fbpx
Esnaf KredileriHalkbankSıfır Faizli Krediler

Halk Bankası Özel Esnaf KOBİ Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Halk Bankası bildiğimiz üzere devlet tarafından ilgili kanuni düzenlemelerin yapılması sonucunda 1933 yılında KOBİ ve esnafların desteklenmesi adına kurulmuş bir bankadır. Bununla birlikte yıllardır KOBİ ve esnaflar için özel kredi kampanyaları düzenlemekte, günümüzde de bu kampanyalarına devam etmektedir. Bizler de onlinekrediler.net olarak bu yazımızda Halk Bankası Özel Esnaf ve KOBİ Kredisi başvurusu nasıl yapılır, ne gibi belgeler gerekiyor kısaca sizlerle paylaşmaya çalışacak ve bu krediler ile ilgili önemli noktaları istifadenize sunacağız.

Halk Bankası Özel Esnaf ve KOBİ Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır
Halk Bankası Esnaf ve KOBİ Kredisi

Esnafların Halk Bankası ‘ndan Çekebileceği Kredi Paketleri

Halk Bankası ‘nda esnaflara özel olarak oluşturulan 4 ayrı kredi paketi bulunmaktadır. Bunlar; ESKKK Kefaletiyle Krediler, ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler, 0 Faizli Esnaf Kredileri, Halk Esnaf Destek Paketi ‘dir. Bu paketlerde; hepsinin içeriği, başvuru şartları ve çekilebilecek kredi miktarı farklılık göstermektedir. Şimdi bu paketleri de tek tek sizler için ele alalım. ESKKK Kefaleti ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımıza göz atmanız fayda sağlayacaktır.

Halk Bankası ‘ndan ESKKK Kefaleti İle Kredi

Halk Bankası ‘ndan ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri) Kefaleti ile çekeceğiniz krediler faiz oranı yüzde 4 ‘lerden başlamakta olup, çekebileceğinizi azami kredi tutarı ise 150 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu noktada bağlı bulunduğunuz ESKKK hangi risk grubunda bulunduğuna göre çekebileceğiniz kredi miktarı da buna göre azalabilecektir. Bu rakamlar  75 bin TL ve 100 bin TL ‘dir. Vade süresi konusunda kullanabileceğiniz en uzun vade süresi ise 60 ay yani 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ödeme konusunda ise; 6 ayda bir, 3 ayda bir ya da aylık olarak ödeme dönemleri ayarlayabilirsiniz.

Kimler Başvurabilir

Halk Bankası ‘ndan ESKKK Kefaleti ile kredi başvurusunda bulunabilecek kişiler; Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı kişilerinden ve yine iş ya da ikamet ettiği bölgede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak kişilerden olmalıdır.

Gerekli Belgeler ve Başvuru

Bu krediye başvurmak isteyen kişilerin; kimlik fotokopisi ile birlikte Esnaf Oda Kayıt Belgesi ve yine Esnaf Sicil Tasdiknamesi ile Vergi Levhası Fotokopisi ibrazında bulunması gerekecektir. Bu belgeler kredi başvurusu açılabilecektir. Kredi başvurularınızı ise Halk Bankası şubelerine yapabilirsiniz.

Halk Bankası ‘ndan ESKKK Kefaleti Olmadan Kredi

Eğer ESKKK kefaleti sunacak bir durumunuz yok ise; bu durumda da yine Halk Bankası ‘ndan esnaf kredisi çekebilmeniz mümkündür. Ham madde gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına; yine 5 yıl 60 ay vadeli, ödeme dönemleri de 6 aylık, 3 aylık ve aylık olarak ayarlanabilecek şekilde 150 bin TL ‘ye kadar Halk Bankası ‘ndan esnaflara finansman desteği sağlanmaktadır. Çekebileceğiniz kredi miktarı; banka tarafından bir durum değerlendirmesi yapılarak gelir ve gider dengenize göre belirlenecektir. Bu tutar da 100 bin, 125 bin ya da 150 bin TL arasında değişkenlik gösterecektir.

Kimler Başvurabiliyor

ESKKK Kefaleti olmadan Halk Bankası ‘ndan esnaf kredisi çekmek isteyenler; ESKKK ortağı olmaması ve yine Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olmaları halinde bu kredi türüne başvuru için gerekli şartlar sağlanmış olacaktır.

Gerekli Belgeler ve Başvuru

ESKKK Kefaleti olmadan esnaf kredisi başvurusunda bulunmak için; kimlik fotokopiniz, Esnaf Oda Kayıt belgeniz, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ile Vergi Levhası fotokopinizi yanınızda getirmeniz gerekecektir.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Halk Bankası, KOBİ ve esnaflar için düşük faizli esnaf kredilerinin yanı sıra sıfır faizli esnaf kredisi imkanı da sunmaktadır. Bu kredi türünden faydalanabilecek olan esnaf ve KOBİ ‘ler için yüzde 100 oranında faiz muafiyeti uygulanır yani faiz alınmaz. Sadece çekilen ana para kadar geriye ödeme gerçekleştirilir.

Kimler Çekebilir

Bu noktada Halk Bankası ‘nın sıfır faiz kredi için aradığı şartlar; başvuru yapılan tarih itibariyle 3 yıllık (en az) ustalık belgesi sahibi olunması, sahip olunan bu ustalık belgesiyle ile ilgili olarak son 1 yıl içerisinde adına bir işletme kurulduğunun belgelenmesidir. Bunun yanı sıra KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak, programı bitiren ve başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından küçük olan genç girişimciler için KOSGEB onaylı projeler ile birlikte başvuruda bulunulması halinde 100 bin TL ‘ye kadar sıfır faiz kredi desteği sağlanmaktadır.

Bir de küçük hatırlatmada bulunacak olursak; saydığımız her iki şartı taşıyan ancak; son 5 yıl içerisinde hibe desteği (2016 ve 2017 sıfır faizli KOSGEB kredileri hariç) alan kişiler ve yine son bir yıl içerisinde ticari faaliyeti durmuş olanlar bu krediden yararlanamayacaktır.

Halk Bankası Esnaf Destek Paketleri

Saydığımız kredilere ilave olarak; Halk Bankası ‘ndan esnafa özel destek paketleri de bulunmakta olup, bu paket kapsamında sunulan kredilerde; geri ödemesiz dönem, 36 ay vade süresi, aylık ya da 3 ayda bir ödemeler şeklinde gibi cazip fırsatlar bulunmaktadır. Bu paketler kapsamında esnafların çekebileceği kredi miktarı ise azami 150 bin TL olarak belirlenmiştir.

Halk Bankası Esnaf Kredilerine Nasıl ve Nereden Başvuruda Bulunulur

Esnaf kredileri ile ilgili kredi başvuruları için size en yakın Halk Şubesi ‘ne müracaat etmeniz yeterlidir. Esnaf kredisi konusun yetkilendirilmiş size en yakın Halk Bankası şubesini öğrenmek isteyenler http://www.halkbankkobi.com.tr/EskkkSorgulama.aspx adresinden il bazlı sorgulama yapabilir.

Konu ile ilgili olarak bir ön başvuru oluşturmak ya da kafanıza takılan sorularınızı sormak için dilerseniz, yazımızın altında yer alan YORUMLAR bölümüne yorum bırakabilir ve yine bunun yanı sıra Halk Bankası Dialog Çözüm merkezi numarası olan 0 850 222 0 401 nolu telefonu da arayabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden esnaf kredileri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için; ilgili bölümü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. bir arkadaşım halkbankasından açacakları bir pastane için gerekli malzemeleri almak için kobi kredisi almak istiyor.İzleyecekleri yoılu söylermisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu