fbpx
Kosgeb Kredileri

KOSGEB Kredileri Ertelendi mi?

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, girişimcileri destekleyen bir kurumdur. Kendi işini kurma hayalleri olan birçok insan, sermaye ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ticarete atılırken düşünülen en önemli şey gereken sermayedir. KOSGEB, tam bu noktada devreye girerek yeni girişimcileri desteklemektedir. Birçok girişimci KOSGEB’e başvurarak, hayallerine yaklaşmakta önemli adımlar atmıştır. Ancak içinden geçtiğimiz zorlu dönemde bu girişimcilerin aklından tek bir soru geçmektedir: “KOSGEB kredileri ertelendi mi?”

Covid-19 salgını sebebiyle dünya büyük bir mücadele içine girmiştir. Salgının getirdiği zorlu ekonomik şartlar da en çok girişimcileri ve yatırımcıları etkiledi. Bu aşamada KOSGEB’ten yararlanan girişimciler, Covid-19 ile birlikte ödemeleri konusunda zorluk çekmeye başladı. Tüm bunların ardından bütün dikkatler, KOSGEB’ten gelecek açıklama üzerine yoğunlaştı ve ardından KOSGEB’ten destek gören girişimcilerin kredi ödemeleri konusunda beklediği haber geldi.

KOSGEB Kredi Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeler

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un haber kanallarına yaptığı açıklamalara göre; KOSGEB destekli kullanılan kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan taksitleri, üç ay ertelendi. 136 bin 255 işletme, KOSGEB’in kredi destek programları kapsamında bankalardan kredi kullandı. Bütün bu işletmelerin kullanmış oldukları kredilerin ödemeleri üç ay boyunca ertelenmiş olup, işletmelerin bu erteleme işlemi için herhangi bir yere müracaat etmesi gerekmemektedir. Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un konu ile açıklaması şu şekildedir:

“KOBİ’lerimizin bankalara olan ödemeleri hiçbir işleme gerek kalmadan direkt 3 ay ertelenmiş oldu. KOBİ’lerimizin bu süreçte herhangi bir yere bir müracaat etmeleri gerekmiyor. Bankaya borcu olan, nisan, mayıs ve haziran ayı dönemlerine ilişkin ödemesi olan bütün KOBİ’lerimiz bu kapsama alındı.”

 Konu ile açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ayrıca şunları ifade etti:

 “Bu destek ile yapmak istediğimiz şu: Biz KOSGEB olarak bir taraftan KOBİ’lerimizin yatırımlarını, istihdamlarını ve ihracatlarını desteklemeye devam ederken diğer taraftan da KOBİ’lerimizin finansman yüklerini hafifletmek üzere birtakım kararlar alarak bu kararları uyguluyoruz.”

KOSGEB ödemeleri

Erteleme Karşılığında Masraf Ödenecek Mi?

Üç ay erteleme imkanından yararlanacak olan işletmelerin aklına gelen en önemli soru “Üç ay boyunca borçlarımı erteleyeceğim, bunun herhangi bir masrafı olacak mı?” olacaktır. Bu bağlamda erteleme karşılığında yansıyacak faiz giderlerinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Bu doğrultuda işletmeler 3 ay erteleme sebebiyle oluşacak masraflardan muaf tutulacaktır. Konu ile ilgili detaylı açıklama yapan Prof. Dr. Cevahir Uzkurt konuşmasına şunları da ekledi:

“Yaklaşık olarak bankalara 136 bine yakın firmamızın borcu söz konusu. Bu üç aylık ötelemeden dolayı KOBİ’lerimiz hiçbir maliyet üstlenmeyecek. Bu maliyetin tamamını KOSGEB olarak biz üstleniyoruz. Yaklaşık olarak 713 Milyon TL’lik bir borcu ötelemiş oluyoruz.”

KOSGEB Projelerine 4 Ay Ek Süre Verildi

KOSGEB’in projeye dayalı destekleri de bulunmaktadır. Pandemi sebebiyle projeye dayalı desteklerden yararlananların, proje süreleri de uzatılacak ve projelerin süresi otomatik olarak dört aylık bir süre ile uzatılacaktır. KOSGEB kredi ödemelerinde olduğu gibi bu 4 aylık erteleme işleminde de KOBİ’lerin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan süreç otomatik olarak yürütülecektir. Projelerin uzatılması konusunda konuşan Uzkurt’un bu konu hakkında belirttikleri de şu şekildedir:

“KOSGEB’in projeye dayalı desteklerindeki proje sürelerini de otomatik olarak 4 ay bir süre ile erteledik. Burada da KOBİ’lerimizin herhangi bir işlem veya başvuru yapmalarına gerek yok. Şu anda KOSGEB ile yürütülen projelerin tamamı 4 ay süre ile ötelenmiş durumda.”

Dilerseniz KOSGEB Covid-19 Destek Paketleri hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kredi Erteleme 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu