fbpx
BankalarKonut KredisiKredi Kampanyaları

Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? 2021

Ev almak için konut kredisi kullanmak son derece yaygın yöntemlerden biridir. Elinde ev almaya yetecek kadar nakit olmayan pek çok kişi bankaların farklı konut kredisi imkanlarından yararlanmaktadır. Ancak bu noktada konut kredisi evin değerinin yüzde kaçını veriyor sorusu önem kazanmaktadır. Çünkü bir evi satın almanız için gereken paranın tamamı konut kredisi kapsamında karşılanmamaktadır. Yazımızda konut kredisi 2021 yılında güncel olarak evin değerinin yüzde kaçını karşılıyor sorusunu cevaplayacağız. Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? 2021 Güncel konut kredisi faiz oranlarını öğrenmeden önce gelin konut kredisindeki diğer bir önemli noktaya daha göz atalım.

Konut Kredisi Evin Degerinin Yuzde Kacını Veriyor? 2021
Konut kredisi evin değerinin yüzde kaçını veriyor? 2021 yılında konut kredisi almayı isteyen kitlelerin cevabını merak ettiği bir sorudur.

Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Öncelikle konut kredisi alabilmeniz için satın alacağınız eve karar vermeniz gerekiyor. Çünkü konut kredisi alacağınız banka, ilgili evin değerini tespit ederek bu değere göre hesaplama yaparak size kredi verir. Peki banka evin değerini nasıl belirler? Bu noktada pek çok faktörün işin içine girdiğini vurgulamak gerekir. Banka, evin değerini belirlemek adına evi incelemek için bir ekspertiz atar. Evin değeri de ekspertiz raporunda belirtilen detaylara göre belirlenir. Bu açıdan evin satış fiyatının bankanın belirlediği fiyattan farklı olması da muhtemeldir. Ekspertiz raporunda genel olarak değerlendirilen konuları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak ekspertiz temel esasları inceler. Bunların başında da ruhsat ve iskan açısından herhangi bir sorun olmaması gelir. Bunun akabinde kat mülkiyeti, cins tashihi, imar durumu gibi çeşitli konular da ekspertizin incelediği temel esaslar arasındadır.
  • Bunun dışında ise evin metrekaresi ve yaşı değerinin belirlenmesinde en etkili faktörlerdendir.
  • Ayrıca lokasyonu ve cephesi de benzer bir biçimde bir evin değeri açısından önemlidir.
  • Bunların yanı sıra ekspertiz raporunda işçilik kalitesi ve deprem dayanıklılığı gibi konular da kendisine yer bulur.

Güncel Konut Kredisi Oranları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı karara göre bankalar 2021 yılı itibariyle maksimum evin değerinin yüzde 80’i kadar konut kredisi verebilir. Geriye kalan yüzde 20’lik bölümün ise tüketici tarafından karşılanması gerekir. Bunun için peşin ödeme yapabileceğiniz gibi farklı kredi seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Farklı faiz oranlarında olsa da geri kalan bölüm için ihtiyaç kredisi kullanmak yaygın bir yöntemdir.

Ancak hemen yukarıda da belirttiğimiz bir ayrıntıyı yeniden hatırlatalım. Bir evin satış fiyatıyla bankanın belirlediği değeri farklı olabilir. Örneğin 300 bin TL karşılığında satışta olan bir evi ele alalım. Banka, ekspertiz incelemeleri aracılığıyla bu evin gerçek değerinin 200 bin olduğuna karar verebilir. Dolayısıyla bu noktada konut kredisinin satış fiyatının yüzde 80’i olması söz konusu değildir. Banka kendi belirlediği değer üzerinden konut kredisi verir. Bu da örneğimizde satış fiyatı olan 300 bin değil, 200 bindir. Buna paralel olarak evi 300 bin TL ödeyerek alacak olsanız bile alabileceğiniz konut kredisi 160 bin TL olacaktır.

En düşük faizli ve hesaplı konut kredisi oranlarından haberdar olmak için bu konuyla ilgili paylaşımımıza göz atabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu