fbpx
KOBİ

İşe Devam Kredisi Başvuru Kanalları

Devlet tarafından Covid-19 salgını sonrasındaki süreci; ekonominin en hafif hasarla atlatması adına bir takım düzenlemeler yapılarak desteklere devam ediliyor. Bu destekleri sizlere ayrıntılı şekilde aktardığımız üzere; şimdi de son olarak açıklanan bir diğer destek olan İşe Devam Kredisi adı altında sunulan kredilerden bahsedeceğiz.

İşe Devam Kredisi Nedir?

İşe devam kredisi; Corona virüsün sosyal ve ekonomik hayata etkilerinden dolayı; KOBİ ler ile diğer işletmelere finansman desteği sağlamak, sermaye sıkıntılarına çözüm üretmek adına devlet bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan KGF destekli bir kredi türüdür.

İşe Devam Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Bu krediye tüm KOBİ ve işletmeler başvuruyor. Sadece bir ön şart olarak; 2020 yılının Şubat ayı sonu itibariyle çalışan sayısı bakımından (kayıtlı olmak kaydıyla) herhangi bir azalma görülmeyen firmalardan olması şartı koşuluyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız, işe devam kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. Kredinin onayı noktasında olası bir teminat eksikliği halinde ise KGF (Kredi Garanti Fonu) ile bu anlamda da bir destek sağlanacak.

İşe Devam Kredisi Detayları

Kredinin detaylarına baktığımızda;

  • Başvurular 26 Mart itibariyle başlayacak,
  • Vade süresinin azami 36 ay olacak,
  • Faiz oranı yıllık % 7.5 olacak,
  • 6 ay anapara veya faiz, vs. gibi herhangi bir ödeme yapılmaksızın tahsis edildiği bilgilerine ulaşıyoruz.

İşe Devam Kredisi Ne Kadar Veriliyor

İşe devam kredisinin ne kadar verileceği konusunda ise belirleyici kriter; ilgili başvurucu KOBİ veya işletmenin yıllık cirosu olacak. Yıllık cirosunun miktarına göre verilebilecek en üst kredi limitleri ise şu şekilde olacak.

Yıllık cirosu 0 ile 25.000.000 (yirmi beş milyon) TL arasında olan KOBİ ve işletmeler için azami kredi tutarı 10.000.000 (on milyon) TL,

Yıllık cirosu 25.000.000 TL (yirmi beş milyon) ile 125.000.000 (yirmi beş milyon) TL arasında olan KOBİ ve işletmeler için azami kredi tutarı 25.000.000 (yirmi beş milyon) TL,

ise devam kredisi basvuru kanallari

Yıllık cirosu 125.000.000 (yirmi beş milyon) TL ve üzerinde olan KOBİ ve işletmeler için azami kredi tutarı 100.000.000 (yüz milyon) TL olacaktır.

Yukarıda yer alan rakamlara göre kendi işletmenizin ne kadar işe devam kredisi alabileceğini de hesaplayabilirsiniz.

İşe Devam Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır

İşe devam kredisinden yararlanmak isteyen ve ilgili şartları sağlayan KOBİ ler ile işletmelerin; kendilerine en yakın Vakıfbank, Ziraat Bankası ya da Halkbank şubelerine başvuruda bulunması yeterli olacak. Başvurusu sırasında yanınızda kimliğiniz ve yine mümkünse iş yeri ile ilgili bir takım belgeleri (vergi levhası, imza sirküsü, muhasebe bilanço bilgileri, vs.) yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

Covid-19 Nedeniyle Yapılan Vergi ve Mali Düzenlemeler konulu yazımızı da inceleyebilir ve devletin verdiği diğer destekler hakkında da bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu