fbpx
Kosgeb Kredileri

75 Bin TL 3 Yıl Geri Ödemesiz KOSGEB Kredisi

Günümüzde yaşanan Covid-19 salgını birçok kişiyi farklı yönlerden zarara uğratmıştır. Bu salgından en çok zarar edenler ise şüphesiz işletmelerdir.  Pandemi sebebiyle yapılan kısıtlamalar ve yasaklar sonucu birçok işletme ekonomik sıkıntılar çekmeye başladı. KOSKEB tarafından verilen 3 yıl geri ödemesiz krediler de bu durumdaki işletmelerin sorunlarını çözmeye yöneliktir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu yapılan destek projesinin bütçesi toplamda 5 milyar liradır. KOSGEB, bu kredilerle 130 bin işletmenin ekonomik sıkıntılarını gidermeyi hedefliyor.

75 Bin TL 3 Yıl Geri Ödemesiz KOSGEB Kredisi

75 Bin TL 3 Yıl Geri Ödemesiz KOSGEB Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

3 yıl geri ödemesiz KOSGEB kredisi pek çok işletme için müjdeli haber… Peki bu krediden kimler ne kadar yararlanabilir? Projenin hedef kitlesi imalat sektöründeki işletmelerden ve teknoloji tabanlı start-up’lardan oluşmaktadır. Hangi işletmelerin ne kadar kredi alabileceği ise şu şekilde açıklandı:

  • Mikro işletmeler için 30 bin TL 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği
  • Küçük işletmeler için 75 bin TL 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği
  • Teknoloji tabanlı start-up’lar için maksimum 25 bin TL 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği

KOSGEB başkanı Hasan Basri Kurt 10 veya daha az çalışana sahip işletmelerin mikro, 50 veya daha az çalışana sahip işletmelerin ise küçük olarak tanımlandığı belirtmiştir. Yapılan açıklamalara göre kredilerin geri ödemesi 3 yıl sonra, yani 2024 yılının Haziran ayında gerçekleşecektir.

75 Bin TL 3 Yıl Geri Ödemesiz KOSGEB Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

5 milyarlık bütçeye sahip KOSGEB kredisinin başvuruları pandemi sebebiyle tamamen internet üzerinden gerçekleştirilecektir. 75 bin TL’ye varan kredi desteklerinden yararlanmak isteyen işletmeler başvurularını E-Devlet’ten ya da KOSGEB’in sitesinde yer alan E-Hizmetler bölümünden yapabilirler. Bu sitelerdeki formlara gerekli bilgileri girdiğiniz ve belgelerinizi yüklediğiniz takdirde 3 yıl geri ödemesiz KOSGEB kredisine başvurunuz tamamlanmış olur. Başvurunuzu gerçekleştirirken alacağınız krediyi işletmenizin giderleri için kullanacağınız belirten bir taahhütnameyi onaylamanız gerekmektedir.

75 Bin TL 3 Yıl Geri Ödemesiz KOSGEB Kredisine Başvurmak İçin Gerekenler

Tamamen internet üzerinden gerçekleştireceğiniz 75 bin TL 3 yıl geri ödemesiz KOSGEB kredi desteği başvurusunu yaparken bir takım belgelere ihtiyacınız olacaktır. Başvuru için gereken belgeler şunlardır:

  • Eğer varsa Vergi ya da SGK borcunuzu tescillettirdiğiniz, taksitlendirdiğinizi belirten belge
  • SGK’ya bağlı olmayan işletmelerin SGK ile ilişkilendirilmediklerini gösteren belge
  • SGK’ya bağlı olmayan işletmelerin SGK’ya borçlarının olmadıklarını gösteren belge
  • İkinci gruptaki destek paketine başvuranların genç ve yeni işletme kriterlerine uygun olduğunu belirten belge
    Bu belgelerin hepsini başvuru yapacağınız siteye yüklemeniz gerekmektir.

Ardından 75 bin TL’ye varan 3 yıl geri ödemesiz KOSGEB kredi desteğinden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmeniz için başvuru sonuçlarını beklemeniz gerekir. KOSGEB kredilerinin  geri ödeme şartları ve daha fazlasıyla ilgili bilgi almak için KOSGEB kredisi geri ödeme şartları nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu