fbpx
Blog

İpotek Verince Bankadan Ne Kadar Kredi Çıkar (Ev,Araba,Arsa)

Normal şartlar altında kredi çekilememesi ya da normalde mümkün olandan çok daha yüksek miktarla kredi çekilmek istenmesi durumunda kişilerin ipotek vererek kredi kullanması mümkündür. Bu kapsamda verilecek ipoteğin niteliğine bağlı olarak çekilebilecek kredi miktarı da değişmektedir, dolayısıyla ipotek verince bankadan ne kadar kredi çıkar, nasıl ipotek verilir, süreç nedir vb. konulara değinmek yararlı olacaktır.

İpotekli Kredi Nedir?

Çekilecek krediye istinaden bir malın bankaya çeşitli şartlar altında satışının önceden onaylanması işlemine ipotek denilmektedir. İpoteğe konu mal varlığı borç ödemesinin gerçekleşmemesi ya da aksaması durumunda kredi kullanımından önce imzalanan sözleşmede de belirtildiği gibi banka tarafından otomatik olarak satın alınmış olur ve tüm mülkiyet hakkı bankaya geçer. Banka, ilgili mal varlığını ihaleyle satışa çıkarır ve satış sonrasında kişiden tahsil etmesi gereken borç miktarını alır ve arta kalan tutarı ilgili ipoteğin sahibine teslim eder.

İpotekli Kredi Başvurusuyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

İpotekli kredi başvurusu yapmak çoğu zaman için normalde olması gerekenden daha fazla borçlanmanın gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bu kapsamda herhangi bir malı teminat olarak vermeden önce borç yükünün altından kalkılıp kalkılamayacağının iyi analiz edilmesi gerekir. Zira 2 ay üst üste borç ödemesinin gerçekleşmemesi halinde banka direkt olarak hukuki prosedürleri uygulamaya başlayacak ve bu sürecin sonunda da mal varlığını satışa çıkaracaktır.

İpotekli Kredinin Avantajları

İpotekli kredi kullanılması durumunda normalde mümkün olandan çok daha yüksek limitlerle kredi tahsis edilebilir. Buna ek olarak bazı durumlarda (kentsel dönüşüm vb.) daha uzun vadeyle kredi kullanılabilmesi de mümkün olabilmektedir.

İpotek olarak konutun teminat verilmesi ve ihtiyaç kredisi kullanılmak istenmesi durumunda mevzuat gereği vergi muafiyetinden yararlanılır. Bu nedenle kredi için yapılacak toplam ödeme miktarında ciddi bir tasarruf sahibi olunur. İpoteğe konutun konu olması şarttır, aksi taktirde herhangi bir muafiyet söz konusu değildir.

Konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması halinde kredi riskinin çok düşük olması nedeniyle faiz oranının düştüğü de gözlemlenebilir. Bazı bankalar kredi faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmasa da şube kanalları aracılığıyla yapılacak görüşmeler sonrasında konutun ipotek verilmesi durumunda kredi faiz oranının düşebileceği öğrenilebilir.

İpotek Verince Ne Kadar Kredi Çekilebilir

İpotek verilmesi durumunda ne kadar kredi çekilebileceği mal varlığının değerine bağlı olarak değişecektir.

Konut İpoteği

Konut ipoteği verilmesi durumunda ekspertiz değerinin % 80’ine kadar kredi çekilebilir fakat bu konutun nerede olduğuna göre de değişebilir. Örneğin emlak sirkülasyonunun yüksek olduğu bir bölgede % 80 imkanından yani üst limitten kredi çekilebilecekken, taşrada yüksek alım-satım oranının gerçekleşmediği bölgelerde bu oran % 50’lere kadar düşebilmektedir. İlgili konuta ne kadar kredi verilebileceği ancak banka şubesiyle yapılacak görüşme sonrasında ortaya çıkmış olacaktır.

Arsa İpoteği

Arsa ipoteğiyle kredi çekilmesi durumunda ne kadar kredi imkanından yararlanılabileceği arsanın nerede olduğuna bağlı olarak değişecektir. Yine de % 50 oranında kredi tahsisin oldukça alışıldık bir durum olduğunu bilmek yararlı olabilir. Arsa alım ve satımının yüksek oranda gerçekleştiği yani kolaylıkla alıcı bulunabilecek bir alanda olan arsanın ipotek verilmesi durumunda çok daha yüksek oranlarla kredi çekilebilir.

Araba İpoteği

Arabanın ipotek olarak verilmesi durumunda ilk şart aracın sigorta altına alınmasıdır. Aracın sigorta altına alınması durumunda sigorta şartları incelenecek ve ilgili teminatın ne kadar risk içerdiği hesaplanmaya çalışılacaktır. Bu hesaplama sonrasında ne kadar kredi tahsisinin gerçekleşeceği de belirlenmiş olacaktır. Ortalamanın % 50 oranında olduğunu bilmek yararlı olacaktır.

ipotek sonrasi ne kadar kredi cikar

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Her banka ipotekli kredi tahsisini gerçekleştirebilir, fakat bazı bankalar kredinin ipotekli olarak tahsis edilmesiyle ilgili özel bir ürüne sahiptir. Bu kapsamda kişilerin kolaylıkla kredi tahsis edebileceği bankalar Akbank, ING Bank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank olarak sıralanabilir.

Sitemizde daha önceden yayımlayıp istifadenize sunmuş olduğumuz Ev İpoteği ile Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu