fbpx
Kosgeb Kredileri

KOSGEB Kredisi Geri Ödeme Şartları Nelerdir?

KOSGEB, iş kurmak isteyen ya da işletmesini büyütmeyi hedefleyen vatandaşlara hibe kredisi ya da faizsiz kredi olmak üzere iki farklı şekilde finansman desteği sağlamaktadır. KOSGEB’in talep ettiği şartları yerine getiren ve bu kredilerden faizsiz kredi seçeceğini kullanan vatandaşların belirli bir süreç sonunda kredilerini geri ödemesi gerekmektedir. Hibe kredisi alan vatandaşların herhangi bir geri ödeme yapması gerekmemektedir. KOSGEB’le bankalar arasında yapılan anlaşmaların akabinde işletmelere verilen faizsiz krediler yapılan ödeme planlarına göre geri ödenmektedir. Kullanılan kredi ödemelerinin faizleri KOSGEB tarafından karşılanmakta ana para ise kullanan işletme tarafından karşılanmaktadır. Yazımızın devamında KOSGEB kredisi geri ödeme şartlarına kapsamlı bir şekilde değineceğiz. kosgeb kredisi geri ödeme

KOSGEB Kredisi Geri Ödeme Şartları Nelerdir?

KOSGEB aracılığıyla anlaşmalı bankalardan kredi kullanan işletmeler, kullanılan devlet destekli krediler için 1 yıla kadar geri ödeme yapmama hakkına sahiptir. Geri kalan ödeme 36 ay vade içerisinde kullanıcının isteğine göre düzenlenmektedir. Bu anlamda geri ödeme planları değişim göstermektedir. KOSGEB’in tahsis etmiş olduğu sıfır faizli kredinin geri ödemeleri toplamda 48 ayda yapılmaktadır. 12 ay boyunca herhangi bir ücret ödemeyen işletmeci, kredi tahsisinden 12 ay sonra ödemelere başlamaktadır. Ardından 36 ay boyunca belirlenen sabit vade aralıklarında ödeme yapmaktadır. KOSGEB kredi ödemeleri genellikle aylık değil üç ayda bir taksit şeklinde tahsis etmektedir. Her üç ayda bir taksit ödemesi yapacak olan işletmenin ödeme dönemlerinde ne kadar taksit ödeyeceği, kullanmış olduğu taksit miktarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Tahsis edilen kredi miktarları ve 3 ayda bir yapılan taksit ödemeleri aşağıdaki gibidir:
  • 10 bin TL kredi kullanımında bulunanlar, her üç aylık dönemde toplam 833 TL ödeme yapacaktır.
  • 20 bin TL kredi kullanımında bulunanlar, her üç aylık dönemde toplam 1666 TL ödeme yapacaktır.
  • 50 bin TL kredi kullanımında bulunanlar, her üç aylık dönemde toplam 4166 TL ödeme yapacaktır.
  • 70 bin TL kredi kullanımında bulunanlar, her üç aylık dönemde toplam 5833 TL ödeme yapacaktır.
  • 100 bin TL kredi kullanımında bulunanlar, her üç aylık dönemde toplam 8333 TL ödeme yapacaktır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Ödemesi Nereye Yapılır?

KOSGEB aracılığıyla yetkili bankalardan kullanılan faizsiz kredi ödemeleri, faizsiz kredi desteğinin alındığı bankalara yapılmaktadır. Kobiler kredilerinin bankadan alırken işletmeleri ya da kendileri adına açılan hesaplara para yatırarak kredi geri ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca özel mevduat bankalarının esnaflara sunduğu ticari krediler ile KOSGEB kredilerinin geri ödeme süreçleri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Kısa bir bilgi verilmesi gerekirse KOSGEB kredilerinde geri ödemeler şu şekillerde yapılabilmektedir:
  • Banka şubelerine gidip elden ödeme
  • Banka ATM’lerinden ödeme
  • Verilen IBAN numarasına Havale veya EFT işlemi
  • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyladır.
KOSGEB’e nasıl başvuracağınızı hala bilmiyorsanız, “KOSGEB Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıyım?” isimli yazımızı mutlaka okumalısınız. Rehber niteliğinde hazırladığımız içerikle, başvuru aşamalarında yapmanız gereken her detaya yer verdik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu