fbpx
Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Çekmek İçin Gerekenler

İkinci el ya da sıfır araç almak için peşin ödeme yapmak yerine bankalardan kredi desteği alabilirsiniz. Bu bağlamda birçok banka müşterilerine taşıt kredisi desteği sağlamaktadır. Taşıt alırken taşıt kredisi desteği sağlayan bankalardan birini tercih ederek kredi başvurusu yapabilirsiniz ve bankalardan kredi desteği alabilirisiniz. Ancak bankalar tüm müşterilerine kredi desteği sağlamamaktadır. Bankalardan kredi desteği alabilmeniz için öncelik olarak birkaç şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle taşıt kredisi çekmek için gerekenler ile ilgili detaylara hakim olmalısınız.

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Kredi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin taşıt kredisinden yararlanabilmesi mümkün olmayacaktır. 
 • Aktif olarak SGK kaydının bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu kaydın minimum 6 aylık olması gerekir. Kısacası kredi çekmek isteyen kişinin sigortalı bir işte 6 aydan fazla bir süre boyunca çalışması gerekmektedir.
 • Satın alınacak aracın üzerinde herhangi bir haczin bulunmaması gerekmektedir. 
 • Taşıtın üzerinde ipotek olmaması gerekmektedir. 
 • Kredi notunuz kredinizin onay sürecinde büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden kredi notunuz yüksek olmalıdır. 
 • Kredi çekmek isteyen kişinin herhangi bir yasal takip dosyasının bulunmamalıdır. Aksi takdirde kredi çekme ihtimali fazlasıyla düşük olacaktır. 
 • Maaş bordrosunun belgelendirilmesi de kredi başvurusu yapmak için gereklidir. Bankalara kredi başvurusunda bulunurken, kayıtlı bulunduğunuz iş yerinde alacağınız maaş bordrosunu da ibraz etmeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca aylık gelirinizin kredi taksitlerini karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bankalar gelirinize bakarak kredi vermektedir. 

Yukarıdaki şartları taşımayan bireyler, bankaların sağladığı taşıt kredisinden faydalanamamaktadır. 

Taşıt kredisi çekmek için gerekenler
Taşıt kredisi çekmek için gerekenler ile ilgili adımları tamamlamanız halinde istediğiniz miktarlarda kredi çekebilme imkanınız oluşabilecektir.

İkinci El ve Sıfır Araçlar İçin Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi çekmek için öncelikle satın almak istenilen aracın seçilmesi gerekmektedir. Araç sahibi olmak isteyen kişi veya kişiler satın alacakları aracı seçtikten sonra bankaya giderek aracın değeri doğrultusunda kredi çekebilmektedir. Ancak her taşıt için kredi desteğinden faydalanmak da mümkün olmamaktadır. Sıfır araçların hepsine kredi vermekte olan bankalar, ikinci el araçlarda 5 yaşını aşmamış olan taşıtlar için kredi sağlayabilmektedir. Bu sebeple kredi çekerek satın alacağınız aracın üretim yılına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Çekilebilecek Araçlar

Taşıt kredisini birçok taşıt tipi için çekebilirsiniz. Taşıt kredisi çekebileceğiniz araç tipleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 • Sıfır araç taşıt kredisi
 • İkinci el taşıtlar için kredi
 • Ticari araçlar için taşıt kredisi
 • Tekne için taşıt kredisi
 • Motosiklet için taşıt kredisi

Taşıt Kredisi Çekmek İçin Yapılması Gerekenler 

Daha önce de belirttiğimiz üzere taşıt kredisi çekmek için öncelik olarak satın alacağınız aracı belirlemeli ve ardından kredi talebi oluşturacağınız bankaya gitmelisiniz. Satın alacağınız taşıt sıfır ise direkt olarak liste fiyatı üzerinden kredi çekebilirsiniz. Ancak taşıt ikinci el ise aracın kasko değerini sorgulatmanız gerekmektedir. İkinci el araçlarda kredi, taşıtın kasko değeri üzerinden verilmektedir. 

Taşıt kredisi çekmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz; 

 1. Öncelikli olarak satın alacağınız aracı belirleyin ve değerini tam olarak öğrenin.
 2. Ardından taşıt kredisi kullanacağınız bankayı belirleyin. 
 3. Online olarak ya da direkt şubeye giderek taşıt kredisi başvuru formunu doldurun. 
 4. Taşıt kredisi başvurusu yaparken gerekli belgeleri yanınıza almayı unutmayın. 
 5. Ehliyetinizi yanınızda götürün. 
 6. Kimlik kartınızı ya da fotokopisini başvuru yaparken yanınıza alın. 
 7. İkametgah belgesi sorgulatın ve çıktısını hazırlayın. 
 8. Son olarak gelir belgelerinizi hazırlayın ve bankaya başvuru yaparken yanınızda bulundurun. 

Yukarıdaki adımları takip ederek taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Taşıt kredisi, günümüzde birçok banka tarafından verilmektedir. En düşük faizlerle en uygun taşıt kredileri hakkında daha fazla bilgi almak için bu konu hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu