fbpx
Konut Kredisi

Bankadan Kredi Çekmeden Ev Nasıl Alınır

Bankadan kredi çekmeden ev almak için ülkemizde hali hazırda uzun süredir hizmet veren bir çok firma olmakla birlikte; son dönemde bu firmaların sayısında oldukça artış görülmüştür. Şimdi sizler için kredi kullanmadan nasıl ev alınır konusunda detaylı bilgi verecek ve bu alanda faaliyet gösteren firmalar hakkında da alternatifleri sunmaya çalışacağız.

Kredisiz Ev Nasıl Alınır

Gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde gayrimenkul fiyatlarının oldukça yüksek olduğu hepimizin malumudur. Bundan dolayıdır ki; orta düzey geliri olan insanların, kısa süre içerisinde bir ev parası biriktirebilmeleri çok mümkün değildir. Hal böyle olunca ister istemez ev almak isteyen kişiler dışarıdan bir finansman desteği almak durumunda kalır. İşte bu noktada genel itibariyle çoğu tüketicinin ilk aklına gelen bankalardan konut kredisi kullanmak olur. Ancak bankadan kredi kullanmadan da ev alabilmek mümkündür. Ülkemizde bu anlamda hizmet veren finans şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler arasında uzun süredir hizmet veren Emin Evim firması oldukça bilinir bir marka olmakla birlikte; son dönemde faaliyete başlayan ve yine bir çok aileyi ev sahibi yapan BirEvim, Fuzulev, Tasarruf gibi firmalar da aktif bir şekilde işlemlerine devam etmektedir. Şimdi bu firmaları biraz daha yakından inceleyelim.

Tüm Şirketler Aynı Sistem ile İşliyor

Firmaların ayrıntılarına geçmeden önce; bu firmaların hangi sistemle çalıştığına kısaca değinelim. Bu şirketlerin, tüketicileri ev sahibi yaparken uyguladıkları sistem, hanımlar arasında çok sık kullanılan ve halk arasında “Gün” olarak adlandırılan imece sistemidir. Bu sistemde; tüm katılımcılar belirli ödemeler yaparak, belli dönemlerde ve sırayla her katılımcıyı ev sahibi yapmaktadır. Belli gruplar kurulmakta, sistem bu grup içerisinde ilerlemektedir. Bir örnek verecek olursak; 100.000 TL konut finansmanı için kurulacak 20 kişilik bir grupta, tüm katılımcılar her ay 5.000 TL ödeyecek, dolayısıyla 20 kişiden her ay 5.000 TL tahsil edilecek şekilde her ay 100.000 TL para toplanacaktır. Toplanan bu para da grupta sırası gelen kişiye verilerek, 20 ay sonunda her katılımcıya 100.000 TL ödemesi yapılmış olacaktır.

Sistemde Faiz Var mı ?

Bu sistemde net bir şekilde söyleyebiliriz ki; kesinlikle faiz bulunmamaktadır. Aldığınız 100.000 TL finansmana karşılık 100.000 TL geri ödeme yapılır. Ancak burada küçük bir parantez açalım. Bu şirketler; ilgili finansman işlemlerine karşılık “Organizasyon Ücreti” adı altında bir takım bedelleri tahsil edebilmektedir. Bu bedeller ise; % 5-10 arası değişebilmektedir. Elbette dönemsel olarak düzenlenen kampanyalarda; bu rakamın daha aşağı ya da yukarı olabilmesi de mümkündür. Ayrıca bu konuda sıkı bir pazarlık yapmanızı da öneriyoruz. En doğru ve güncel bilgi için ilgili şirketten net bir hesaplama ve bilgi almanızı tavsiye ediyoruz. Bu söylediğimiz ücretler haricinde herhangi bir ilave ücret söz konusu değildir.

Faizsiz Konut Finansmanı Veren Şirketler

Sistemin ayrıntılarını ve örnek hesaplamalarımızı sizlere sunduktan sonra dilerseniz, şirketler hakkında da kısaca bilgiler sunarak tercihi sizlere bırakalım.

Emin Evim

Emin Evim firması bu sektörde ilk olarak faaliyet gösteren firmalardan olup, yaklaşık 25 yıldır bu faaliyetlerine devam etmektedir. Bugüne kadar 100.000 civarı aileyi ev sahibi yapmıştır. 444 3 646 nolu telefondan sistemleri ve şirketleri hakkında daha kapsamlı bilgi alabilir. Ayrıca kabaca bir hesaplama da yaptırabilirsiniz.

Bir Evim

BirEvim firması da aynı sistemle çalışmakta olup, 444 23 53 nolu telefondan her türlü konuda bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Şirketin genel merkezi Küçükbakkalköy Mah. Merdivenköy Cad. No:2 Ataşehir/İstanbul adresinde bulunmakta olup, çoğu ilde şubeleri de bulunmaktadır.

Fuzul Ev

Fuzulev ile ilgili daha detaylı bilgi için 444 63 13 nolu telefonu arayabilirsiniz. Şirketin merkezi Akşemsettin Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) No:28/A Fatih/İstanbul adresinde bulunmaktadır. Ayrıca çoğu ilde şubesi olmakla birlikte, size en yakın şubeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Bankadan Kredi Çekmeden Ev Nasıl Alınır

Tasarruf

Tasarruf A.Ş.  ile iletişime geçmek için 444 4 404 nolu telefonu arayabilirsiniz. Şirketin merkezi Altunizade mah. Mahir İz cad. No:9/2 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde faaliyet göstermektedir. İlinizde yer alan şubelere başvuruda bulunarak sistem ve geri ödemeler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Firmaları kıyaslamak adına; Emin Evim şikayet, Birevim şikayet, Fuzulev şikayet, Tasarruf AŞ şikayet gibi aramalarla, daha önceki müşterilerin yorumlarına göz atabilir ve şirketlerin bu şikayetler konusunda ne tür aksiyonlar aldığı hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Dilerseniz yazımızın altına da yorum bırakarak, tüketicilerin bilgi almasını sağlayabilirsiniz. Tüm şirketlerle aynı mesafede olduğumuzu belirtir, gönlünüzdeki konutu satın alabilmenizi dileriz.

Halen gönlünüz bankadan kredi kullanmaktan yanaysa; bu durumda sürekli olarak güncellediğimiz En Düşük Faizli ve Hesaplı Konut Kredisi bölümümüze de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu