fbpx
İhtiyaç Kredisi

Hangi Bankadan 100 Bin TL İhtiyaç Kredisi Çekebilirim

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen tüketiciler ve ticari işletmeler ne kadar miktar için başvuru yapabileceğini çok iyi anlamalıdır. Bunun iyi anlaşılması hem yapılan başvurunun çok kısa süre içerisinde onaylanmasını sağlayacak hem de reddedilen kredi başvurusu olmayacağı için kredi notunun düşmesini önleyecektir. Bu açıdan hangi bankadan 100 bin TL ihtiyaç kredisi çekebilirim konusuna değinmek ve bilinmesi gerekenleri açıkça ifade etmek yararlı olabilir.

Bankalar 100 bin TL İhtiyaç Kredisi Veriyor Mu?

Geçtiğimiz günlerde bankacılık sektörüyle ilgili yayınlanan bir raporda finans sektörünün % 21 oranında daraldığı, diğer bir deyişle bankaların kredi vermekte ve hatta verdiği kredilerden doğan borçları geri almakta zorlandığı ortaya çıktı. Bu açıdan bankalar batık kredi miktarını düşürmek için daha düşük riskli kredilere yöneldi ve başta yüksek kredi notuna sahip olan tüketiciler olmak üzere düşük miktarlı, kesin geri ödenebilecek gibi görünen kredi başvurularına olumlu yanıt vermeye başladı.

Bu, 100 bin TL gibi bir miktar için ihtiyaç kredisi çekmek isteyen tüketiciler için çoğu durumda olumlu bir haber değil. Çünkü 100 bin TL, bankanın bir kişiye tahsis edebileceği ihtiyaç kredisi miktarı olarak ciddi şekilde yüksek bir miktar. Dolayısıyla bankaya yapacağınız başvurunun bu süreçte olumsuz yanıtlanma ihtimali kuvvetle muhtemel. Dolayısıyla başvuru yapmadan önce ne kadar miktar için başvuru yapabileceğinizi anlamak gerekir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

İnsan ihtiyaçlarının sınırsız olması, birtakım nakit ihtiyaçlarını da birlikte getirmiştir. Son zamanlarda insanların nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için faaliyet gösteren bankalar, bireylerin nakit ihtiyaçlarında ilk başvurduğu alan olmuştur. Yani sizlerde kredi çekebilmek için gerekli şartları sağlarsanız eğer, bankalar aracılığı ile nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Krediler arasında bilindiği gibi en çok tercih edilen ihtiyaç kredileri, sadece belirli bir limite kadar veriliyor. Fakat kredi notunuz istenilen seviyelerde ise, 100 bin TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar aracılığı ile, 100 BİN TL’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Çekebileceğiniz ihtiyaç kredisi gelirinizle ve sahip olduğunuz mal varlıklarıyla doğru orantılı olmalıdır. Bankanın ihtiyaç kredisi verirken yaptığı çoğu inceleme kişinin ilgili kredi ürününü geri ödeyip ödeyemeyeceği, geri ödeyemezse nasıl bir süreçle karşı karşıya kalınacağıdır. Örnek vermek gerekirse 300 bin TL değerinde 6 konutu olan Ali’nin bankaya bu konutlarından birisini ya da ikisini ipotek vererek yaptığı başvurunun olumlu yanıtlanma ihtimali çok yüksektir, çünkü banka ilgili krediden doğan borcun geri ödenmemesi halinde yasal olarak ipotek verilen konutları satabileceğini ve satıştan elde ettiği gelirle de borcunu alabileceğini bilir.

Yine de içinde bulunduğumuz süreçte konut stoğu arttığı, konut satın alımlarının düştüğü ve dolayısıyla konutların likit yani paraya çevrilmesi kolay mallardan birisi olmaktan giderek uzaklaştığını kavrayıp bankanın daha temkinli davranacağını hatırlamak gerekiyor.

Bankalar aylık gelirin % 25’inin kredi borç ödemesi için kullanılabileceğini varsayar ve tüketicinin harcamalarını anlamak ister. Hesaplamayı harcanabilir gelire göre yapar, gelir belgesi ibrazı istese de gerek tüketicinin hesap dökümü gerek geçmiş dönemlerde kullanılan kredi ürünlerinden ilgili tüketicinin ne kadar harcama yaptığını anlamaya çalışır.

Örneğin 10 bin TL geliri olan Veli, aylık 5 bin TL harcama yapıyorsa Veli’nin harcanabilir geliri tasarruf edebileceği miktara yani harcanmayan 5 bin TL’ye eşittir. Dolayısıyla Veli, bu gelirin % 25’ini rahatlıkla kredi taksit ödemesi için kullanabilir ki bu rakam da 1250 TL’ye tekabul eder. Bu, garanti bir hesaplama yöntemidir. Veli’nin çok yüksek bir kredi notu varsa ve ipotek vereceği mal varlığı da varsa aylık ödeyebileceği taksit miktarı için bankanın 2000 TL’ye ikna olmasını sağlayabilir ki bu da 48 ay vadeyle 96 bin TL’ye tekabul eder.

Yani, eğer 100 bin TL kredi çekmek istiyorsanız Veli’ninki gibi yüksek bir gelire sahip olmalı ve bankaya çeşitli teminat ya da ipotekler verebilmelisiniz. Bu, ihtiyaç kredisi için geçerlidir.

Yüksek Limitle Konut Kredisi Veriliyor da İhtiyaç Kredisi Neden Verilmiyor?

Konut kredisi sosyal devlet anlayışının bir ilkesi olarak tüm hane haklarının konut sahibi olabilmesi adına mevzuatsal esnekliğe sahiptir ve bankaların daha yüksek riskle, daha yüksek vadeyle kredi vermesini mümkün kılar. Bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı bankaların sanıldığı kadar özgür olmadığıdır. Bankalar, tüketiciye vereceği kredide bankacılık mevzuatına uygun hareket etmek zorundadır ve ihtiyaç kredisi için bu şartlar çok katıdır, oysa konut kredisi için o kadar da katı değildir. Dolayısıyla yüksek limitle konut kredisi verilebilirken ihtiyaç kredisi verilemeyebilir. Veya tıpkı yukarıdaki örnekteki Veli gibi olunması beklenebilir.

100 bin TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Hali hazırda faaliyette olan tüm bankalar bir bireye 100 bin TL ihtiyaç kredisi verebilecek kadar yüksek öz sermayeye sahiptir, banka açısından gerekli şartlar sağlanır. Fakat tüketicinin şartları düşünüldüğünde bir risk alınması gerektiği için öz sermayesi diğerlerine nazaran daha yüksek bankalara yönelinmesi gerekir.

Bunun nedeni BASEL II ve BASEL III anlaşmalarından sonra tüketicilere verilecek kredilerle ilgili riskin bankanın öz sermayesiyle doğru orantılı olması nedenidir.

Bu açıdan 100 bin TL ihtiyaç kredisi için başvurulabilecek öz sermayesi yüksek bankalar:

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Denizbank,
 • ICBC,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası olarak sıralanabilir.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yüksek limitli ihtiyaç kredisi ihtiyacı olan tüketiciler konut ipotekli ihtiyaç kredisi ürünü için başvuruda bulunabilir. Konut ipotekli ihtiyaç kredisi 100 bin TL’lik ihtiyaç kredisi çekmek için başvurulabilecek en mantıklı ve makul yöntemlerdendir.

Olay en basit haliyle sahip olunan bir konutun çekilmek istenen ihtiyaç kredisine ipotek olarak verilmesi ve bankaya, ilgili krediden doğan borçların ödenmemesi halinde bu konutun satılabilmesi ve satıştan elde edilen gelirle de borçların tahsil edilebileceği yetkisinin verilmesidir. İpotekli ihtiyaç kredileri çeşitli vergilerden de muaftır ve ipoteksiz krediye nazaran daha düşük maliyetle tahsil edilir.

100000 TL ihtiyaç kredisi
hangi bankadan 100 bin TL ihtiyac kredisi cekebilirim

Halkbank 100 bin TL İhtiyaç Kredisi

100.000 TL 60 ay vadeli kredisi iki türlü alınabilmektedir. İlk olanı 52 TL dosya masraflı olanıdır ve %1.13 faiz oranı vardır. Fakat dosya masrafsız kredi çekerseniz, %1,12 oranında faiz ödemesi yaparsınız. 35 yaşında maaş belgesi ile başvuran erkek bireyler, 48 ay vadeli kredi için 30 TL tutarında sigorta bedeli ödemektedirler.

Vakıfbank 100 bin TL İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank 100 bin TL İhtiyaç kredisi veren bankalar arasında, Halkbank’tan sonra ikinci sırada gelmektedir. 100 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredinizi Vakıfbank aracılığı ile 60 ay vadeyle çekebilirsiniz. Bu kredide genel olarka uygulanan faiz oranı, %1.12 olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası 100 bin TL İhtiyaç Kredisi

Garanti bankası yeni yürürlüğe giren bir yasa ile 60 aya kadar vadelendirme yapabiliyor. Sizlerde 100 bin TL ihtiyaç kredisini eğer Garanti Bankası aracılığı il çekerseniz, %1.29 oranında faiz ödemesi yaparsınız. Banka 500 TL dosya masrafı alırken, yıllık vadede 300 TL tutarında sigorta masrafı tahsil etmektedir.

Akbank 100 bin TL İhtiyaç Kredisi

Akbank şubelerinden veya internet aracılığı ile 100 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Fakat kredi notunuzun mutlaka istenilen seviyelerde olması gerekiyor. Eğer sizlerde kredinizi Akbank üzerinden çekerseniz, 60 aya kadar vade olabileceği gibi, uygulanan faiz oranı da %1.39 olarak belirlenir.

İş Bankası 100 bin TL İhtiyaç Kredisi

Son olarak İş Bankası, 100 bin TL kredi veren bir diğer bankadır. Eğer İş Bankası üzerinden ihtiyaç kredisi alacak ve bu kredinin tutarı da 100 bin TL olursa eğer, 60 aya kadar vade yapabilir ve bu krediyi de %1.05 orandan çekebilirsiniz.

Bankalardan Çekilecek Kredi Miktarını Yükseltmek İçin Yöntemler

Saydığımız bankalar 100 bin TL ‘ye kadar kredi verdiklerini belirtmekle birlikte; bu bankalar haricinde de çekmek istediğiniz kredi miktarını artırmanın bazı yolları bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek kredi başvurunuzdaki kredi talebinizi yükseltebilirsiniz. Şimdi kısaca bunları da sizlere aktaralım.

Kefil Bildirme

Eğer kredi başvurunuzda kredi notu ve aylık gelir durumu iyi olan bir kefil ibraz edebilirseniz, bu durumda hangi banka olursa olsun çekebileceğiniz kredi miktarı daha yüksek seviyelerde olabilecektir. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki; ibraz edeceğiniz kefilin kredi notu düşükse ve aylık geliri de düşük miktarlarda ise; bu durumda size yarardan çok zararı olabilecektir.

Gayrimenkul ya da Araç İpoteği

Adınıza kayıtlı olan arsa, ev, yazlık, kışlık, vs. gibi gayrimenkullerin yanı sıra aynı zamanda varsa aracınızı ipotek ettirmek suretiyle çekmek istediğiniz ihtiyaç kredisi miktarını artırabilirsiniz. Tabii ki değeri 10 bin TL olan bir aracın ipotek ettirilmesi ile değeri 50 bin TL olan bir aracın ipotek ettirilmesi arasında elbette fark olacaktır.

Aylık Gelir Bildirimi

Her ne kadar bazı bankalar gelir belgesiz kredi vererek artık konuyu pek önemsemiyor desek te; maaşınız dışında aylık rutin olarak bir geliriniz var ise; bunu da bankanıza bildirmeniz, alacağınız kredi miktarına olumlu etki edecektir. Bu gelirlere örnek olarak mevduat gelirleri, kira gelirleri, vs. gibi hususları belgeleyebildiğiniz sürece size kredi başvurusu sırasında olumlu etkileri olacaktır.

Konuyla ilgili olarak En Hızlı ve Kolay Kredi Onayı Yapan Bankalar konusunu ele aldığımız bu bölümü de inceleyebilir, uygun görmeniz halinde anında kredi başvurunuzu yaparak paranızı hesabınıza alabilirsiniz.

Belirttiğimiz faiz oranları ve vade süreleri güncel olarak değişmekle birlikte sitemiz olarak tüm bu değerleri zamanında güncellemeye çalışmaktayız. Yine de son kontrolün tarafınızca ilgili bankanın web sitesinden yapılması daha yerinde olacaktır.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu