cebe Para Göndermek İçin En Kolay Yöntem

Ziraat Bankası müşterileri mobil ya da internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla cebe para transferi yapma imkanına sahiptir. Basit birkaç prosedürün yerine getirilmesi sonrası hafta sonu ya da resmi tatil fark etmeksizin para anında aktarılır ve kısa süre içerisinde ATM’den çekilerek kullanılabilir.

Bu prosedürleri yerine getiren tüketicilerin para transferi gerçekleştirmesi nedeniyle katlanması gereken bazı maliyetler vardır. Bunun yanı sıra para transferi yapılan kişinin 18 yaşından büyük olması da gerekir.

Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Cebe Havale işlemini gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin para transferi yapacağı kişinin cep telefonu numarası ve TC kimlik numarasını bilmesi gerekir. Bu bilgilerin edinilmesi sonrasında Para Transferleri > Havale > Cebe Havale adımları takip edilmelidir.

Alıcıya ait bilgilerin girişi yapıldıktan sonra gönderim gerçekleştirilecek hesap ve gönderilecek miktarın da belirtilmesi sonrasında işlem tamamlanacaktır.

İşlem tamamlandığında hem parayı gönderen kişiye hem de parayı alması gereken kişiye bir mesaj iletilecektir. Bu mesajı alan alıcı en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gitmeli ve Giriş > Para Çekme > Cebe Havale adımlarını takip etmelidir. Alıcının cep telefonu numarası, alıcının TC kimlik numarası, gönderenin cep telefonu numarası ve gönderim gerçekleştirilen tutarın tuşlanmasından sonra çekim yapılabilecektir.

Cebe Havale İşlemi

  • Cebe havale gerçekleştirilebilecek işlemler gün içerisinde 500 TL ve iki işlemle sınırlıdır. Hafta içerisinde en fazla 1000 TL, toplamda 4 işlem gerçekleştirilebilir. Ay içerisinde 1500 TL ve 6 işlem sınırı vardır.
  • Müşteriler kendi cep telefonu numarasına havale yapamaz.
  • Ziraat Bankası ATM’leri her saat içerisinde en fazla 6 adet cebe havale işlemine konu olabilmektedir. Dolayısıyla 6’dan fazla işlem gerçekleştirilmek istendiğinde müşterilerin Cebe Havale Ödemesi Yapılamamaktadır uyarısıyla karşılaşması mümkündür, bu durumda yapılması gereken en yakın diğer Ziraat Bankası ATM’sine gitmektir.
  • Gönderilen paranın en geç 24 saat içerisinde çekilmesi gerekir, aksi taktirde para göndericinin hesabına iade edilecektir.
  • Para gönderilecek kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir, 18 yaşından küçük tüketicilere para transferi yapılamamaktadır.
  • Yanlış kişiye havale yapılması durumunda işlem iptalinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Eğer 24 saat içerisinde alıcı parayı çekmezse ilgili tutar göndericinin hesabına iade edilecektir.
  • Alıcının para çekebilmesi için mutlaka cep telefonuna SMS gelebilmesi gerekir. Cep telefonuna Ziraat Bankası’nın SMS’leri gelmeyen tüketicilerin şifre temin etmesi dolayısıyla da para çekebilmesi mümkün olmaz.

Ziraat Bankası Cebe Havale İşlem Ücretleri

Ziraat Bankası aracılığıyla cebe havale yapmak isteyen tüketicilerin şu maliyetleri dikkate alması gerekir:

  • ATM’lerden cebe havale için 7 TL,
  • İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilen cebe havale işlemi için 4 TL,
  • Mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilen cebe havale işlemi için ise 1.25 TL ücret ödemesi yapılması gerekir.
ziraat cebe para gönderme havale
ziraat bankasi cebe para gondermek

Söz konusu tutarlar para transferinin miktarından bağımsız sabit masraflardır.

Sitemizde yer alan yazılardan Şubeye Gitmeden Ziraat Bankası 10 Bin TL Kredi Başvurusu konulu bölümden ilgili yazımızı da yaklaşık 3 dk içerisinde okuyabilir ve yine bununla birlikte kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu