fbpx
İş Bankası

İş Bankası Kredi Başvurusu Sonucu Öğrenme Sorgulama İşlemi

Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük bankalar arasındaki İş Bankası her gün binlerce kredi başvurusu almaktadır. Bu kapsamda yapılan kredi başvurusunun durumunu öğrenmek ve bilgi edinme hakkını kullanmak isteyen tüketicilerin sayısındaki bu fazlalık alternatif hizmet kanalları aracılığıyla kredi başvurusu sorgulama ve öğrenme imkanını doğurmuştur.

Tüketiciler başvuru sonrasında kendilerine iletilen referans numarası ya da form numarasıyla çeşitli hizmet kanalları aracılığıyla başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenebilir. Üstelik sorgulama, bilgi edinme ve sürecin hızlı ilerlemesi için bir sonraki aşamada gerekecek evrakların neler olduğunu öğrenmek tamamen ücretsizdir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır

Başvurunun ne zaman sonuçlanacağı tüketicinin başvuru ilettiği kredinin türüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin anında tahsis özellikli bir ihtiyaç kredisi ürünü için internet şube üzerinden başvuru iletildiyse bu kredi başvurusu 15 dakika içerisinde değerlendirilip sonuca bağlanacaktır. Hatta tüketicilerin sonuç alması sonrasında anında tahsis imkanından yararlanması ve tüm süreci 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlaması da mümkün.

Fakat şube ya da internetten taşıt kredisi, konut kredisi vb. ürünler için talepte bulunulduysa bu gibi kredilerin mevzuat gereği ekspertiz incelemesine muhtaç olması kaynaklı sonuçlanma süresi daha uzun olacaktır. Tüketicilerin konut, taşıt vb. ürünler için ilettiği kredi başvurusu 1-3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Fakat bazı durumlarda kredinin riskli görülmesi ve personel incelemesine yönlendirilmesi halinde daha da uzayabilmesi mümkündür, bankanın sonuçlanma süresiyle ilgili hiçbir taahhüdü bulunmamaktadır.

Başvuru Nasıl Sorgulanır

İş Bankası’na iletilen kredi başvurusunu sorgulayabilmek adına yararlanılabilecek iki alternatif hizmet kanalı bulunmaktadır. Tüketiciler kredi başvurusu sonrasında kendilerine teslim edilen referans kodu ya da form numarasıyla İş Bankası şubeleri ya da İş Bankası çağrı merkezi üzerinden kredi başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenebilir.

İş Bankası çağrı merkezinin numarası 0850 724 0 724’dür. İlgili çağrı merkezini arayan tüketiciler kredi bilgilendirme hattına bağlanıp müşteri temsilcisiyle görüşerek bilgi edinebilir.

Başvuru Sonrası Ne Olur?

Kredi başvurusu değerlendirilip sonuca bağlandıktan sonra konut ve taşıt kredisi için gerekli evraklarla ilgili bir bilgilendirme araması yapılır. Yapılan arama sonrasında tüketici şubeye davet edilir ve tahsis sürecinin ikinci adımına geçilmiş olur. Gerekli evrakların ibraz edilmesi ve ikinci adıma geçilmesi sonrasında ekspertiz incelemeleri yapılır ve mevzuata uygun şekilde kredi tahsisi gerçekleşir. Kredi kullanım sözleşmesi taşıt ve konut kredileri için ihtiyaç kredisinin aksine en son imzalanmaktadır.

İade Edilebilir Mi?

İletilen kredi başvurularının olumlu yanıtlanması ve kredi tahsisinin gerçekleşmesi sonrasında tüketicilerin kredi iade etme hakkı bulunmaktadır. Cayma hakkı olarak isimlendirilen bu hak uyarınca tahsis edilen kredinin 14 gün süresince kullanılmamış olması durumunda ceza, komisyon ya da faiz ödemesi yapmadan aynen iade olması mümkündür. Tüketiciler iade sonrasında hiçbir zarara uğramaz.

iş bankası kredi başvurusu sonucu öğrenme
İş Bankası Kredi Başvurusu Sonucu Öğrenme ve Sorgulama

Sigorta Yapılacak Mı?

Kredi başvurusu olumlu yanıtlanan ve tahsis sürecini sözleşmeyi imzalayarak tamamlayan tüketiciler kredi vadesi süresince hayat sigortası yaptırmak durumundadır. Hayat sigortası süresince meydana gelecek ölüm, kaza vb. olumsuzlukların önüne geçilmiş olur ve tüketici aksini belirtmediği sürece banka kendi anlaştığı sigorta şirketi üzerinden otomatik olarak sigorta primini başlatır. Sigorta prim ödemeleri tüketiciye tahsis edilen krediye ek bir maliyet olarak yansıtılır ve ayrı bir muhasebe kaydı altında ödemesi tüketiciden alınır. Kredinin erken kapatılması ya da iade edilmesi durumunda kullanılmayan hayat sigortası poliçesi için de iade gerçekleşir ve tüketicinin herhangi bir zarara uğraması söz konusu olmaz.

Sitemizde yer alan İş Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu konulu yazımızı da bu bölümü https://onlinekrediler.net/subeye-gitmeden-aninda-is-bankasi-kredi-basvurusu/ ziyaret ederek okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. slm ben işbankası kredı basvurusunda bulundum bugune kadar bır cevap alamadım aynı zamanda emeklıyım ve emeklı masımı işbankasından alıyorum neden benım kıredı hakkında bılgı vermıyorlar

    1. Kardesim en onemlisi maasina bakiyorlar. Doldururken hats yapmisindir. Dolduruken 5000 lira olarak belirt bi dene

  2. Bankanıza kredi baş vurusunda bulundum kredi onaylandı ama ben kredi kulandırılmadım ve şubeniz tarafından irtibat sağlanmadı tşkler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu