fbpx
Bankacılık

Kredi Çekemiyorum Diyenlerin Yaptığı 12 Hata

Kredi çekemiyorum çünkü diye başlayan birçok kişinin konuşmasına şahit olmuşuzdur. Ve genelde bu konuda fatura hep bankalara çıkarılır. Ancak bireysel olarak bu kişilerin yaptığı basit hatalar, aslında bu kredi çekemiyorum serzenişlerine neden olan finansal çöküşün ilk sancılarıdır. Onlinekrediler.net olarak sizleri finansal ve bankacılık işlemlerinde sürekli bilgilendirdiğimiz üzere; bugün de bu konuyu detaylı şekilde ele alıp, kredi çıkmıyor diyenlerin en çok yaptığı 12 hatayı sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Çekemiyorum Diyenlerin En Sık Yaptığı 12 Hata

Kredi çekemiyorum diyenlerin yaptığı hatalar aslına bakıldığında her ne kadar 12 ile sınırlı kalmasa da; biz yine en çok rastladığımız 12 hataya yer vermeye çalıştık. Daha fazlasını merak edenler, bu yazımızı okuduktan sonra ayrıca Bana Neden Kredi Çıkmıyor Diyenlere 10 Cevap konulu içeriğimize de göz atabilirler. Şimdi devam edelim.

1-Kredi Notu Problemi

Kredi çekemiyorum diyenlerin farkında olmadıkları veya belki de oldukları en önemli sorun tabii ki kredi notu konusudur. Kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermek istemeyecektir. Bunun için kredi çekmeden önce kısa bir süre doğru hamlelerle kredi notunun toparlanması gerekir.

2-Yanlış Banka Seçimi

Eğer kredi başvurularınızda red alıyorsanız, belki de artık başvurduğunuz bankayı değiştirmelisiniz, ne dersiniz? Ne fark eder ki diye düşünmeyin. Bazı bankaların kredi onay koşulları ve şartları diğerlerine nazaran daha esnek olabilmektedir. Bu kesin bilgidir. Ancak şunu da unutmayın ki; bu bankaların kredi faiz oranları diğerlerine kıyasla biraz daha yüksek olabilmektedir.

3-Birden Fazla Başvuru

Özellikle acil nakit ihtiyaçlarında; hangisinden onay gelirse zihniyetiyle birden fazla bankadan kredi başvurusu yapmak kesinlikle kredi onayınızda size sorun çıkaracak konuların en başında gelmektedir. Bu süreci doğru ve akıllı bir şekilde yönetmeli, bir anda tüm bankalara kredi başvurusunda bulunmamalısınız.

4-Eski Borçlar

Eğer eskiden kalma ödemediğiniz borçlarınız (özellikle temerrüde yani gecikmeye düşen borçlarınız) var ise; bunlar da sistem üzerinde gözükeceği için kesinlikle kredi başvurularınızın önünde aşılmaz bir duvar gibi duracaktır. Dolayısıyla öncelikle bunları çözmelisiniz.

5-Panikle Hareket Etmek

Daha önce de belirttiğimiz üzere; acil nakit ihtiyaçları konusunda birden fazlaya hızlı bir şekilde başvuru yapıp hepsinden sonuç beklemek ve bu şekilde panikle hareket etmek kredinizin onayına engel olacaktır. Çünkü artık KKB sisteminde kişinin tüm kredi başvuruları, borçları, ödemeleri, gecikmeleri anlık olarak ekranda gözükmektedir. Sakin ve serinkanlı bir şekilde bu süreci yönetmelisiniz.

6-Gelir Belgesi

Eğer ki bir yerde maaşlı ve bordrolu olarak çalışmıyorsanız, kredi onayı konusunda 1-0 geride başlıyorsunuz demektir. Çünkü bankalar, çalışan ve borcunu ödeyebilecek durumda olan tüketicilere kredi vermeyi tercih ederler. Ancak yine de gelir belgesiz kredi veren bankalar da olduğunu unutmayınız.

7-Limitleri Zorlamak

Kişinin kendi limitinin çok üzerinde rakamlarda kredi başvurusunda bulunması da kendisi açısından riskli ve kredi onayına red cevap verilmesine neden olabilecek davranışlardan birisidir. Kredi başvurularında, aylık ödemeleriniz, aylık gelirinizin 1/3 ünü geçmeyecek şekilde yapacağınız başvurularınızdan çok kolay onay alabilme imkanınız vardır.

8-İlk Kez Kredi Çekmek

Eğer ilk kez kredi çekiyorsanız ve daha önceden bankalarda herhangi bir kaydınız yoksa bu durumda kredi onayı konusunda zorlanabilirsiniz. Bunun için 10.maddede belirttiğimiz şekilde çözümler üretebilirsiniz.

9-Doğru Zamanlama

Kredi çekme konusunda tamamen dibe battıktan sonra değil; eğer ki önünüzde zor bir dönem varsa ve ödemelerinizde zorlanacağınızı  görüyorsanız bunu doğru hesaplayıp, temerrüde düşmeden bu kredi başvurusunu yapmalısınız. Aksi takdirde yine kredinizin onayı zorlaşacaktır.

10-Kredi Notunun Sıfır Olması

Eğer bir tüketici, herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanmamışsa bu durumda kredi notu sıfır olarak kabul edilir. Kredi notunun sıfır olması düşüklük anlamında değil, aksine bir bilinmezliği ifade eder. Bu nedenle alabileceğiniz en kolay aksiyon; hemen düşük limitli bir kredi kartı başvurusu yapıp, 2-3 ay kadar bu kredi kartının borçlarını düzenli şekilde ödemenizdir. Sonrasında kredi başvurularınızdan olumlu yanıt alma ihtimaliniz artacaktır.

kredi cekemiyorum diyenlerin yaptigi hatalar

11-Kredi Kartı Sorunları

Kredi kartınızı sürekli asgari ödemeniz, ödemelerinizi geciktirmeniz, hali hazırda ödenmemiş ciddi kredi kartı borcunuzun bulunması da kredi onaylarınızda önünüze çıkacak engellerden birisidir. Dolayısıyla doğru dönemde kredi başvurusu yapmanız elzemdir. Yani kredi kartı borcunuzun düşük olduğu, gecikmeye düşen borçlarınızın bulunmadığı bir dönemde gibi.

12-Yanlış Bireysel Bütçe Hesaplamaları

Her ne olursa olsun; her şeyin başı dönüp dolaşıp bireysel finans ve bütçe yönetiminden geçiyor. Kişisel finans ve bütçe yönetimi konusunda kendinizi eğitmeli, varsa hatalarınızı kabul etmeli ve bunları tekrar etmemek adına gerekli aksiyonları almak durumundasınız. Kimse sizin yerinize bu aksiyonları almayacaktır. En büyük sorun umutsuzluktur. Doğru bir kemer sıkma politikası ve tasarruflarla her türlü sorunun üstesinden gelebileceğinizi hatta krediye bile ihtiyaç duymayacağınızı kesinlikle unutmayın.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu