fbpx
Kosgeb Kredileri

KOSGEB Covid-19 Destek Paketleri

Covid-19 virüsü salgını nedeniyle ekonominin etkilenmemesi adına; gerek Ticaret Bakanlığı gerek Sanayi ve Tekenoloji Bakanlığı ve gerekse de diğer bakanlıklar tarafından bir kararlar alınarak kamu oyu ile paylaşılmaya devam ediyor. Bu kararlardan bir tanesi de KOSGEB tarafından bir plan oluşturularak esnaf ve KOBİ lere bir takım atırım desteklerinin sağlanması üzerine belirlenmiş durumda. Dilerseniz KOSGEB Covid-19 Destek Paketleri kapsamında hangi destekleri sunacak sizlerle paylaşalım.

KOSGEB ‘ten Üretim Yapanlara Destek

Desteklerin detaylarına baktığımızda daha çok sağlık ürünleri üretecek işletmelere ağırlık verildiği ve bu işletmelerin üreteceği ürünlerle salgınla mücadele kapsamında daha etkin bir savaş verilmesinin amaçlandığını söyleyebiliriz. Bu kapsamda verilen destek ve ödemeler ise şu şekilde olacak;

Sağlık ürünleri konusunda yerli olarak üretim yapmak isteyen / yapan işletmelere 6.000.000 TL (altı milyon) ye kadar destek verilecek olup, bu desteği 4.200.000 TL (dört milyon iki yüz bin) ‘si ise geri ödemeli olacaktır. Kalan 1.800.000 TL ( bir milyon sekiz yüz bin) ‘nin ise hibe olarak verilebilmesi mümkündür.

Hali hazırda KOSGEB ‘e borcu olan ve bu borcunu ödemekte zorluk çeken kişilerin, ödemelerinin 30 Haizran 2020 tarihine kadar olacak şekilde 3 ay süreyle ertelenmesi kararlaşıtırlmıştır.

Daha önceden KOSGEB programlarına projeleri ile katılan ve bu projeler kapsamında bir takım yükümlülükleri bulunan girişimci ve KOBİ’lerin bu yükümlülüklerini yerine getirmeleri için 4 ay ek süre verilmesine karar verilmiştir. Ek süre tanınan yükümlülükler 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirilecek olan yükümlülüklerdir.

KOSGEB ‘in ödemelerinin daha kısa sürelerde yapılması konusunda da çalışmalar yapılacağı bildirilmiştir.

KOSGEB Covid-19 Destek Paketleri

Sağlık Sektörü Dışındaki KOBİ lere Destek Var mı?

Yukarıda belirttiğimiz destek ve hibeler her ne akdar sadece sağlık sektörüne özel gibi görünse de; diğer sektörler için de geçerlidir. KOSGEB tarafından desteklenen ve onay alan sektörler ile ilgili olarak hepsinin bu desteklerden yararlanma şansı bulunmaktadır. Kapsam dışında kalan tek destek ise, sağlık ürünleri üretimi yapacak firmalara verilecek olan 6.000.000 TL ‘lik olan destektir. Bu destekten sadece yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık ekipmanları üretecek olan firmalar içindir. Sağlık ürünleri için örnek olarak; dezenfektan, koruyucu gözlük, maske, eldiven, koruyucu elbise gibi ürünlerin olduğunu da belirtelim.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu