fbpx
İhtiyaç Kredisi

Faturalı Hatta Anında Nakit Kredi

Nakit ihtiyaçlarının giderilmesinde bankalardan kredi kullanımı her geçen gün artış göstermeye devam ederken, talebin artması ve bankaların kurallarını biraz daha sertleştirmesi nedeniyle tüketiciler alternatif kredi arayışlarına giriyor. Bu alternatiflerden birisi olan ve son dönemde adını sıklıkla duyduğumu faturalı hatta anında nakit kredi gibi sloganlarla kredi finansmanı üzerine bir takım bilgilendirmeye yapmak gerekiyor.

Faturalı Hatta Nakit Kredi Başvurusu

Öncelikle bu faturalı hatta kredi imkanından sadece faturalı hat sahiplerinin yararlanabildiğini belirtmek gerekiyor. Faturasız hat sahiplerinin bu şekilde bir krediden yararlanabilmeleri söz konusu değil. Aslında işin özü direkt nakit para tahsisi şeklinde de değil. Ancak halk arasında faturalı hatlar üzerinden tahsis edilen bir krediymiş gibi görülüyor. İşin içine girildiğinde aslında olayın; faturalı hat sahibi adına ilgili bayii tarafından bir cep telefonu satın alınması için başvuruda bulunuluyor. Cep telefonunun alınması için ilgili operatör şirket (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) finansman sağlıyor. Bu finansmanın taksitleri 24 ay gibi uzun sürelere kadar vadelendirilebiliyor. Tabii ki ister istemez üzerine vade farkı / faiz de ilave ediliyor. Ödemeler ise; vade süresi boyunca ilgili fatura hatta cep telefonu bedeli olarak aylık yansıtılıyor. Eğer bu aşamalarda onay konusunda herhangi bir sorun yaşamadıysanız, artık nakit aşamasına yaklaştınız diyebiliriz.

Faturalı Hattan Kredi Güvenilir mi?

Onay aşamalarından sonra artık süreciniz işi nakite çevirme aşamasına gelmiş olacaktır. Söz konusu operatör şirket size bu parayı nakit olarak vermeyecektir. Dolayısıyla az çok tahmin edeceğiniz üzere; işin nakite döndürülmesi kısmı, vadeli bir şekilde alınan cep telefonunun satılması ile olacaktır. Özellikle kutusu açılmayan ve hiç bir şekilde kullanılmayan cep telefonları; neredeyse sıfırlarına yakın rakamlarla satılabilmektedir. Eğer ki satacağınız kişi; cep telefonu al sat yapmayan ve telefonu kullanmak için alacaksa bu durumda çok iyi rakamlara satabilme ihtimaliniz olacaktır.

Cep Telefonunu Satamazsam

Bu noktada faturalı hatta kredi üzerinden satın alacağınız cep telefonu modelini seçerken, piyasa açısından çok tutulan modellerden olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde satış süreciniz uzayabilir. Aynı şekilde söz konusu cep telefonunu, herhangi bir cep telefonu satıcısına ikinci elden satmanız halinde maalesef daha da fiyat kırması söz konusu olabilir.

Faturalı Hatla Kredi İçin Şartlar

Bu noktada operatör şirketlerin (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) faturalı hat üzerinden cep telefonu kredisi çekebilmeleri için bir takım şartları bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Ancak öyle çetrefilli ve ayrıntılı şartlar söz konusu değil. Sadece 2 şartı bulunuyor. Bunlar;

  • Faturalı hattınızın en az 6 aydır aktif şekilde açık olması,
  • Cep telefonu faturalarınızın gecikmemiş şekilde düzenli olarak ödeniyor olmasıdır.

Bu şartlara sahip herkes, operatör şirketlerden cep telefonu kredisi kullanabiliyor.

Büyük İllerde Daha Çok Rağbet Görüyor

Faturalı hatta kredi; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Mersin, Kocaeli, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, vs. gibi büyük illerde çok daha fazla rağbet görüyor. Özellikle bankalardan kredi alma konusunda problem yaşayan kişiler ibreyi bu yöne çeviriyor.

faturali hatta aninda nakit kredi

Sıfır Ambalajlı Cep Telefonu Kaça Satılır

Bu noktada genel itibariyle faturalı hat üzerinden alacağınız cep telefonunu satarken yaklaşık % 15-25 civarında bir kayıp söz konusu olabiliyor. Bu kayıp elbette cep telefonunun modeline göre de değişkenlik gösterebiliyor. Kaba bir hesap yapacak olursak; piyasa fiyatı 3.000 TL olan bir cep telefonunun ambalajını hiç açmadan herhangi bir ikinci el cep telefonu satıcısına götürdüğünüzde; 2.500 – 2.600 TL civarından sizden satın alabilmesi mümkün.

Kredi çekmekte zorlanan kişiler için alternatif bir yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar konulu içeriğimizi de okuyabilir ve alternatif finansman yöntemlerini de değerlendirebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu