fbpx
Blog

Gelen Zamlar Sonrası Tasarruf İçin Faturaları Nasıl Azaltırım

Geçtiğimiz dönemlerde elektrik, doğalgaz ya da su faturası fark etmeksizin yapılması gereken ödemelere ciddi zamlar geldi. Her ne kadar önümüzdeki dönemde bir zam daha yapılmayacağı söylenmiş olsa da mevcut zamlar dahi başlı başına bütçeyi sarsmaya yeterli düzeyde. Bu açıdan elektrik, su ve doğalgaz tasarrufunun nasıl yapılacağına değinmek, faturaları azaltmak için kullanılabilecek yöntemlere değinmek yararlı olacaktır.

Doğalgaz Faturasını Azaltmak

Doğalgaz kullanan kişiler kış aylarında faturalarının katlandığını fark edecektir. Doğalgaz ülkemizin yurt dışından ithal ettiği bir enerji türüdür ve oldukça maliyetlidir. Bu açıdan gaz kullanımını azaltmayı düşünmek, faturalar karşısında mücadele vermek konusunda başarılı işler ortaya koyabilecektir.

Termostatı Kısın

Yüksek bir termostatı daha düşük ısı derecesinde sabit tutmak, rahat hissedebileceğiniz en düşük seviyeye kadar ısıyı düşürmek yararlı olacaktır. Bunun için en düşük sıcaklıktan başlayarak zaman içerisinde ısıyı arttırın ve yeterli olduğunu düşündüğünüz ısıyı not edin. Evde olmadığınız günlerde ya da saatlerde kombiyi kapattığınızdan mutlaka emin olun.

Tahmin edilebileceği gibi evdeki bazı odakların ya da bölgelerin diğerlerine nazaran daha sıcak olması gerekir veya bazı yerlerin ısınmasına gerek yoktur. Böyle bir durum söz konusuysa radyatör vanaları yardımıyla ısı ayarlaması yaparak daha sıcak veya daha soğuk olması gereken yerleri paylaştırın. Radyatör vanaları gelen sıcak su miktarını ayarlaması itibariyle ısı maliyetinizi ciddi şekilde düşürebilir ya da radyatör vanası kısık bir peteği ısıtmak için termostat sıcaklığını arttırmaya çalışırken elektrik kullanımı nedeniyle zarara uğrayabilirsiniz. Bu yüzden sıcak olması gereken yerlerin radyatör vanasının tamamen açık olduğundan, soğuk olması gereken yerlerin ise kısık olduğundan emin olun.

LED ısıtıcılar çok yüksek miktarda enerji tüketmektedir. Elektrikli ya da sulu olması fark etmeksizin bunlar muhtemelen tercih edebileceğiniz en maliyetli ısınma yöntemi olacaktır. Bunları kullanmaktan vazgeçin ve evinizin yalıtımını iyileştirmek için biraz yatırım yapın. Yapacağınız bu yatırım sayesinde çok daha düşük sıcaklıklarda çok daha yüksek performans elde etmeniz mümkün olacaktır.

Pencere ve Dış Kapıyı Kapalı Tutun

Isı tasarrufu yapmak için tercih edebileceğiniz yöntemlerden birisi de pencere ve dış kapıları mümkün olduğunca az açmaktır. Evinizin içerisindeki tüm kapılar açık kalsın, ancak pencere ve dış kapıyı açmak konusunda çekimser davranın. Dışarıdan hava girişlerini kapatın, camlarınızı silikonlayın, eğer mümkünse ve uzun süre kullanılmayacak bir pencereye sahipseniz bu camı plastik pencere kitiyle kapatmayı düşünebilirsiniz.

Güneşliklerinizi Açın

Gün ışığı olduğu müddetçe evinizdeki tüm pencerelerin güneşliklerini açın, sıcak ışığın eve girmesini mümkün kılın. Ayrıca geceleri yani havanın karardığı zamanlarda da evin ısınmasına yardımcı olup ısı yayan ışıkları içeride tutmak için güneşliklerin tümünü kapatın.

Kıyafetlerinizi Ilık Suda Yıkayın

Enerji maliyetlerini kısmak için tercih edebileceğiniz yöntemlerden birisi de kıyafetleri ılık suda yıkamak ve gün ışığında kurumaya bırakmaktır. Kıyafetleri içeride kurutacaksanız peteklerin üstüne asmaktansa hava akışının olduğu bir yerde tutmak daha yararlı olur.

Bakımları İhmal Etmeyin

Kombi bakımı yaptırmak maliyetlerinizi artırmaz, aksine daha tasarruflu bir şekilde ısınmanızı mümkün kılar. Bu nedenle her yıl mutlaka ocağınızı, ısıtıcınızı ve türevi enerji kullanan ürünlerinizi bakıma sokup doğru şekilde çalıştığından emin olun. Bu faturalarınıza ilk aydan itibaren etki etmeye başlayacaktır.

Yalıtım Yapabilirsiniz

Eviniz kendiliğinden yalıtıma sahip değilse siz de bunu yapabilirsiniz. Çok büyük maliyetlere katlanmadan yalıtım yatırımı yapmak orta vadede enerji maliyetlerinizin ciddi şekilde düşmesini sağlayacaktır.

Elektrik Tasarrufu

Elektrik zamları da hali hazırda kullanılabilecek en pahalı enerji kaynaklarından birisini elektrik yapmıştır. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması itibariyle tüketiminden vazgeçilemese de elektrik faturasını azaltmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Aydınlatma

Perdelerinizi olabildiğince fazla açın ve gün ışığının evin içerisini aydınlatmasına izin verin. Lambaları hemen yakmak yerine mümkün olan en geç saatte yakmaya başlayın ve tasarruflu ampülleri tercih edin. Bu sayede kullandığınız elektrik miktarını ciddi şekilde azaltacak ve ilk aydan itibaren maliyetlerinizin düşmesini sağlayacaksınız.

Ampüllerinizi Değiştirin

Kompakt floresan yerine LED ampuller kullanmayı düşünebilirsiniz. Kompakt floresanlar enerjisinin % 95’ini ısı olarak yayıp, ciddi bir enerji tüketimine neden olurken LED ampuller çok daha yüksek oranlarda enerji tasarrufu sağlar ve çok daha uzun süre kullanılabilir.

Işıkları Söndürün

Elektrik tasarrufunun en basit fakat en etkili yöntemlerinden birisi ışıkları söndürmektir. Mümkün olan her zaman diliminde ışıkları söndürün ve dışarıdaki ışık kaynaklarının evinizi aydınlatmasını mümkün kılın. Kısa süreli ışık ihtiyaçlarınızın olduğu yerlere ısınmasına gerek olmayan ampuller yerleştirin ve daha az enerji tüketerek yanan bu ampuller sayesinde enerji maliyetlerinizi düşürün.

Kullanılmayan Cihazları Fişten Çekin

Fişe takılı olan cihazlar enerji ihtiyacı olmasa bile tüketime devam eder. Örneğin bilgisayarınız tamamen şarj olmuş olsa bile bataryası prize takılıysa bu durumda sanki şarj ediyormuşcasına tüketim sürer. Açma ve kapama anahtarı olan prizler kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer her seferinde cihazları fişten çekmek sizin için bir ızdırap haline geliyorsa kullanabileceğiniz en etkili yöntem açılıp kapanabilir uzatma kablolarıdır.

Kullanmadığınızda televizyonunuzun, fırının ve türevi elektronik aletlerin fişten çekildiğinden emin olun.

Enerji Tasarruflu Ürünler Kullanın

Eski cihazlar üretilirken elektrik tasarrufu bu denli önemli değildir ve bu nedenle firmalar da enerji tasarruflu ürünler geliştirmeye ilgi göstermedi. Fakat gün geçtikçe enerji tasarrufunun önemi artmakta ve daha az enerji tükettiği halde daha fazla performans gösteren ürünler piyasaya sürülmekte. Bu nedenle eski cihazlarınızı yeni ve enerji tasarruflu olan modelleriyle değiştirin.

Gerçekten İhtiyacınız Olduğunda Kullanın

Bir kot pantolonu ya da gömleği yıkamak için çamaşır makinesini kullanmayın veya tek yıkanmasın diye aslında yıkanması gerekmeyen giysilerinizle birlikte makineye atmayın. Bu giysilerinizi çok kısa süre içerisinde elinizde de yıkayabilirsiniz. Buna ek olarak bulaşıklarınızı da kullandıktan hemen sonra durulayıp temizleyerek bulaşık makinesi kullanım ihtiyacınızı ortadan kaldırabilir ve elektrik faturasında çok ciddi bir düşüş sağlayabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir enerji konusunda çeşitli devlet teşvikleri de mevcut. Bu kapsamda enerjinizi rüzgar ya da güneşten elde etmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu hizmeti küçük veya büyük birçok şirketten satın alabilir, kısa süre içerisinde enerji dönüşümünüzü sağlayabilirsiniz.

Su Tasarrufu

Tasarruf edilmesi gereken faturalardan birisi de su faturası. Bu açıdan yüksek maliyetli suyu daha az kullanıp, aynı performansı yakalamak için çeşitli tasarruf yöntemlerine başvurulması yararlı olabilir.

Bulaşık Makineleri Mantıklı Olabilir

Yukarıda bulaşıklarınızı elinizle yıkayabileceğinizi söylemiştik, eğer bulaşıklarınız tek seferde 2 dakika içerisinde yıkanabilecek seviyeden fazlaysa bu durumda muhtemelen sahip olduğunuz enerji tasarruflu bir bulaşık makinesi elinizde yıkayacağınız bulaşıktan çok daha az su tüketerek bulaşıklarınızı yıkayacaktır. Enerji tasarruflu bulaşık makineleri devlet desteği kapsamındadır ve yenilenmesi için ciddi fırsatlar söz konusudur.

Armatürler

Mutfak ya da banyo musluklarına düşük akışlı armatür takarak faturalarınızda çok ciddi bir düşüş sağlayabilirsiniz. Daha az su kullanarak aynı performansı sağlayan bu ürünler daha az suyun daha hızlı akmasını sağlayarak ihtiyacınız olan her şeyi size sağlar.

Çamaşır Makinesi Çok Önemli

Standart bir hanede kullanılan suyun yaklaşık % 22’si çamaşır makinesi tarafından kullanılmaktadır. Kıyafetleri yıkamadan önce biriktirmeyi ve makineyi tam kapasite kullanmayı ihmal etmeyin.

faturalari azaltmak

Enerji tasarruflu bir çamaşır makinesi 75 litre suyla tüm çamaşırlarınızı yıkayabilirken, enerji tasarrufsuz modellerde 200 litre su dahi yeterli olmayabilmektedir. 10 yaşından büyük olan çamaşır makinelerinizi yenisiyle değiştirin ve enerji tasarruflu olanlarını kullanmaya özen gösterin.

Plastik Şişe Sularını Tüketmeyin

1 litre suyu içerisinde tutabilecek plastik şişenin üretilebilmesi için 3 litre suya ihtiyaç duyulur. Çok büyük bir verimsizlik anlamına gelen bu durum kısıtlı olan suyumuzun ihmalkar bir şekilde kullanıldığının en önemli özelliğidir. Gelecek nesillerin hayati öneme sahip suyu kullanabilmesi ve yaşamlarına devam edebilmesi için suyun tasarrufu çok önemlidir. Dolayısıyla çelik bir su taşıma kabı satın aldıktan sonra arıtıcıdan temin ettiğiniz suyla bunu sürekli olarak kullanmayı ve hem dışarıda yapacağınız su harcamalarını kısıp hem de su tasarrufu konusunda verimli bir işe imza atmayı başarabilirsiniz.

Ayda 650 TL Tasarruf Yapmak İçin Bilinmeyen Yöntemler konulu yazımızı  da okuyarak bireysel anlamda bütçenizi rahatlatacak bazı ipuçları edinebilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı