fbpx
Blog

İsimden Telefon Numarası Bulma İçin Sorgulama İşlemi

Hangi operatöre kayıtlı olduğu fark etmeksizin isimden telefon numarası sorgulaması yapılabilmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli detay sorgulaması yapılan numaranın sahibinin daha önceden bu gibi sorgulamalarda gizli kalma isteğinde bulunmamış olmasıdır.

Tüketiciler çeşitli numara sorgulama servislerinde numaralarının ya da isim soyisim bilgilerinin paylaşılmamasını talep edebilmektedir. Eğer sorgulama yapacağınız kişi ya da numaranın bu yönde bir talebi bulunmuyorsa rahatlıkla isimden numarasını bulabilirsiniz, ancak gizlilik talebinde bulunan numara ve kişilerin numarasına doğrudan erişilemeyecektir.

İsimden Numara Sorgulama

Türk Telekom tarafından geliştirilen bir uygulama sayesinde tüketicilerin Turkcell, Vodafone, Avea, Turk Telekom, POCell, PTTCell, Bimcell vb. her türlü operatöre kayıtlı numarayı öğrenebilmesi mümkündür. Söz konusu sorgulama tamamen internet üzerinden yapılabilmekte ve herhangi bir belge ibrazı gerekmemektedir. Numarasını sorgulayacağınız kişinin isim ve soyisim bilgisini öğrendikten sonra aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecek sorgulama sayfasına giriş yapabilir ve numarayı öğrenebilirsiniz.

http://www.ttrehber.turktelekom.com.tr/trk-wp/IDA2

İlgili sayfaya giriş yapıldığında numaraya ait isim, soyisim bilgisinin ve abonenin bulunduğu il ve ilçenin mutlaka belirtilmesi gerekmekte. Eğer yapılan sorgulama sonrasında ilgili il ve ilçe sınırları içerisinde aynı isim ve soyisme sahip birden fazla abone bulunursa kapsamlı arama sekmesine giriş yaparak daha detaylı bir sorgulama yapabilirsiniz.

İsimden Numara Öğrenme

Kişilerin isimden numara öğrenmek için başvurabileceği diğer bir yöntem de bilinmeyen numaralar servisinin aranmasıdır. Yukarıda paylaşılan Türk Telekom sorgulama yöntemi yalnızca gizlilik talebinde bulunmayan ve operatörleri tarafından bilgi paylaşımı yapılan aboneleri kapsamaktadır. Oysa 118 11, 118 32, 118 55, 118 42, 118 80, 118 88, 118 81, 118 18, 118 58, 118 24 gibi numaralara yapılan arama sonrasında isimden numara sorgulaması yapılabiliri, bir gizliliğin söz konusu olması halinde yakınında bulunan farklı bir kişiye erişim sağlanması talebi iletilebilir. Bu numaraların dakikası yaklaşık 168 kuruştan faturalandırılmaktadır. Söz konusu tutar abonenin faturasına yansıtılmakta ya da TL bakiyesinden düşürülmektedir.

İsimden Numara Bulma Uygulamaları

İsimden numara bulunabileceğine yönelik çeşitli uygulamalar Android, IOS, Windows Phone vb. marketlerde tüketicilere erişmeye çalışmaktadır. Söz konusu uygulamaların neredeyse tamamı kişinin doğrudan bilgi paylaşımı yapmasına muhtaç ve geçerliliği olmayan uygulamalardır.

isimden telefon numarasi bulma

Operatör şirketlerle herhangi bir ortaklığı bulunmayan bu uygulamalar telefona indirildiği anda kişinin ve kişinin telefon rehberinde kayıtlı olan diğer kişilerin isim soyisim, telefon numarası gibi bilgilerine erişmekte ve kendi veri tabanına kaydetmektedir. Dolayısıyla yapılan her indirme aslında kişinin telefon rehberindeki kişilerin de sisteme dolaylı yoldan dahil edilmesine ve istemleri dışında farklı kişilerle bilgilerinin paylaşılmasına neden olmaktadır.

Bu gibi veri hırsızlığının önüne geçmek ve güvende kalabilmek için operatör ya da telekomünikasyon şirketlerinin kendi uygulamaları haricinde herhangi bir uygulamaya itimat edilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Eğer elinizde bir telefon numarası var ve bunun kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu durumda Sitemizde yer alan yazılardan Telefon Numarasından İsim Bulma Sorgulama konulu bölümü ortalama 3 dk içerisinde inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ttrehber gerekli sorgulama bölümlerini usulüne uygun doldurup,robot olmadığınızı kanıtlayıp,bula bastınız,Karşı taraftan,Abone ise numara ve isim çıkması yada abone değilse bulunamadı cevabı gelmesi gerekirken;hiç bir şey olmuyor.Ölü gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu