fbpx
Ticaret

İyzico Başvurusu Nasıl Yapılır Gerekli Evraklar Şartlar Neler

İnternet üzerinden ödeme almayı ciddi şekilde kolaylaştıran iyzico sayesinde çok kısa bir süre içerisinde ödeme entegrasyonunun e-ticaret sitesine kurulması ve satışlara başlanması mümkündür. Düşük fiyatlandırma politikası ve yaratıcı çözümleriyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen iyzico başvurusu nasıl yapılır gerekli evraklar nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Başvuru Yapabilir

İyzico sistemine üye olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • İnternet sitesinin ödeme sistemi haricindeki her ayrıntısının tamamlanmış ve kullanıma hazır olması gerekmektedir.
  • Site içerisinde iletişim bilgilerinin, alışveriş sepeti sayfasının, satışa sunulan ürünlerin ve bu ürünlere ait fiyat bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
  • Satış odaklı her sitede bulunması gereken gizlilik politikası, iptal-iade politikası, mesafeli satış sözleşmesi vb. içeriklerin yayımlanmış olması gerekmektedir.
  • Ödeme sayfaları için SSL’nin alınmış ve başarıyla kurulmuş olması gerekmektedir.
  • Siteye visa ve mastercard logolarının eklenmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca kumar içerikli, siyesi içerikli, sahte ürün içerikli, bahis içerikli, şiddet içerikli, yetişkin içerikli, zararlı içerikli, ihale içerikli, ilaç satışı odaklı web sitelerinin sisteme kabul edilmediğini de bilmek gerekir. Web sitesinin iyzico’ya üye olup olamayacağı konusunda kafa karışıklığı yaşanması halinde info@iyzico.com mail adresiyle temas kurulabilir.

Gerekli Belgeler

Üye olduktan sonra başvuru yapabilmek için şu belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir:

  • İmza sirküleri,
  • Vergi levhası,
  • Şirket ortaklarının kimlik fotokopileri,
  • Şirkete ya da şirket sahibi adına açılan banka hesap dekontu örneği.

Belgelerin kargo aracılığıyla iyzico’ya gönderilmesi gerekmez. Tek yapılması gereken bu belgeleri tarayıcıdan geçirerek iyzico’ya yüklemektir.

Nasıl Başvuru Yapılır

Başvuru yapabilir hale gelmek için ilk yapılması gereken doğrudan iyzico’nun web sitesine giriş yaptıktan sonra üye ol bağlantısını kullanmaktır. Üye olunduktan sonra mail adresine gönderilen aktivasyon içerikli postada yer alan bağlantıya tıklanmalı ve kontrol paneline erişilmelidir. Kontrol paneline erişildikten sonra ekranın sol üst tarafında yer alan Başvuru Yap butonuna tıklanmalı ve başvuru prosedürlerine başlanmalıdır.

İlk adım gerekliliklerin yerine getirildiğinin ispatlanabilmesi adına kişisel ve satış yapılacak internet sitesine ilişkin bazı bilgilerin paylaşılmasıdır. İyzico ile bu bilgileri paylaştıktan sonra gerekli belgelerin yüklenmesi ve hizmet şartlarının kabul edilmesi gerekecektir. Hizmet şartlarını kabul edip başvuruyu tamamla butonuna tıklandığında tüm başvuru prosedürleri yerine getirilmiş demektir.

Başvuru tamamlandıktan sonra başvurunun başarıyla iyzico’ya iletildiğine dair ek bir mail ya da bildirim alınmaz. 24 saat kadar beklendikten sonra iyzico’nun teknik ekibi, başvuru sırasında bildirilen mail adresi üzerinden iletişime geçecek ve sistemin entegre edilebilmesi için gerekenleri yapacaktır.

iyzico basvurusu ve gerekli belgeler

İyzico Ne Kadar Ücret Alıyor

İyzico’nun ne kadar ücret alacağı hangi hizmetten yararlanıldığı ve hangi statüde olunduğuna bağlı olarak değişmektedir. Site üzerinden pos cihazı aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler için başarılı işlem başına % 2.65 oranında komisyon ve 0,25 TL işlem ücreti talep eden İyzico, bireysel üyeler için bu oranı % 3,99 ve 0,25 TL olarak belirlemiştir.

İyzico ya bir alternatif olarak daha küçük çaplı ticaret yapanlar için hazırlamış olduğumuz İyzilink Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu