fbpx
DövizYatırım

Kredi Çekip Dolar Almak ve Beklemek Mantıklı mı

Kredi çekerek dolar satın almak isteyen tüketicilerin bilmesi gereken en önemli detay doların volatilitesinin yüksekliği nedeniyle yatırım riskinin altın, gümüş vb. değerli madenlere nazaran çok daha fazla olduğudur. Peki nadiren de olsa kredi çekerek dolar satın almak mantıklı olabilir mi?

(Aşağıda yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.)

Kredi Çekerek Dolara Yatırım Yapılır Mı?

Kredi vadesinin, faiz oranının ne olduğu ve alım yapılacak dönemde doların paritesi dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardır. Hesaplamada ve tahminde yapılacak ufak bir hata yatırımın tüm cazibesini yitirmesine, zarar edilmesine vb. neden olabilir.

Dikkat edildiğinde dolar, euro vb. paritelerle banka kredi faiz oranları arasında çoğu zaman doğru orantılı bir ilişki olduğu görülebilir. Bunun en önemli sebebi ülkemizdeki bankaların tahsis edilecek kredi için ülke içerisinde yeterince kaynak bulamaması ve yurt dışı piyasalarından swaplanan kredileri tüketicilere sunmasıdır. İlgili krediler, maliyetin artmasından mütevellit daha yüksek faiz oranlarıyla tüketicilere sunulur ve bu durum ne kadar sık yaşanırsa dolarla faiz oranı arasında o kadar eş yönlü hareket meydana gelir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında, yani ülkemizin şu günlerdeki ekonomi konjonktüründe dolar satın alabilmek için banka kredisi kullanmak pek mantıklı değildir. Merkez Bankası’nın aldığı önlemler ve attığı adımlar da dikkate alındığında çekilen kredi ve alınan doların kar elde etmesinden çok maliyetlerini karşılaması bile mucize olabilir.

Açıkça ifade etmek gerekirse 2019 yılı içerisinde kredi çekilerek dolar satın alınması şu an için mantıklı gözükmemektedir. Kredi çekerek yatırım yapmayı amaçlayan tüketiciler bu durumun risklerinin farkına vardıktan sonra altın, gümüş vb. değerli madenlere yönelmeyi düşünebilir. Özellikle doların sınırsız arzı meselesi ve bu konuda bazı ekonomistlerin 2020 den sonra dünya genelinde başlayacak bir genel ekonomik buhranla ilgili sıkça yaygara koparttığı dönemde bu konuyu tekrar düşünmek gerekiyor.

Para biriktiremiyorum diyen kişiler (eğer siz de bunu söylüyorsanız  de olabilir. Sık sık para biriktiremediği için de bu gibi işlemlere yönelen kişilerle karşılaşılmaktadır. Eğer tek amaç para biriktirebilmek için kredi çekmekse yapılması gereken bono ya da mevduat faizlerine yönelmektir. Yine repo alımı da yapılabilir. Yapılacak basit bir hesaplamada 1 yıl vadeyle çekilen kredinin faize ya da bonoya yatırılması halinde kendi kendisini amorti ettiği görülebilir. Vade yani 1 yılın sonunda da çekilen kredi kadar para biriktirilmiş olunacaktır.

Krediyle Döviz Satın Almak Kar Ettirir Mi?

Sabırlı bir yatırımcı, ilk yıl zarar etse ve kredi taksitlerini ödemeye devam etse dahi uzun vadeli döviz yatırımıyla kar elde edebilir. Bu yatırımdan kar elde edilebilmesi için döviz alımının yapıldığı durumda dövizin uzun vadeli bir yükseliş trendi içerisine girmesi ön görülmeli, krediden doğan taksit ödemeleri nedeniyle ekonomik anlamda sıkıntıya düşülmemeli yani bu taksit ödemeleri çok rahat bir şekilde yapılabilmeli, gerektiğinde dövizlerin bozdurulması ve farklı enstrümanlara yatırım yapılması için gerekli zamana ve isteğe sahip olunmasıdır. Ayrıca son dönemde tüm dünyada konuşulmakta olan Doların ömrünü doldurduğu yönündeki makaleleri de gözden geçirmek faydalı olacaktır.

krediyle dolar almak
kredi cekip dolar almak ve beklemek mantikli mi

Kar edilip edilmeyeceği konusunda net bir şey söylemek çok yanlış olacaktır, ancak şu günlerde yapılacak döviz alımlarının uzun vadede pek mantıklı olmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Alım yapılacağı dönem, uzun yükseliş trendinin başlayacağı dönem olmalıdır. Şu günlerde döviz alımı yapılacaksa uzun vadeli değil kısa vadeli işlemler yapılmalıdır. Aksi taktirde ekonomik anlamda yaşanan sorunların çözülmesi durumunda yapılan yatırım nedeniyle ciddi zarar edilebilir.

Sitemizde paylaşmış olduğumuz yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Yatırım kararının tarafınızca yapılacak analizler sonrasında verilmesi sizin adınıza en doğru karar olacaktır. Konuyla ilgili daha verimli analiz yapabilmek için daha önceden detaylı bir şekilde hesaplamalar yaparak sizler için hazırladığımız Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı 10 bin TL Ne Kadar Oldu konulu bölüme de buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu