fbpx
BankacılıkBankalarFaizsiz KrediKatılım BankacılığıSıfır Faizli Krediler

Faizsiz Kredi Çekilebilir mi : Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar

Faizsiz kredi yalnızca islami prensiplere uygun şekilde tahsis edilen finansmanlara  verilen isim değildir, tüketiciler eğer biraz araştırma yaparsa faiz ödemeden de kredi kullanabileceğini fark edecektir. Bu kapsamda tüketicilere faizsiz kredi veren bankalar bazı şartlar arar ve prosedürlerin yerine getirilmesini ister.

Bazı kafa karışıklıklarının yaşanmasından dolayı aşağıda hem İslami prensiplere uygun şekilde faizsiz kredi veren bankalara hem de dine uygunluk kaygısı gütmeksizin doğrudan faizsiz kredi veren özel bankalara değinilmiştir.

faizsiz kredi çekmek
faizsiz kredi cekilebilir mi sifir faizli kredi veren bankalar

Kuveyt Türk Faizsiz Kredi

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İslami prensiplere uygun düşecek şekilde murabaha yöntemiyle finansman sağlayan bankalar arasındadır. Bu kapsamda tüketicilerden faiz tahsis etmeyen Kuveyt Türk, her türlü alım ve satım işlemini kredilendiremez çünkü murabaha usulü uyarınca iki satış gerçekleşmelidir. Bu sebeple Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın temin ettiği finansmanlar nakit sermaye olarak paylaşılmaz ve sık sık proforma fatura kullanımı gerekir.

Yalnızca faizsiz ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilere özel olarak proforma fatura talep edilmez ve İhtiyaç Kart çıkartılır. İhtiyaç Kart, helal her türlü alışverişin gerçekleştirilebildiği bir kredi kartı olarak düşünülebilir. Bu kart ile yapılan harcamalar bir sonraki ayın sonunda ekstreleşir ve 46 aya kadar vadelendirilebilir. İhtiyaç Kart temin etmek isteyen tüketiciler tıpkı ihtiyaç kredisi başvurusu yapar gibi gelir belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı ile başvuru iletmelidir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Girişimci Kredisi

Hali hazırda kendi işini idare eden veya iş kurup istihdam yaratmak isteyen girişimcilere sunulan Ziraat Bankası faizsiz kredi ile ihtiyaçları 5 yıl vade ile ana para tutarında geri ödeme yapılacak şekilde karşılamak mümkün. Yalnızca KOBİ, girişimci ve kendi işini kurmak isteyen kişilerin yararlanabileceği bu finansman ile 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanmak mümkündür ve bazı prosedürlerden geçilmesi gerekir.

Ziraat Bankası emekliye faizsiz kredi vereceğini de duyurmuştu, ancak henüz bu konuda atılmış bir adım bulunmuyor. Söz konusu kredi devlet desteğiyle tahsis edileceği için öncelikle tasarının TBMM’den  geçmesi gerekiyor ve tasarı halen meclise sunulmuş değil.

Albaraka Türk Faizsiz Kredi

Albaraka Türk Katılım Bankası da faizsiz kredi kullanmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği bankalar arasındadır. Oldukça düşük kar payı ile sunulan ihtiyaç, araç ve konut kredisi gibi finansmanlar çok kısa süren prosedürlerden sonra elde edilebilmekte ve zahmetsizce başvuru iletmek de mümkün.

Evleneceklere Faizsiz Kredi

Evlenmek için birikim yapacak tüketicilerin neredeyse tüm bankalardan faizsiz kredi çekmesi mümkün. Bu aslında devlet desteğiyle sunulan finansmanlardandır ve bir süre boyunca birikim yapmak gerekir.

Krediyi evlenmek için kullanacak tüketicilerin tek yapması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı protokole imza atan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası, TEB, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans bankalarından herhangi birisine giderek çeyiz hesabı açtırmaktır.

Açılan çeyiz hesabına 3 yıl boyunca her 3 ayda bir belirlenen tutarda ödeme yapmak gerekir ve ödenen para bu hesapta birikir. 3 yılın sonunda hesapta biriken paranın % 20’si kadar devlet desteği ilave edilir ve biriktirilen para ile birlikte devlet desteği de çekilerek kullanılabilir.

Denizbank Faizsiz Kredi

Denizbank, bir adet cari hesap açtıran ve bu hesaptan en az 2 adet fatura için otomatik ödeme talimatı veren tüketicilerin 1000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını 12 ay vade imkanı ile faizsiz olarak karşılıyor.

Bu kapsamda finansman tahsis ücreti de talep etmeyen Denizbank 12 ay vade ile çekilen 1000 TL’lik kredi için her ay 83,33 TL ödeme yapılmasını istiyor.

Başvuru yapmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken en yakın Denizbank şubesine giderek hesap açtırmak ve en az 2 adet otomatik ödeme talimatı vermek.

Helal Kredi Veren Bankalar

Katılım Bankaları’nın İslami prensiplere uygun şekilde faiz tahsil etmeden ve aktiflerini faiz havuzunda değerlendirmeden kar elde etmeye çalıştığına yukarıda değinildi. Bu nedenle faaliyetlerine devam edebilmek için kazanç elde etmek zorunda olan katılım bankaları kar payı ödemesi almaktadır ve kar payı ödemesi alınması murabaha yöntemiyle ilgili verilen fetvalarda da değinildiği gibi haram değildir. Helal kredi veren bankalar şu şekildedir:

  1. Kuveyt Türk Katılım Bankası
  2. Albaraka Türk Katılım Bankası
  3. Ziraat Katılım Bankası
  4. Türkiye Finans
  5. Vakıf Katılım Bankası
katılım bankası kredi
katilim bankalarindaki faizsiz sistem nasil isler

Faizsiz Araç Kredisi Çekmek

Katılım Bankaları’nın islami prensiplere uygun şekilde sunduğu finansmanlara ek olarak kar payı ödemesi de yapmamak isteyen tüketicilerin araç satın alırken başvurabileceği bir yöntem daha bulunur. Bu, genellikle uluslararası bilinirliği yüksek otomobil firmalarından kredi talep etmektir.

Bilindiği gibi çoğu otomobil üreticisi kendi finansman şirketini kurmuştur ve bu kapsamda talep eden tüketicilere kendi otomobillerinden birisini satın almaları kaydıyla faizsiz kredi verebilmektedir. Faizsiz araç kredisinden yararlanmak için tek yapılması gereken finansman konusunda yetkili kılınmış bir otomobil bayisi ile görüşmek ve başvuru iletmektir.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu